Spoločnosti Cisco a Hyundai budú spoločne pracovať na hyperprepojených vozidlách novej generácie. Svoj zámer oznámili na veľtrhu CES 2018 v Las Vegas a nové vozidlá pôjdu do výroby už v roku 2019. Obe spoločnosti zároveň vyvinú bezpečnú platformu, ktorá umožní nasadenie nových smart riešení vo vozidlách.
Cieľom projektu je uspieť na trhu prepojených vozidiel, ktorých sa podľa analytickej spoločnosti Gartner už v roku 2020 predá celosvetovo viac ako 40 miliónov kusov.
Štúdia spoločnosti McKinsey tvrdí, že autonómne vozidlá budú v roku 2030 tvoriť 15 % trhu a v roku 2040 dokonca 90 %. Už dnes moderné automobily disponujú mnohými zariadeniami, napríklad adaptívnym tempomatom, ktorý dokáže nielen udržiavať rýchlosť, ale vie sa aj prispôsobiť okolitej premávke a v prípade potreby pribrzdiť.
Rastie aj obľuba senzorov, ktoré dokážu rozpoznať chodcov a aktívne zabrániť prípadnej kolízii, či čítačiek dopravných značiek. Vyššia integrácia týchto systémov prinesie v budúcnosti nové možnosti, ktoré však budú vyžadovať robustnú a vysoko bezpečnú infraštruktúru.
Spoločnosť Cisco preto spojila svoje sily s automobilkou Hyundai a spoločne vyvinú vozidlá s bezpečnou platformou, ktorá bude vysoko konfigurovateľná a zaistí flexibilitu pre budovanie inovatívnych riešení v rámci vozidiel. Využitie architektúry Software Defined Vehicle (SDV) v praxi znamená nasadenie integrovaného viacvrstvového bezpečnostného riešenia a end-to-end sieťovania.
To umožní prepojenie všetkých senzorov vozidla a vďaka integrácii softvéru a hardvéru navyše výrazne zjednoduší nasadenie nových služieb, ktoré vyžadujú vysokú rýchlosť pripojenia. Pri prvej generácii vozidiel takú prenosovú rýchlosť zabezpečí 1Gbps ethernetové pripojenie.
Spoločnosti skúmajú aj možnosti napojenia vozidiel na dátové centrá spoločnosti Hyundai s prístupom k údajom v reálnom čase. Ďalším plánom je prepojenie vozidiel s mestskou infraštruktúrou. Vďaka tomu by vozidlá mohli komunikovať napríklad so senzormi verejného osvetlenia či parkovania.