Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Poštová známka bude inaugurovaná počas celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa uskutoční 4. mája 2019 v Brezovej pod Bradlom.

Poštová známka vychádza v nominálnej hodnote 1,90 €. Rozmery poštovej známky sú 30,5 × 44,4 mm, vrátane perforácie. Známka vychádza vo forme hárčeka s 1 známkou a dvoma kupónmi. Známku vytlačila  technikou ocelotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom spoločnosť PTC Praha, a.s.

Motívom poštovej známky je portrét generála Milana Rastislava Štefánika v uniforme. Motívom hárčeka je vojenský vlak s legionármi pôsobiacimi na Ruskom fronte podľa dobovej fotografie. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, hárčeka, First Day Cover obálky a pečiatky je prof. Dušan Kállay, akademický maliar a autorom rytiny poštovej známky a FDC je František Horniak.

Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou s dátumom 3. mája 2019 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače First Day Cover obálky je legionárska zástava. Motívom First Day Cover pečiatky je Štefánikovo vyznamenanie určené pre členov Československých légií 1914 – 1918 Rad M. R. Štefánika „Sokol“ s mečmi. Obálku vytlačila technikou oceľotlače z plochej platne spoločnosť Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s.

V deň celonárodnej spomienkovej slávnosti bude zriadená príležitostná poštová priehradka na pošte v Brezovej pod Bradlom od 10:00 hod do 18:00 hod v závislosti od záujmu verejnosti. Zákazníci si budú môcť zakúpiť poštovú známku, obálku prvého dňa (FDC), odtlačok rytiny poštovej známky, príležitostnú obálku ako aj numizmatickú obálku. K dispozícii bude aj príležitostná poštová pečiatka.

 

Značky: