Nemôžete bezplatne sledovať čokoľvek, ale dajú sa nájsť zaujímavé programy.

Hneď na úvod, aby nedošlo k nedorozumeniu – v tomto článku vám neporadím, ako sledovať akúkoľvek televíziu v mobile zadarmo. Nedozviete sa teda, ako napríklad pozerať zdarma v telefóne Markízu či JOJ (hoci na záver bude aj to aspoň načrtnuté…)

Text je predstavením dvoch aplikácií na sledovanie televízie, ktoré na plnohodnotné používanie vyžadujú predplatné, ale aj v základnej bezplatnej verzii ponúkajú možnosť sledovať niektoré programy zadarmo. A ako si povieme neskôr, veľakrát ide o celkom zaujímavé kanály, možno aj lepšie ako reklamami a upútavkami prepchané spomínané dve komerčné televízie.

Pre obidva hlavné mobilné systémy

Spomínanými dvomi aplikáciami sú Antik TV a REBIT.tv. Obe aplikácie sú dostupné pre iOS aj Android a existujú tiež verzie pre Google TV/Android TV, takže ich viete používať aj priamo v televízoroch (jediným zariadení, kde sa mi nepodarilo spustiť Antik TV, je tablet Lenovo Yoga Tab 13).

Obidve služby som kedysi používal aj ako platené, ale keďže v televízii sledujem vlastne už len správy, s predplatným som prestal, keďže na ten účel mi stačia aj bezplatné verzie. Jedinou podmienkou na bezplatné sledovanie je registrácia, teda vytvorenie konta a, samozrejme, nainštalovaná aplikácia.

Antik TVZdroj: TOUCHIT.SK

Antik TV

Začnem s Antik TV, ktorú som používal ako prvú. V bezplatnej verzii ponúka osem programov – RTVS 1, 2 a 24, regionálne TV LocAll, TV 9 a TV Central (CE TV). Okrem toho je tam dvojica reklamných kanálov a úplne poslednou je TV 8, zameraná na „interaktívne“ vysielanie, teda rôzne televízne „veštiarne“ a súťaže.

Mimo týchto základných programov však Antik TV ponúka príležitostne aj niektoré ďalšie kanály ako bonus. V súčasnosti je to trojica prírodopisných dokumentárnych kanálov National Geographic Channel, National Geographic Wild a Love Nature (všetky v češtine). Dopĺňa ich NASA TV zameraná na vesmír, avšak v angličtine.

Okrem toho sú v Antik TV aj desiatky ďalších televízií, ale ich sledovanie je v bezplatnej verzii obmedzené na päť minút (päť samostatných minút pre každý jeden kanál a tento limit sa každý deň vynuluje). Aj to sa však môže hodiť v prípade, ak napríklad čakáte na autobus a chcete len na pár minút zabiť čas).

Za zmienku ale stoja aj ďalšie záložky, ktoré v aplikácii Antik TV nájdete. Sú to Rádiá, opäť rozdelené na bezplatné, kde sú verejnoprávne kanály, a promo s komerčnými stanicami (avšak tu nie je žiadne päťminútové obmedzenie, nič mi nebránilo v dlhom počúvaní). Treťou sú Kamery, čo sú živé streamy z rôznych verejných kamier, hlavne z Košíc, ale aj iných regiónov Slovenska.

Štvrtá položka sa nazýva Moje kanály a slúži na pozeranie staníc a televízií, ktoré sa dajú v aplikácii ručne pridať v Menu – TV Plugin. Ide zväčša o rôzne cudzokrajné rádiá a inojazyčné televízie. Posledným v menu sú Movies, teda filmy, ktoré môžete, opäť zadarmo, sledovať (veľa z nich je v češtine). Väčšinou ide o rôzne béčkové tituly, ale nájdete medzi nimi aj zaujímavé kúsky, ako napríklad Ad Astra s Bradom Pittom či životopisnú snímku Frida so Salmou Hayekovou.

REBIT.tvZdroj: TOUCHIT.SK

REBIT.tv

V tejto televíznej službe opäť ako prvé nájdeme verejnoprávne RTVS 1, 2 a :24. Doplnené sú českými verejnoprávnymi ČT 1, 2 a 24, čo sú u mnohých Slovákov obľúbené stanice a oproti našim verejnoprávnym kanálom ponúkajú oveľa kvalitnejší a zaujímavejší obsah.

Štvrtou bezplatnou stanicou je slovenský :Šport, nasledovaný náboženskou TV Lux a rakúskou verejnoprávnou televíziou ORF 1 či maďarskou M1, ako aj talianskou RAI 1. Je tu tiež vysielanie pre deti v ukrajinčine Nickelodeon Ukrajine Pluto TV a poľská TVP Polonia. Poslednou je NASA TV. Pri väčšine staníc na REBIT.tv je už v názve zdôraznené, že ide o HD verzie vysielania.

Zaujímavosťou tejto televíznej služby je, že bezplatná verzia nie je obmedzená len na lineárne vysielanie (teda v reálnom čase), ale k dispozícii je pri väčšine kanálov dokonca aj 15-dňový archív, čo je pri bezplatnej službe naozaj nečakané.

Oplatí sa aj platené

Ak sa vám niektorá zo služieb zapáči, je dobré zvážiť ju podporiť zakúpením platenej verzie. U Antik TV je to doslova smiešnych 2,50 eura mesačne (pri minimálnej objednávke na tri mesiace), pričom v ponuke má viac ako 50 kanálov (aj keď mnohé sú rôzne regionálne televízie, ale tu už nechýba Markíza, Joj a ich podružné kanály). Viac informácií nájdete priamo na stránke Antiku.

U Rebit.tv stojí základný balík 5 eur pri predplatení na rok. Pri mesačnom účtovaní je to 7 eur. Je v ňom 111 staníc, ale opäť podstatnú časť tvoria rôzne regionálne a zahraničné televízie. Dokúpiť sa ale dajú rôzne balíčky, ako prémiový za 3 eurá či detský, dokumentárny a filmový za 1,60 eura mesačne. Navyše, v minulosti mal REBIT.tv akcie, keď všetky ponúkal za polovicu ceny.

Aj šedá zóna…

Keď už hovoríme o pozeraní televízie v mobile zadarmo, pre úplnosť na záver spomeniem aj rôzne aplikácie spadajúce do šedej zóny, ktoré nájdete v obchode Google Play. Dôrazne ich však neodporúčam, ide o aplikácie plné reklamy so streamami pochybného pôvodu, z ktorých väčšina takmer nikdy nefunguje. Z tých zaujímavejších sa v nich dá väčšinou pozerať len JOJ, JOJ Family a Wau.

Na tieto aplikácie ani nejdem dávať odkazy. Ak si ich niekto chce na vlastné riziko a zodpovednosť vyskúšať, stačí v obchode Play zadať do vyhľadávania napríklad „tv v mobile sk cz zadarmo“.

Zdroj: vlastné

Prečítajte si tiež:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.