Filter Less Microfiber™ s ľahkou údržbou zachytáva až 98 % mikroplastov, ktoré z práčok mieria do oceánov
Spoločnosť Samsung Electronics dnes predstavila nový externý filter pre práčky Less Microfiber™, ktorého účelom je výrazne znížiť množstvo mikroplastov vznikajúcich počas prania. Filter vytvorený v spolupráci s výrobcom oblečenia Patagonia za prispenia globálnej ekologickej organizácie Ocean Wise využíva úspech pracieho programu Less Microfiber™ Cycle, ktorý Samsung predstavil vlani. Tento režim tiež obmedzuje emisie mikroplastov a predstavuje ľahkú a účinnú cestu k udržateľnému praniu. Nový filter je v súčasnej dobe k dispozícii v Kórei a vo Veľkej Británii, v treťom štvrťroku sa dostane aj do ďalších krajín.
„Mikroplastov je v oceánoch stále viac a v rôznych krajinách sa preto sprísňuje regulácia, ide okrem iného o ohrozenie ľudského zdravia na celej planéte. Preto sme sa spojili s organizáciou Ocean Wise a firmou Patagonia a spoločne sme vyvinuli technológiu, ktorá tvorbe a emisiám mikroplastov dokáže v každodennom živote účinne brániť,“ vysvetľuje Moohyung Lee, výkonný viceprezident a riaditeľ tímu pre výskum a vývoj v divízii digitálnych spotrebičov Samsung Electronics. „Vďaka inováciám, ku ktorým patrí aj filter a prací režim Less Microfiber™, vylepšujeme udržateľnosť celého radu denne používaných produktov a umožňujeme domácnostiam, aby sa bez nadmerného úsilia správali naozaj ekologicky.“
Od pracieho cyklu Less Microfiber™ k rovnomennému filtru: Ako zastaviť mikroplasty, kým sa dostanú do oceánu
Kvôli eliminácii mikroplastov pri praní Samsung najskôr vyvinul prací režim Less Microfiber™ Cycle, vďaka ktorému sa týchto látok uvoľňovalo do odpadu o 54 % menej[1], čiastočne vďaka využitiu technológie Samsung Ecobubble™. Tá umožňuje rozpúšťať a absorbovať prací prostriedok pomocou vzduchových bubliniek a na pranie tak stačí nižšia teplota a menej energie. Oblečenie sa v práčke toľko neotiera a mikroplastov sa uvoľňuje menej.
Nový filter Less Microfiber™ je ďalším dôležitým krokom na tejto ceste, množstvo mikroplastov uvoľnených pri praní vďaka nemu klesá až o 98 %[2]. Pri praní štyrikrát týždenne možno tak pomocou filtra ušetriť za rok ekvivalent ôsmich pollitrových PET fliaš[3]. Vďaka špecifickej konštrukcii je možné filter Less Microfiber™ použiť aj s bežnými modelmi práčok – Samsung chce umožniť ekologické a udržateľné správanie čo najširšej skupine používateľov. Účinnosť a udržateľné vlastnosti novej technológie (filtra i pracieho režimu) nezávisle hodnotila renomovaná organizácia Ocean Wise pomocou odborne schváleného protokolu pre testovanie emisií mikrovlákien vo svojom špičkovom laboratóriu v kanadskom Vancouveri.
Udržateľné a pohodlné pranie každý deň po celú dobu životnosti
Samsung neustále vyvíja nové produkty a technológie pre udržateľnú budúcnosť. Naším heslom je Everyday Sustainability alebo Udržateľnosť pre každý deň – chceme, aby produkty boli nielen vysoko účinné, ale aj jednoduché a ľahko prístupné a aby sa s nimi pohodlne pracovalo. Na ekologické aspekty pritom myslíme v každej fáze vývoja noviniek.
A práve preto sa aj samotný filter Less Microfiber™ vyrába z recyklovaných plastov, má dlhú životnosť a ľahko sa udržuje. Lopatky filtra zachytávajú mikroplasty v mriežke s otvormi s veľkosťou 65 – 70 mikrometrov, potom ich odvádzajú a ukladajú v bočnej komore filtra. Ten tak stačí vyčistiť zhruba raz mesačne.
Aktuálny stav filtra je možné ľahko kontrolovať pomocou inteligentnej platformy SmartThings, v ktorej sa zobrazí hodnota od 0 po 100 % – čím je vyššia, tým je filter špinavší a blíži sa čas na jeho vyčistenie. Z aplikácie sa používateľ tiež dozvie o akýchkoľvek problémoch či závadách. Prací režim Less Microfiber™ Cycle je možné nastaviť na vybraných práčkach značky Samsung počnúc modelovým radom 2022, na aktiváciu stačí stlačenie jediného tlačidla. K dispozícii ho ale už tento rok budú mať aj majitelia starších práčok Samsung s Wi-Fi, poslúži na to chystaná softvérová aktualizácia.
Inovácie pre lepšiu budúcnosť
Vývoj a predstavenie pracieho režimu a filtra Less Microfiber™ sú len čiastkovými krokmi na ceste Samsungu k udržateľnosti.
„Do výskumu mikrovlákien investujeme už niekoľko rokov a učíme sa, ako znižovať množstvo vlákien, ktoré sa uvoľňujú z nášho oblečenia a prispievajú tak k znečisteniu oceánov,“ vyhlásil Matt Dwyer, viceprezident pre inovácie v spoločnosti Patagonia. „Sme Samsungu vďační, že sa k nám v tomto úsilí proti znečisťovaniu vinou mikrovlákien pripojil a spoločne sme urobili tento dôležitý krok.“ Po predstavení pracieho režimu a filtra Less Microfiber™ bude Samsung aj naďalej vyvíjať nové technológie a produkty, vďaka ktorým bude skutočne ktokoľvek môcť každý deň kráčať k vyššej udržateľnosti, ako hovorí firemné heslo. Spoločne s partnermi chceme používateľom ponúkať ďalšie a ďalšie riešenia pre ekologickejšie domácnosti.
[1] Testované s 2 kg mikín zo 100 % polyesteru, porovnávali sa cykly Synthetics na bežnej práčke Samsung WW4000T a cyklus Less Microfiber na WW9400B. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od oblečenia a okolitého prostredia. Testovala spoločnosť Ocean Wise Plastics Lab.
[2] Testované v spoločnosti Ocean Wise Plastics Lab na modeli WW90T734DWH (cyklus Synthetic, cca 2 kg oblečenia zo syntetických látok), s porovnaním množstva mikrovlákien pri inštalácii filtra Less Microfiber™ Filter a bez neho. Množstvo sa vypočítalo pomocou odpadovej vody prechádzajúcej cez filter 50 um. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od oblečenia a okolitého prostredia.
[3] Testované v spoločnosti Ocean Wise Plastics Lab na modeli WW90T734DWH (cyklus Synthetic, cca 2 kg oblečenia zo syntetických látok), s porovnaním množstva mikrovlákien pri inštalácii filtra Less Microfiber™ Filter a bez neho. Množstvo sa vypočítalo pomocou odpadovej vody prechádzajúcej cez filter 50 um. Jeden prací cyklus znižuje množstvo mikroplastov o 0,627 g, výpočet sa zakladá na pracej várke s hmotnosťou 5 kg (0,125 g/kg x 5 kg). Ročné zníženie emisií (132 g) sa zakladá na 210 cykloch (4x týždenne, 52 týždňov) pri pracej várke 5 kg. Hmotnosť pollitrových PET fliaš (15,4 g) vychádza zo smerníc kórejského Ministerstva pre životné prostredie.