Náramok TalkBand B2 je unikátnym kúskom, pretože v sebe okrem iného kombinuje aj handsfree.

DSCN2866 TOP_produkt_nowat

Od výrobcu dostal viacero prívlastkov, no my ho nebudeme nazývať krokomer, ani handsfree, ale pre potreby nášho testu ho nazveme náramok. Možno to znie menej honosne ako anglické slovo tracker, no do značnej miery ho charakterizuje.

To je jednou zo záležitostí, ktorá ho od bežných náramkov odlišuje. Odlišností a rozdielov je viacero, medzi nimi aj absencia niektorých funkcií známych u konkurencie. Napríklad meranie tepu. Ako doplnok je však vyladený a podstatne viac premyslenejší, ako modely spred 1,5 roka uvedené na mobilnom kongrese v Barcelone.

Dodávaný je v dvoch variantoch a to s plastovým alebo koženým náramkom. Nechýbajú rôzne farebné varianty. My sme testovali koženú a teda najdrahšiu verziu. Tá stojí 199 EUR, verzia s plastovým náramkom je o 30 EUR lacnejšia.

Výhodou ale je, že ak si kúpite verziu s koženým náramkom, získate v balení aj plastový vo farbe blížiacej sa tomu koženému. Nechýbajú ani 3 veľkosti silikónových návlekov. A klasický biely kábel, ktorý dodáva Huawei aj k svojim smartfónom.

 

Nosenie a spanie

Huawei zamýšľa trvalé nosenie náramku. Kožený sa nosí príjemne. S tým plastovým to môže byť najmä v teplých mesiacoch trochu horšie. Konštrukcia pozostáva z kolísky pre na pohľad bežné slúchadlo handsfree a vymeniteľných remienkov na oboch stranách hlavnej kolísky. Inú funkciu, ako premenu handsfree na povedzme náramkové hodiny, nemá. Je z hliníka a ide o pasívny prvok. Teda nesníma ani tlak a každá funkcia sa plne spolieha na 6-osový snímač. Aj na nabitie je potrebné ho z kolísky odopnúť. Tento systém je premyslený a dobre sa jednak odopína a tiež pripína späť. Spojenie je pevné, rozhodne sa netreba obávať straty hlavnej časti.

Na spanie v posteli sa nám zdal príliš hrubý a tuhý. Tak ako si pred spaním dáte dole hodinky, tak to bude aj v tomto prípade. Detailné dojmy z testu a zmysel tejto funkcie rozoberieme nižšie.

Podľa nás je veľkou nevýhodou to, že na displeji na priamom slnku neuvidíte vôbec nič. Mohli by sme síce tvrdiť, že je horšie čitateľný, bolo by to však len mútenie vody. V drvivej väčšine prípadov nerozpoznáte, či je náramok zapnutý alebo nie. Strácate tým napríklad jednu z dôležitých vecí a tou je zobrazenie času.

Hĺbkový test a funkcie

Náramok má dotykový displej, na ktorom zobrazuje v úvodnej obrazovke hodiny, spojenie BT a dátum so skratkou dňa. To, čo bude v tejto zostave zobrazovať, sa dá nastaviť. Na výber je niekoľko šablón úvodného displeja. Zvoliť sa dá aj samotné zobrazenie ručičkových hodín.

Ďalej je tu krokomer, počítadlo spálených kalórií, zobrazenie dĺžky posledného spánku a špeciálny športový režim na behanie.

Spočiatku sme vyskúšali nosiť náramok okrem sprchovania 24 hodín denne. Prešli sme fázami eufórie z novinky a možností monitoringu našich aktivít až k fáze, kedy nám začal postupne zavadzať. Pravda je však, že pre potreby nášho testu to bola nevyhnutnosť. Toto je náramok, ktorý sa z pohľadu presnosti rozhodne oplatí. Určite vám nebude počítať kroky pri písaní na počítači, cestovaní dopravným prostriedkom, ani na poradí, keď budete sedieť na stoličke. Určite sa dá hovoriť o inteligencii, kedy si do medzipamäte ukladá informácie o pohybe a potom až začne počítať kroky. Je to v mnohých prípadoch pomerne bežné a tak sme radi, že Huawei nie je výnimkou. Podobne to mali aj iPody, ktoré čakali zhruba 5 krokov, kým ich začali počítať a samozrejme, započítali aj tých prvých päť, ak ste potom naozaj kráčali. Podobný princíp je aj tu.

Postupne sa však začal prejavovať „hodinkový syndróm“, a tak sme si po práci chceli od náramku jednoducho oddýchnuť. Toto hodnotenie je subjektívne, určite sa nájde skupina, ktorá ho bude nosiť po celý deň aj noc.

Spaľovač kalórií je zaujímavá funkcia, prepočet je matematický na základe vstupných hodnôt vložených do softvéru v smartfóne.

Náramok sa aktivuje tlačidlom na boku  a potom sa dá gestami na displeji posúvať obsah v dvoch smeroch. Dlhým podržaním prsta sa dá prepnúť úvodná obrazovka do editačného režimu. Tu si potom vyberáte rôzny štýly zobrazenia hodín, prípadne hodín a ďalších informácií.

K meraniu spánku máme hlavnú výčitku. Týka sa sugescie a placeba. Nemáme nič proti vyhodnoteniu spánkovej aktivity. Avšak tu by sme sa vydali skôr cestou merania tepu v kombinácii s dostupnou funkciou merania pohybu. Po nami bežne vnímanom spánku a skutočne dobrom pocite z nového dňa sme sa cez aplikáciu v smartfóne dozvedeli, že náš spánok bol zlý. Možno bol z hľadiska hraníc definovaných meraním, no my sme sa cítili dobre. Ďalšia noc podobne. Opäť tvrdíme, kto chce, nech si pokojne monitoruje aj spánok. Pre nás však táto informácia stratila zmysel. Nebudeme sa predsa ráno nasilu cítiť horšie len pre informáciu, ktorá nie je medicínsky podložená.
(Článok pokračuje na ďalšej stránke)

7.8 Top produkt

Huawei TalkBand B2 je bez pochýb špičkový produkt. Nemá síce po funkčnej stránke všetko, no to čo má, robí vynikajúco. Aj preto si od nás odniesol Tip touchIT ako Top produkt, na ktorý môže byť výrobca hrdý. Stále sa však nemôžeme ubrániť dojmu, že je jeho cena privysoká.

  • Vyhotovenie 8
  • Funkcie 6
  • Presnosť merania 9
  • Spoľahlivosť 9
  • Výdrž 7
  • Používateľské hodnotenie (0 hlasov) 0
1 2

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.