Kniha sa dá čítať aj elektronicky a hodí sa to aj na dovolenke. Elektronická kniha má však svoje náležitosti a situácia je ako pri elektronickom podpise. To znamená, že elektronický podpis nie je váš podpis naskenovaný do obrázka v digitálnej podobe. Dnes totiž mnohí nazývajú e-bookom aj obyčajné PDF, ktoré má povedzme desať strán. Je to elektronický dokument, no elektronická kniha resp. e-book asi ťažko.

Elektronický papier, je tiež ďalším pojmom, ktorý stojí za pozornosť. Udomácnil sa vďaka marketingovému označeniu špeciálnych displejov. Výrobcovia tak, v snahe zjednodušiť situáciu obyčajným čitateľom, mierne zavádzajú. V skutočnosti nejde o žiadny papier. Názov zvolili preto, aby čo najviac charakterizoval princíp fungovania a parametre displejov.

Elektronická kniha

Čo teda považujeme za knihu v elektronickom formáte? Určite nie PDF dokument, ktorý má neraz rozmery bežnej strany A4 a v smartfóne s uhlopriečkou 5,5″ ho len ťažko prečítate. Otvoriť sa bude dať, no nebude prispôsobený na čítanie na takom malom displeji. Pri natívnom zobrazení a zväčšení sa na displej zmestí pokojne celá strana. No písmo bude také malé, že naň prakticky nebudete vidieť. Toto nie je tá správna cesta.

Existujú síce PDF dokumenty špeciálne prispôsobené na čítanie v mobilných telefónoch, no aj tak ich principiálne nepovažujeme za e-book. Áno, je to asi celkom nová informácia, hlavne keď sa pozriete na rôzne internetové stránky a takmer každý tam ponúka e-book.

Na tablete s väčšou uhlopriečkou ale najmä širším rozmerom displeja už dokážete čítať aj PDF zalomené do formátu A4, no opakujeme, toto stále nie je elektronická kniha. A vonkoncom nie nedbalo naskenované knihy, kde v PDF dokumente ešte vidíte aj sivý pruh zapríčinený previsom ohnutého papiera otvorenej knihy.

Priamo z e-shopu iBux.sk si môžete knihy poslať do čítačky Kindle

Priamo z e-shopu iBux.sk si môžete knihy poslať do čítačky Kindle

 

„Čítačka je užitočná vec. Poctivým čitateľom sa cena vráti po niekoľkých desiatkach kúpených elektronických kníh.“
Za elektronickú knihu teda považujeme špeciálne vydaný súhrn textu a obrázkov, ktorý sa dá plne prispôsobiť. Možno ste sa s tým už stretli a okrem veľkosti písma si prispôsobíte aj farbu pozadia, odsadenie riadkov, veľkosť okrajov alebo medzery medzi písmenami.

Na to sú formáty ako napríklad MOBI, EPUB alebo napríklad PRC či AZW (Kindle). V knihách môžete vyhľadávať, vytvárať i záložky alebo zvýrazňovať, prípadne pridávať vlastné komentáre. Toto sú už vlastnosti, ktoré podporujú špecializované aplikácie na čítanie týchto digitálnych formátov. Niektoré zdroje uvádzajú na ten či onen formát slabšiu podporu. V praxi je to tak, že trh je roztrieštený a nemáte tak istotu v jeden alebo druhý formát. Pointou ale je, že ho vždy prečítate.

Ide len o to, či budete musieť nainštalovať inú čítačku. Pozor si treba dať na anomálie akou je Kindle. Amazon totiž tlačí do popredia vlastný formát. Ostatní výrobcovia ho spravidla nepodporujú a taký EPUB zase nepodporuje Kindle. Kto si ale kúpi Kindle, má možnosť tam importovať knihy priamo z účtu obchodu. Čítačky PocketBook nepodporujú Kindle, a tak by sme mohli pokračovať. Na tom v praxi až tak nezáleží. Obchody sú pripravené na rôznorodosť formátov a zariadení. Stačí si len vybrať, aký formát elektronickej knihy chcete.

 

Čítačky

Elektronické knihy teda môžete čítať na rôznych zariadeniach a nedá sa vyslovene povedať, ktoré z nich je lepšie. Máme radi čítačky vo forme samostatných zariadení. Vydržia vám nabité niekoľko dní alebo týždňov a máte oddelené knihy od smartfónu atď. V ruke držíte čítačku a máte pocit, ako by ste držali knihu. Možno vzdialený, no pocit z toho, že vám na displeji nevybehne žiadna notifikácia a rozptýli pozornosť, stojí za to.

Okrem toho je tu použitý e-ink, teda elektronický atrament. Opäť trochu marketingový pojem, no obsah displeja sa mení len na vyžiadanie obslužným čipom a keď je strana zobrazená na displeji a nemení sa, nespotrebúva sa takmer žiadna energia. Aj preto si môžete nechať čítačku stále zapnutú a vydrží vám na otvorenej strane aj týždne. Dnes sú tieto zariadenia aj s Wi-Fi a s podsvietením.

To má väčší dopad na spotrebu a potom vydrží baterka v čítačke niekoľko dní. Wi-Fi sa vždy vypína, akonáhle nie je potrebné. Tiež záleží od intenzity podsvietenia. Líšia sa od seba veľkosťou, typom displeja a funkciami. Výrobcovia neraz dávajú do čítačiek výbavu v podobe užitočných nástrojov, hier alebo napríklad webového prehliadača. Toto však nepovažujeme za prioritné. Prezerať web na čítačke je utrpenie a je jasne vidieť, že na tento účel nebola celkom pripravená.

Čítačka kníh PocketBook Mini

Čítačka kníh PocketBook Mini

Zamerajte sa preto radšej na to, akú veľkosť potrebujete. Zariadenia majú rôznu veľkosť danú práve uhlopriečkou a tiež hmotnosť. Vo všeobecnosti sa hmotnosti báť nemusíte. Okrem toho, aký bude jej výsledný rozmer, sú tu ešte dva parametre. Jedným z nich je použitie dotykového displeja a podsvietenia. Veľmi pekná čítačka je PocketBook Mini. Vložíte ju aj do zadného vrecka nohavíc a dobre sa ovláda cez tlačidlá pod displejom a viacpolohové tlačidlo, no nemá podsvietený displej.

To môže byť prekážka, najmä ak chcete čítať potme alebo niekde, kde nemáte možnosť ovplyvniť osvetlenie. Nemá ani dotykový displej, no toto nám až tak neprekážalo. V skutočnosti sme skôr zástancami bežného nedotykového displeja. Bude sa vám totiž s čítačkou lepšie manipulovať. Uznávame, že zadanie hesla na Wi-Fi prípadne registrácia čítačiek do rôznych účtov bude trochu náročnejšie.

Čítačka kníh Kindle PaperWhite 3

Čítačka kníh Kindle PaperWhite 3

Model Kindle PaperWhite 3 má displej dotykový a zároveň aj podsvietený. To platí aj pre model PocketBook Touch Lux 3. Otáčanie strán tlačidlami pod displejom sa nám zdalo lepšie ako pohybovanie prstom po displeji. Keď už sme pri otáčaní strán, ak vynecháme internet alebo hranie šachov, toto je prakticky jediná vec na čítačke s dopadom na spotrebu. Tá sa mení len pri preskupovaní kryštálov a novom vykreslení strany. Aj preto nájdete v parametroch údaj o výdrži batérie podľa počtu pretočených strán. Dá sa to ľahšie predstaviť a uvádzať výdrž v počte dní by bolo zavádzajúce.

 

PocketBook Touch Lux 3

  1. Špičkový displej E-Ink Carta HD. Dotykový s podsvietením a rozlíšením 1024 × 758 px
  2. Tlačidlá na ovládanie menu a listovanie v knihe
  3. Tlačidlo k návratu na hlavnú obrazovku, nájdete tu okrem iného aj obrázky naposledy čítaných kníh
  4. Kontextové menu na zmenu nastavení parametrov čítanej knihy

PocketBookLux – CISLOVANE_vyd2016_5_nowat

Smartfón alebo tablet

„Dajte si pozor na to, v akom formáte je e-kniha. Obyčajné PDF medzi elektronické knihy určite nepatrí.“
Knihy sa dajú čítať aj na telefónoch a tabletoch. Treba počítať s tým, že nedosiahnete výdrž podobajúcu sa čítačkám. Na druhú stranu ale budete mať univerzálne zariadenie. Pozrime sa na to zhora. Kým čítačka je výborná práve vo svojej nezávislosti, smartfón máte vždy pri sebe.

Nemusíte sa teda rozhodovať, či budete čítať knihu alebo nie. Je menší a formát elektronickej knihy sa korektne zobrazí aj na 5-palcovom, či menšom displeji. Stačí zapnúť požadovanú aplikáciu. Spotreba bude vyššia kvôli zapnutému podsvieteniu, tiež vás asi budú rušiť aj notifikácie na displeji. Je to o zvyku. My sme boli v situácii, keď sme mali možnosť vyskúšať všetky zariadenia naraz. Teda telefón, tablet a zároveň čítačku. Nuž, na každom zariadení bolo niečo.

Do hry tu vstupuje ešte klasická kniha. Teda papierová, s vôňou, špecifickou väzbou a papierom. Okrem toho, že množstvo najmä odborných kníh inak nezoženiete, vždy odporúčame zvážiť aj kúpu papierovej knihy. Vlastne náš systém je taký, že náučné knihy preferujeme najmä na papieri, beletriu a špecifické náučné v elektronickej podobe. Sú dokonca používatelia, ktorí majú svoju zbierku kníh a keď prečítali niekoľko dielov Harryho Pottera na papieri, nechcú ďalší diel v elektronickej podobe.

 

Ako nakupovať?

V neprospech telefónov hrajú aplikácie. Nie že by ich bolo málo. V tomto smere sa nemôžeme sťažovať. Aplikácie niekedy padajú a týka sa to skôr značky mobilného telefónu ako platformy. Nie je veľmi povzbudivé, keď zistíte, že na vašej čítačke aktuálna kniha nejde zobraziť. Tak inštalujete ďalšiu aplikáciu, len aby ste mohli knihu prečítať. Celkovo je situácia na Androide veľmi roztrieštená a taký monopolný iBooks od Apple nám tu celkom chýba. Minimálne z pohľadu používateľa.

Martinus.sk a zobrazenie elektronickej knihy. Sú prehľadne označené a ľahko ich odlíšite od papierových

Martinus.sk a zobrazenie elektronickej knihy. Sú prehľadne označené a ľahko ich odlíšite od papierových

Stránok s elektronickými knihami je veľký počet. Začať môžete napríklad v kníhkupectve Martinus.sk a pokračovať na iBux.sk, alebo vyskúšať kníhkupectvo Gorila.sk.

Ceny kníh bývajú spravidla o 30 % lacnejšie ako u tých papierových. Je to dané nákladmi na ich distribúciu a najmä odpadajú náklady na tlač a fyzický predaj. Knihu máte okamžite po zaplatení v emailovej schránke.

Obchody poskytujú dostatok informácií, v akom formáte je kniha a či má napríklad DRM ochranu. Ak áno, budete potrebovať čítačku, ktorá podporuje takto chránené formáty. Digital Rights Management je technológia spoločnosti Adobe Systems. Netreba sa obávať výrazných obmedzení. Moderné čítačky, ktoré si dnes môžete kúpiť podporujú DRM, teda prihlásenie sa pod vaším účtom na serveroch Adobe.

Google Play so zobrazením kníh, ktoré si môžete stiahnuť zadarmo alebo kúpiť

Google Play so zobrazením kníh, ktoré si môžete stiahnuť zadarmo alebo kúpiť

Potom knihu budete môcť otvoriť v čítačke podobne, ako keby bola bez tejto technológie. Softvérové aplikácie nemusia DRM podporovať (napríklad Knihy Play), a tak si budete musieť nainštalovať inú softvérovú čítačku. Je to mierne nepohodlné, no vo výsledku si knihu prečítate. Nemáte však k dispozícii ucelenú platformu a kvalita aplikácií býva rozdielna.

 

Audioknihy

Samostatnou kategóriou sú audioknihy. Takže na výber budete mať ďalší typ. Situácia sa oproti minulým rokom výrazne zlepšila a dnes máte nahovorené široké spektrum kníh. Je to veľmi dobrá forma, ako získavať informácie, ak ide o náučnú knihu. Rovnako aj forma oddychu a pritom nemusíte čítať. Stále ide o knihu, nie je to film a je to výborná forma na skrátenie alebo využitie času pri cestovaní. Takisto je to vynikajúca vec pre nevidiacich alebo slabozrakých. Vyskúšajte napr. aplikáciu Audiolibrix.

Existuje ešte jedna kategória a tou sú multimediálne knihy. Teda také, ktoré sú vo forme textu, ale pridávajú ďalšie audiovizuálne prvky. Príkladom takejto knihy je Apokalypsa. V nej budete totiž nielen čítať a počúvať sprievodné zvuky, ale aj riešiť logické hádanky. Na rozdiel od pár stoviek kilobajtov bežnej e-knihy, má táto kniha veľkosť stovky megabajtov.

5 otázok pred kúpou čítačky

  1. Koľko kníh budem naozaj čítať?
  2. Oplatí sa pre možno pár prečítaných kníh za rok kúpiť nové zariadenie?
  3. Akú veľkú čítačku chcem?
  4. Musí mať čítačka podsvietený displej?
  5. Budem čítať knihy v elektronickej podobe alebo radšej papierové

 

Aplikácie na čítanie kníh

Na platformách Android a iOS môžete využívať rôzne aplikácie na čítanie kníh. V niektorých prípadoch prečítajú aj kancelárske dokumenty. Ak máte tablet, pokojne si sem nechajte importovať aj PDF dokumenty. Väčšina aplikácií to podporuje a budete tak mať všetko na jednom mieste. Graficky sa od seba veľmi nelíšia. Používajú virtuálnu poličku s knihami, no zobrazenie titulov sa dá zmeniť.

Amazon Kindle

Aplikácia má najväčší potenciál pre anglicky hovoriacich používateľov. Ponúka rôzne knihy na základe tých vašich, no Kindle je v zásade špecifický pre americký trh. Ale ide o veľmi dobrú aplikáciu. Obchody, ktoré majú možnosť odoslať knihu do Kindle, ju pošlú aj do softvérovej čítačky. Funguje na rovnakom princípe ako hardvérová čítačka. Teda na vašu emailovú adresu registrovanú na Amazone si pošlete knihu, a tá sa o niekoľko sekúnd zosynchronizuje.

Kindle_vyd2016_5_nowat

Pri čítaní máte možnosť rýchleho prístupu k zmene jasu, veľkosti písma, zmene fontu ako aj riadkovaniu a okrajom. Výhodou tohto riešenia je, že sa ukladá prečítaná pozícia knihy aj voči hardvérovým čítačkám. Ak práve nemáte po ruke Kindle, vystačíte s mobilom a touto aplikáciou. Je stabilná a odporúčame ju na knihy, ktoré si sem dokážete takto poslať z vášho konta na e-shope.
Pre Android sťahujte tu>>
P
re iOS sťahujte tu>>

Knihy Play

Táto aplikácia sa nám páčila najmä pre možnosť spravovať knihy priamo z Google Play. Stačí sa prepnúť do sekcie Knihy a následne do Moje knihy. Priamo v obchode ich môžete aj nakupovať, no veľa z nich je vo formáte PDF. Dajte si na to pozor a ak nemáte tablet, radšej kúpu vynechajte. Páčilo sa nám, že si sem môžete importovať vlastné EPUB súbory bez DRM a po chvíli sa zobrazia v smartfóne. Aplikácia je stabilná a veľmi dobre sa používa.

Play_vyd2016_5_nowat

Páči sa nám animácia aj spôsob otáčania strán. Je to presne ako v skutočnosti, kým držíte prst, zostane strana zohnutá. Meniť môžete fonty, medzery, odsadenie, farebný podklad a tiež pridávať záložky. Je v slovenčine a pravdepodobne ju už máte v telefóne, len ste ju možno doteraz nepoužili. Pozícia knihy sa synchronizuje v cloude. Takže môžete čítať knihu na viacerých zariadeniach a vždy budete tam, kde ste prestali naposledy.
Pre Android sťahujte tu>>
P
re iOs sťahujte tu>>

Aldiko Book Reader

Takisto nami obľúbená čítačka s veľmi efektným spracovaním. Usporiadanie kníh na poličke vyzerá dobre a môžete ich triediť napríklad podľa poslednej rozčítanej. Zobrazenie sa dá meniť, podstatné je, že aj tu je spracovanie strán graficky prívetivé. Nastavenie parametrov je rovnaké, ako u predchádzajúcich aplikácií.

Aldiko_vyd2016_5_nowat

Využiť môžete zvýrazňovanie textu, pridanie poznámok, zdieľanie vybraného textu alebo slovník. V texte môžete aj vyhľadávať a tiež sa tu dajú knihy kupovať. Toto pre našinca nebude až také zaujímavé, keďže ide o tituly v anglickom jazyku.
Pre Android sťahujte tu>>
P
re iOs sťahujte tu>>

Universal Book Reader

Medzi veľmi pokročilé čítačky patrí aj táto. Dá sa zakúpiť v prémiovej verzii bez reklám s možnosťou prevodu textu na reč, zamykaním kníh alebo napríklad vytváraním priamych odkazov na domácu obrazovku systému k danej knihe.

Ureader_vyd2016_5_nowat

Môžete ju ale používať aj zadarmo a poslúži na čítanie kníh vo formáte EPUB, a to aj v prípade, že majú DRM ochranu. Poradí si aj s PDF dokumentmi. Knihy sa dajú triediť podľa toho, či ich máte zaradené v knižnici alebo ich hľadáte v pamäti smartfónu. V texte sa dajú pridávať poznámky a zvýraznenia rôznymi farbami, takisto aj meniť vlastnosti textu.
Pre Android sťahujte tu>>

 

Verdikt

Elektronické knihy sú každým rokom čoraz viac na vzostupe. Nejde už len o nejakú alternatívu a vydavatelia s nimi bežne počítajú. Vzhľadom na pomerne nízke náklady ich môže vydať takmer každý. No hlavne treba mať kvalitný obsah. Totiž nie každý, kto má písací stroj, je automaticky spisovateľom. V prípade, že radi čítate, no nemáte príležitosť a čas, odporúčame elektronické knihy. Nebudete si musieť so sebou nosiť hrubé knihy a keď budete mať chuť čítať, jednoducho otvoríte aplikáciu v smartfóne alebo na tablete.

Svet elektronických kníh má čo povedať. Ak ste ho doteraz opomínali, pozrite sa naň bližšie na niektorom z nami uvedených e-shopov. Budete príjemne prekvapení.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom júnovom vydaní TOUCHIT č. 5/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvednené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.