Ako aktivovať silnejšie šifrovanie v Microsoft Windows?

12

Šifrovanie BitLocker nevyužíva najsilnejšie možné šifrovanie. Môžete to zmeniť.

Technológia bola prvýkrát predstavená vo Windows Vista a používa sa dodnes, teda aj v operačnom systéme Windows 10. Na jej fungovanie potrebujete edíciu systému, ktorá BitLocker podporuje (napríklad verzia Pro, Workstations) a TPM čip Trusted Platform Module.

To je vlastne hardvérový čip na základnej doske, do ktorého sa bezpečne ukladajú šifrovacie kľúče. Ak takúto podporu nemáte, využiť sa dá SSD disk, ktorý má podporu pre BitLocker a má vlastný čip.

Návod, ako zosilniť šifrovanie, publikoval server WinAero. Dostupné algoritmy sú celkovo 4:

 • AES-CBC 128-bit (štandardne využívaný pre vymeniteľné jednotky)
 • AES-CBC 256-bit
 • XTS-AES 128-bit (štandardne využívaný pre pevné disky v PC)
 • XTS-AES 256-bit

Zmenu, ktorú môžete vykonať podľa návodu nižšie, uplatníte až pri novom šifrovaní. Ak už teda máte disk šifrovaný BitLockerom, treba šifrovanie vypnúť a potom znova zašifrovať. To môžete spraviť cez kontextovú ponuku disku zvolením položky Spravovať šifrovanie BitLocker.

Ako na to?

 1. Otvorte program Local Group Policy Editor (v ponuke Štart ho nájdete aj pod názvom Upraviť skupinovú politiku)
 2. Dostaňte sa do časti: Konfigurácia počítača – Administrative Templates – Windows Components – BitLocker Drive Encryption a na túto vetvu kliknite.
 3. Vpravo sa zobrazia jej možnosti. Nájdite položku Choose drive encryption method and cipher strength (Windows 10 (Version 1511) and later) a dvojklikom ju otvorte.
 4. V zobrazenom okne zvoľte možnosť Enabled.
 5. Sprístupnia sa tri možnosti – disk s operačným systémom, pevné disky v PC, vymeniteľné zariadenia
 6. Tu sa dá prepnúť 128-bitové šifrovanie na 256-bitové a vybrať metódu

Zdroj: WinAero

Titulný obrázok: www.pixelstalk.net

rečítajte si aj:

Ochráňte svoje súbory šifrovaním

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

12 komentárov

 1. Michal Reiter on

  Nie som expert na metody sifrovania, no hlavny rozdiel bude v narocnosti sifrovania a desifrovania pomocou 128 a 256 bitoveho kluca. Myslim, ze pri rychlom CPU a SSD si rozdiel pri 128 a 256 bitovej dlzke kluca co sa tyka rychlosti nevsimnete.

 2. Mne to zlyhalo uz v prvom bode navodu, nic take nenajde ani ked zadam po slovensky ani po anglicky. Vsetko mam aktualnu. Zvlastne.

 3. Michal Reiter on

  Informaciu najdete v uvode clanku, nie vsetky edicie maju rovnake moznosti, aj preto sa lisia cenou. Na tento ucel mozete pouzit softver VeraCrypt, je zadarmo a pojde aj na vasej edicii windows

 4. Quality articles is the secret to be a focus for the visitors to visit the site, that’s what this site is providing. Article: Best Encryption Software Tips You Will Read This Year & Eight Signs You May Be Addicted To How To Encrypt A Password For Freeing

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>