Pomoc obyvateľom Bratislavy, pomoc ľuďom bez domova a pomoc životnému prostrediu v hlavnom meste a jeho blízkom okolí ponúka projekt Pomôž odpadom.
V rámci projektu pracovnej terapie zabezpečujú klienti Domova Sv. Jána z Boha, ľudia bez domova, bezplatné vynesenie a odvoz starých elektrospotrebičov z domácností v Bratislave a v okolitých obciach. Partner projektu – spoločnosť SEWA – projekt finančne podporuje a garantuje ekologickú recykláciu elektroodpadu. V pilotnej fáze projektu – od októbra 2023 do augusta 2024 zrealizovali 11 odvozov elektroodpadu a odviezli spolu 16 000 kíl starých práčok, chladničiek, televízorov a pod. Od 31. augusta bude v Bratislave prebiehať zber starých elektrospotrebičov dvakrát za mesiac, a to vždy v sobotu. Domácnosti a spoločenstvá vlastníkov si môžu bezplatný odvoz elektroodpadu objednať na www.pomozodpadom.sk, kde zároveň nájdu rozpis termínov odvozov. Partneri projektu privítajú, ak sa doň zapoja aj ďalšie organizácie, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova a iné mestá na Slovensku.
„V Domove Sv. Jána z Boha od svojho vzniku v roku 2011 poskytujeme každý deň takmer stovke ľudí bez domova široký rozsah sociálnych služieb. Môžu u nás absolvovať osobnú hygienu, zdravotné a zubné ošetrenie, každý deň podávame raňajky a teplý obed, poskytujeme sociálne poradenstvo, zabezpečujeme pracovnú terapiu a pre 24 klientov aj ubytovanie. Naším cieľom je vrátiť ľuďom bez domova dôstojnosť, domov, komunitu a možnosť opätovne sa začleniť do bežného života vrátane opätovného návratu do práce. Práve na to slúžia programy pracovnej terapie, vrátane projektu Pomôž odpadom,“ povedal Tibor Kőszeghy, riaditeľ Domova Sv. Jána z Boha.
Projekt Pomôž odpadom pomáha v troch oblastiach. Obyvateľom jednotlivých mestských častí Bratislavy a dedín v blízkom okolí sa pomáha bezplatne a prakticky bez námahy zbaviť každé dva týždne starých, nepotrebných elektrospotrebičov. Projekt pomáha ľuďom bez domova opätovne získať pracovné návyky a aj odmenu za prácu. A pomáha aj životnému prostrediu tým, že šetrí prírodné zdroje a zabraňuje čiernym skládkam elektroodpadu v Bratislavskom kraji.
Ekologickú recykláciu vyzbieraného elektroodpadu, finančnú a organizačnú podporu projektu zabezpečuje spoločnosť SEWA, a.s. „Na trhu pôsobíme temer 20 rokov ako organizácia zabezpečujúca zber a recykláciu elektroodpadu a podporujeme projekty, ktoré sú užitočné pre ľudí. Projekt Pomôž odpadom je užitočný pre ľudí aj pre naše životné prostredie,“ povedala Lívia Burzová, manažérka pre vzdelávacie kampane, PR a marketing spoločnosti SEWA, a.s. Podľa jej odhadu sa v domácnostiach v Bratislave nachádzajú stovky starých elektrospotrebičov. „Aj preto poprosíme obyvateľov Bratislavy, aby o možnosti bezplatne sa zbaviť starých elektrospotrebičov dali vedieť svojim rodinným príslušníkom, susedom, kolegom či známym. Spolu tak môžeme pomôcť ľuďom i prírode,“ zdôraznila Lívia Burzová. Projekt chráni životné prostredie pred tzv. kožkármi, ktorí síce elektroodpad od ľudí vyzdvihnú, no potom, čo z neho vymontujú niektoré časti, zvyšok častokrát vyhodia na nelegálne čierne skládky v rôznych mestských častiach Bratislavy a v jej okolí. Okrem toho, že z mnohých elektrospotrebičov vytekajú do prírody chemikálie, ktoré môžu kontaminovať pôdu, podzemné vody a ovzdušie, mnohé obsahujú aj suroviny, ktoré možno zrecyklovať a nie je potrebné ich znovu ťažiť alebo vyrábať. „Aby sme všetci žili v čistejšom prostredí, odporúčame Bratislavčanom objednávať si odvoz cez projekt Pomôž odpadom,“ doplnila L. Burzová zo SEWA, a.s.
V pilotnej fáze projektu – od októbra 2023 do augusta 2024 zrealizoval tím Pomôž odpadom 17 odvozov elektroodpadu z domácností, odpracoval viac ako 260 hodín a odviezol spolu 16 000 kíl starých práčok, chladničiek, televízorov a pod. V rámci jedného odvozu tím zvyčajne stihne 20 – 22 zastávok v rámci Bratislavy a v priemere vyzdvihne 1,5 až 2 tony elektrodpadu. Najbližší odvoz sa uskutoční 31. augusta a záujemcovia si ho môžu objednať do 29. augusta prostredníctvom web stránky www.pomozodpadom.sk alebo telefonicky na čísle 0911 44 70 60. Jedinou podmienkou bezplatného odvozu z domácností je aspoň jeden veľký elektrospotrebič – napr. práčka, chladnička, sušička, televízor a pod. Bezplatný odvoz starých elektrospotrebičov z domácností bude od 31. augusta v Bratislave a v okolitých dedinách prebiehať dvakrát za mesiac, a to vždy v sobotu.
„Som naozaj rád, že aj my môžeme ľuďom pomôcť, a to tak, že im pomáhame zbaviť sa nepotrebných elektrospotrebičov z domov, pivníc, garáží či spoločných priestorov. Náš projekt myslí najmä na dôchodcov, slobodné ženy, matky, chorých či jednoducho ľudí, ktorí by mali problém s vynášaním väčších kusov elektroodpadu a ich odovzdaním na zberných dvoroch,“ hovorí Ján Adámek, koordinátor projektu v Domove Sv. Jána z Boha.
Projekt zároveň pomáha klientom Domova opätovne sa začleniť do bežného života prostredníctvom pracovnej terapie. Ide o odbornú činnosť smerujúcu k osvojeniu pracovných návykov a zručností pod odborným vedením. Cieľom pracovnej terapie je obnova, udržanie alebo rozvoj fyzických, mentálnych a pracovných schopností klientov Domova Sv. Jána z Boha. „Z vlastnej skúsenosti viem povedať, aká dôležitá je pre človeka bez domova možnosť opätovne pracovať a byť užitočný. Zapojenie našich klientov do tohto projektu, nevyhnutnosť byť upravený, dochvíľny, tímový, disciplinovaný a vytrvalý je výbornou možnosť vyskúšať si opäť prácu v kolektíve. Zároveň si pripomíname, čo znamená pravidelná práca, a teda aj pravidelná odmena za ňu,“ vysvetľuje fungovanie procesu pracovnej terapie Ján Adámek.
Organizátori sú otvorení spolupráci s ďalšími organizáciami, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova i s ďalšími predstaviteľmi jednotlivých mestských a miestnych úradov. „Sme hrdí na projekt, ktorý už v pilotnej fáze dokázal svoju životaschopnosť a ktorý už za osem mesiac pomohol stovkám obyvateľov Bratislavy, ľuďom bez domova i životnému prostrediu v Bratislavskom kraji. Veríme, že potenciál projektu Pomôž odpadom je aj za hranicami hlavného mesta,“ dodala Lívia Burzová, zo SEWA, a.s.