Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Neviete sa dočkať príjemných letných večerov, ktoré strávite so svojou rodinou či priateľmi na záhrade pri pohári kvalitného vína? Je čas sa prichystať na tohtoročnú záhradnú sezónu. Popri úpravách chodníkov a výsadbe by ste nemali zabudnúť ani na správne osvetlenie, ktoré vám zaručí bezpečný pohyb aj po zotmení a vytvorí neopakovateľnú atmosféru.

Svetlo si treba naplánovať

Je samozrejme rozdiel, či sa chystáte osvetliť skromnú predzáhradku, alebo chodník vedúci okolo rozsiahlejšieho pozemku. V prvom prípade vám možno budú stačiť vonkajšie vodotesné zásuvky, do ktorých jednoducho dočasne napojíte svietidlo. Ak však máte rozľahlú záhradu, v ktorej by sa okrem osvetlenia chodníka zišlo aj osvetlenie jazierka či oddychovej zóny so sedením a stolom, zíde sa vám projekt. „Otázny je napríklad aj faktor úspory energie – pri osvetlení chodníka sa treba zamyslieť nad tým, či má zmysel ho nechať svietiť „len tak“ a či by nebolo lepšie ho napojiť na pohybový detektor, ktorý reaguje až vtedy, keď na chodník vstúpite,“ vysvetľuje Peter Dzurko, špecialista zo spoločnosti Schneider Electric.

Pod lampou je najväčšia tma?

Niekedy je to pravda, vtedy však ide o zle zvolené svietidlá. Veľká časť svietidiel, ktoré plánujeme osadiť do záhrady, sú pri zemi, mali by sme preto rátať s tým, že sa na ne budeme dívať zvrchu. Ak zvolíme zlé svietidlo, môže sa nám stať, že kontrast s tmavým okolím bude priveľký a namiesto toho, aby sme videli lepšie, nás budú lampy oslepovať. To, čo by sme radi videli (chodník, peknú rastlinu a podobne), však zostane v tieni. „Pri výbere svietidiel do záhrady je dobré dbať okrem estetiky aj na praktické vlastnosti. Mali by ste si všímať farbu svetla, intenzitu žiarenia a dobre premyslieť, kam svietidlo umiestniť,“ radí Peter Dzurko.

Pohodlie a bezpečnosť sa delia o prvé miesto

Ak plánujete osvetlenie terasy alebo posedu, umiestnite svetlá v dostatočnej vzdialenosti, inak by vás počas chutnej večere mohol otravovať hmyz prilákaný centrálnym svietidlom. Najpríjemnejšie pôsobí rozptýlené a nie veľmi intenzívne svetlo, ktoré sa bude nachádzať mimo zorného poľa. „Určite tiež oceníte diaľkové ovládanie svetiel, ktoré dokáže meniť aj ich intenzitu. Svetlá budete môcť riadiť z pohodlia sedačky bez toho, aby ste museli behať po celej záhrade,“ opisuje odborník. Dodáva, že na osvetlenie miest v blízkosti domu je jednoduchšie sa napojiť na vnútorný sieťový okruh domu. „Na osvetlenie vzdialenejších miest je však vhodnejšie nainštalovať samostatný záhradný okruh, ktorý je vodotesný a odolný voči mechanickému poškodeniu.“ Význam záhradného osvetlenia nie je len v estetike. Vďaka nemu ochránime našich hostí od „krokov do neznáma“ a sebe uľahčíme pohyb po teréne.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.