To čo na smartfónoch Sony naozaj oceňujem je ich použiteľnosť v reálnom svete. So stupňom krytia IP68 ho môžete pohadzovať na stole, môžete si pustiť pesničku v sprche či dokonca s ním spraviť letnú fotografiu pod vodou. Ruku na srdce – komu nepadne telefón aspoň občas na zem, samozrejme nechcene? Priznám sa, zo začiatku sa mi nepozdávala nanoSIM karta, ale ju už majú všetky vlajkové lode. Po niekoľkých týždňoch používania som prišiel na to, že kompaktnejšia verzia modelu Z3 je kamarát do dažďa – obrazne aj doslovne. A ten výkon čo v sebe ukrýva… V detailnej recenzii tak predstavuje Sony Xperia Z3 Compact.

Sony Xperia Z3 Compact - testovali sme bielu verziu
Hovorí sa, že ak si raz zvyknete na veľký displej (viac ako 5-palcový), nikdy nebudete chcieť nič iné. Poznám množstvo ľudí, pre ktorých toto pravidlo platí, mnohí sa však radi vracajú k niečomu, s čím sa dá pohodlne pracovať aj v jednej ruke. Preto je na trhu toľko „mini“, „kompakt“ a inak nazvaných zmenšených modelov vlajkových lodí, ktoré majú spoločný základ – neubrať takmer nič z výkonu a zmenšiť rozmery. Mne osobne 4,6-palcový displej na každodenné používanie vyhovuje, aj keď 0,2 až 0,3 palca viac by ešte zniesol (najmä v okrajoch, aj keď to by znamenalo rozšírenie čo do výšky v prípade tohto tela). Inak rozmerovo Z3-ka Compact výborne padne do ruky, proti oblému dizajnu hrán nemožno namietať – pohodlne ju „šupnete“ do každého vrecka. Použitie plastov nielen na zadnej časti ale aj na bokoch nepocítite, určite to nevnímame ako krok späť. Práve naopak, ešte výrobca ušetril aj pár gramov na hmotnosti.

09_Xperia_Z3_Compact_ColorRange
3,5 mm jack konektor je na vrchnej hrane, nabíjací microUSB na tej ľavej a za záslepkou, čo nebude asi každému vyhovovať najmä kvôli rôznym auto-držiakom. Na ľavej hrane je aj šachta na microSD pamäťovú kartu (do 128 GB, nie je súčasťou balenia), dvojpinový magnetický konektor na nabíjanie v kolíske a šachta na spomínanú nanoSIM kartu. Nabíjaciu kolísku vlastním, je to navýková záležitosť, ktorá často nahradí bezdrôtové nabíjanie. Tlačidlo zapnutia, ovládanie hlasitosti a dvojúrovňová spúšť fotoaparátu sa nachádzajú na pravej hrane. Dlhším podržaním tlačidla spúšte viete vytvoriť snímok aj pri vypnutom (zablokovanom) telefóne, celkovo potrebuje Z3-ka na realizáciu fotky z vypnutého stavu niečo okolo dvoch sekúnd. Túto funkciu je možné deaktivovať.

xperia-z3-compact-gallery-05-1240x840-4dda628f2f8969cb1b429df2cd77e816
Kým začneme hodnotiť kvalitu displeja, nemôžem zabudnúť na ochranné sklo potiahnuté rovnako nad displejom ako aj nad zadnou stranou zariadenia. Takže ak často nosíte mobil s kľúčmi v jednom vrecku, nestane sa vám to, čo s iPhonom – že predná časť je ako nová a zadný hliník je poškriabaný na nepoznanie.

Bude však dotľapkaný a plný vašich odtlačkov. Dotyková plocha Triluminos displeja reaguje na výbornú, dokonca aj automatická regulácia jasu fungovala výborne. Prvá generácia smartfónov Sony Xperia Z1 mala mierny problém so zobrazením čiernej, ten je v tretej generácii dobre vyriešený, farby sú sýte, nedochádza k degenerácii farieb pri pohľade z boku. IPS panel zohral svoju úlohu na jednotku a v kombinácii s HD rozlíšením (full HD by som sem zbytočne nedával, na 4,6-palcový displej úplne HD rozlíšenie stačí) je výsledkom krásny a jemný obraz. Užijete si rovnako sledovanie filmov pri ceste vlakom v zatemnenom kupé ako aj prezeranie fotografií na priamom slnku. Mimochodom, najvyšší jas displeja určite nepoužívajte ráno, keď vstanete z postele. Poriadne vás to preberie 🙂 Veľmi nás potešila funkcia inteligentného podsvietenia, ktorá ponechala zapnutý displej dovtedy, pokým som ho držal v ruke. Nad a pod displejom sa nachádza stereoreproduktor, takže nedochádza k útlmom pri položení telefónu na stôl. Hlasitosť pohodlne vystačí na jednu stredne veľkú izbu. Určite však nepúšťajte na najhlasitejšej úrovni priveľa basov – samozrejme je to lepšie ako mono reproduktor, ale hĺbky samotné mierne chýbajú. Stredy a výšky sú na takéhoto drobca v poriadku. Ak nie ste audiofil, nebudete prskať, ale ani skákať od radosti. Nad displejom si určite všimnete predný fotoaparát (2,2 Mpix), senzor okolitého osvetlenia a vedľa neho je viacfarebná dióda, ktorá šikovne informuje o rôznych stavoch telefónu – veľmi rýchlo si na to zvyknete.

07_Xperia_Z3_Compact_White_Top
Čo sa ukrýva vo vnútri? Výkon štvorjadra vlajkovej lode, veľkého súrodenca Xperia Z3 a to Snapdragon 801. Pohodlne zvládne prehrávanie full HD videí, všetky hry na ktoré si na mobile spomeniete a iba v okrajových prípadoch budete pociťovať prehrievanie plastov (ak ste fanúšikom náročnejších mobilných hier). Pri bežnom používaní musím výrazne pochváliť svižnosť a reakcie systému, nikdy som nemal pocit, že by niečo mrzlo a to rád skúšam telefóny dohnať do extrému. Sony nešetrilo na výbave, „uskromniť“ sa musia používatelia Z3 Compact v porovnaní s modelom Z3 v pamäti RAM, ktorej nie je 3 GB, ale 2 GB. To však opäť bohato postačuje. Z interných 16 GB je po prvom spustení dostupných niečo mierne cez 11 GB, ale podpora microSD do 128 GB je veľmi dobrá správa asi pre každého. Čo sa mi však na tomto smartfóne páči, je jeho konektivita – so 4G miniete svoj dátový balík doslova v priebehu pár minút (nedalo mi nevyskúšať stiahnuť pár filmov, samozrejme legálnych), Wi-Fi podporuje štandard AC (ak máte doma AC router tak viete, o čom hovorím) a GLONASS je už potom len čerešničkou na torte k navigácii. NFC a Sony idú ruka v ruke – keď Sony na CES 2012  v Las Vegas oznámil, že je najväčším producentom NFC príslušenstva a tento trend chce udržať, mysleli sme, že pôjde skôr o marketingové reči. Je rok 2015 a konštatujeme, že NFC nájdete v tuctoch Sony produktov a ak radi počúvate hudbu a máte radi zdravý životný štýl, prídete tomuto uľahčeniu pri spájaní zariadení na chuť.

Sony vie, že obsah je to, čo bude predávať v budúcnosti. Walkman, Album a Filmy – škoda, že nie všetok obsah sa dá kúpiť na Slovensku už teraz, ale raz sa snáď dočkáme. Napr. hudobný prehrávač už nie je čo býval, dnes vám sám dohľadá slová danej skladby, dohľadá informácie o interpretovi či prehrá videá k danej skladbe a ďalšie doplnky si môžete stiahnuť, podobne ako pre fotoaparát. Fotoaparát je v prípade tejto značky kapitola sama o seba a patrí do TOP 5, čo dnes v mobilnom foto svete môžete objaviť. 25 mm širokouhlý objektív, senzor s veľkosťou 1/2,3“, fotografia v rozlíšení 20,7 Mpix či 4K video pri rýchlosti 30 fps či video v kvalite 720p pri rýchlosti 120 fps (štvornásobné spomalenie). Ak týmto funkciám prídete na chuť, o zábavu máte postarané. Zabaviť sa môžete s rozšírenou realitou a nechať prechádzať sa dinosaura po vašich detských fotografiách. Fotografie zobrazené na samotnom displeji sú krásne, pri pohľade na 23-palcovom monitore už objavíte chybičky krásy – najmä v horších svetelných podmienkach zaznamenáte šum, sem tam prepálené miesta, občasne menej sýtejšie farby.

Samozrejme, mnoho vecí viete ovplyvniť v nastaveniach, ale keď drvivá väčšina používateľov bude používať Superior Auto režim (8 Mpix fotografie), výsledkom budú iba mierne nadpriemerné fotografie. Ak si chcete užiť 20,7 Mpix fotografiu, musíte sa prepnúť do manuálneho režimu. Pri tomto rozlíšení však na druhej strane nebudete mať k dispozícii HDR režim a mnoho používateľov jednoducho rado fotí zvnútra objektov vonkajšie oblaky 🙂 Osem megapixlové rozlíšenie, pri ktorom máte k dispozícii všetky funkcie (HDR, scény, atď.) však plne postačuje na každodenné fotografie. Ak budete mať Z3-ku Compact v ruke, vyskúšajte si dve veci. Prvou je nahrávanie (a najmä prehrávanie) 4K videí. Ale pozor, ak nemáte microSD kartu, pomerne rýchlo zaplníte pamäť – šesťminútové video malo skoro 7 GB! A to čo vytvoríte za 7 minút musíte potom pol hodinu prenášať do PC cez kábel. Druhou vecou, ktorú si nezabudnite vyskúšať, je streamovanie videa – podľa môjho názoru veľmi šikovná a pritom tak zabudnutá funkcia. Social live umožňuje stremovať video priamo na Facebook či YouTube. Chcete spraviť krátky párminútový live prenos odkiaľkoľvek? Viete koľko si zvyknú pýtať externé firmy za takéto prenosy? Šialené peniaze. A zrazu máte vy v rukách túto funkciu bezplatne.

26_Xperia_Z3
Stamina režim batérie je niečo, čo Sony dlho proklamuje ako konkurenčnú výhodu. Nedalo mi to detailne nevyskúšať, pretože „vyládovať“ 2600 mAh batériu za jeden deň mi prišlo ako nie veľký problém. Prvé dva testovacie dni (kedy zvyčajne telefóny nabíjame 3 ÷ 4-krát) sa zaobišli bez toho, aby som musel odbaľovať microUSB napájací kábel. Dobre dobre, pripojil som ho približne po 1,5 dni. A zvyšné obdobie som dosiahol priemer 2 ÷ 3 dni na nabíjanie. A to 2 dni, keď som telefón viac „žmýkal“ (Wi-Fi, navigácia, nahrávanie 4K videí, časté fotografovanie a pravidelná kontrola e-mailov) a 3 dni, keď som ho „šetril“ (Wi-Fi, fotografovanie, pravidelná kontrola e-mailov).

Na dnešné pomery je to nadštandardný výkon, za čo si Sony určite zaslúži pochvalu. Áno, pri cene ďaleko cez 500 Eur si ho pred pol rokom mohol dovoliť len málokto. Dnes jeho cena v internetových obchodoch začína od 340 Eur a musím povedať, že pomer ceny a výkonu je na dnešné pomery výborný. Kvalitný fotoaparát, stupeň krytia IP68, výborný displej, konektivita na vysokej úrovni a výborná výdrž. Kvalita reproduktorov mohla byť o kus lepšia, ale zase Sony ma super slúchadlá na hudbu. Inak, palec hore pre Z3 Compact za špičkový výkon v tak malom tele.

40_Xperia_Z3_Compact

Technické parametre:
Čipová súprava: Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801
CPU: štvorjjadrový 2,5 GHz Krait 400
GPU: Adreno 330
OS: Android 4.4.4 KitKat aktualizovateľný na 5.0 Lollipop
Displej: 4,6-palcový IPS LCD, kapacitný, rozlíšenie 720 × 1280 pixlov, 319 ppi
Pamäť: 16 GB ROM, 2 GB RAM, microSD do 128 GB
Fotoaparát: 20,7 Mpix, veľkosť senzoru 1/2.3“, video 2160p pri 30 fps (1080p pri 60fps, 720p pri 120 fps)
Konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, A-GPS, GLONASS, NFC, microUSB 2.0 (MHL TV výstup), 3G, 4G/LTE
Senzory: akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, kompas, barometer
Rozmery: 127,3 × 64,9 × 8,6 mm
Hmotnosť: 129 g (vrátane batérie)
Batéria: 2600 mAh
Cena: od 340 Eur