Ako zapínať notebook bez odklopenia veka displeja?

7

Otázka čitateľa: Vlastním už trochu starší notebook Acer, ktorý doma používam prakticky ako desktop, pretože je neustále zasunutý pod doskou stola a mám k nemu pripojenú klávesnicu, myš a veľký monitor. Problémom je, že tlačidlo zapnutia notebooku sa nachádza vo vnútri nad klávesnicou, takže ak ho chcem zapnúť, musím veko najprv odklopiť, čo je dosť otravné. Zároveň veko musím nechať otvorené, pretože inak sa notebook uspí. V nastavení som našiel, že uspávanie na zavretie displeja sa dá vypnúť, ale to nijako nerieši môj problém s tým, že ho musím vždy otvárať, aby bolo prístupné tlačidlo. Viem, že kedysi existovali externé USB klávesnice, ktoré zapínacie tlačidlo mali na sebe, ale nikde sa mi už takú nedarí zohnať. Ako by sa to dalo vyriešiť?

Tento problém je dobre riešiteľný a žiadny špeciálny hardvér k tomu nepotrebujete. Klávesnica nemusí tlačidlo na zapnutie vôbec obsahovať. Na prebudenie vám postačí stlačenie akéhokoľvek klávesu.

V prvom rade musíte možnosť prebudenia cez USB periférie, konkrétne cez klávesnicu alebo myš, najprv zapnúť. Odporúčame vám používať na prebudenie klávesnicu, nakoľko pohyb myši môže byť aj náhodný, napríklad formou otrasov chôdze vedľa stola.

Nastavenia možnosti prebudenia počítača klávesnicou v Správcovi zariadení

Otvorte menu Štart a pomocou integrovaného vyhľadávania otvorte Správcu zariadení. V zobrazenom okne rozbaľte položku Klávesnice, dvojklikom otvorte tú externú a na záložke Správa napájania zaškrtnite možnosť „Povoliť prebudenie počítača týmto zariadením“ (ak neviete podľa názvu rozlíšiť externú klávesnicu od tej integrovanej, pokojne túto voľbu nastavte na oboch).

Toto nastavenie umožní, že uspatý počítač sa prebudí kedykoľvek, keď stlačíte nejaký kláves.

Následne treba vyriešiť situáciu, aby toto nastavenie fungovalo aj v prípade, že je veko displeja notebooku zavreté. Mnoho výrobcov, a patrí medzi nich aj Acer, totiž v základe takéto správanie neumožňuje, aby sa zabránilo napríklad neúmyselnému prebudeniu notebooku v čase, keď je umiestnený v batohu.

Vyradenie tohto mechanizmu nájdete v BIOS-e, pričom pozícia a názov tejto položky sa môže medzi výrobcami a rôznymi modelmi notebookov mierne odlišovať. Obvykle je však veľmi podobná a nie je problém ju nájsť.

Počítač reštartujte a okamžite začnite stláčať kláves DEL, ktorá vás vpustí do BIOS-u. Niektoré notebooky majú na tento účel vyhradený kláves ESC, F10 alebo F12, pričomten správny sa vždy zobrazuje krátko po štarte na obrazovke (označená ako PRESS „X“ TO ENTER SETUP).

Nastavenie povolenia prebudenia so zavretým vekom na notebooku Acer

Veľmi často je relevantná položka o prebúdzaní a veku displeja hneď na úvodnej obrazovke BIOS-u, na ktorej nájdete systémový dátum a čas. Jej názov je napríklad „Wake on USB while lid closed“ (zobuď sa na príkaz USB aj v prípade, že je veko zavreté), pričom je nastavená na disabled (zakázané). Pomocou myši alebo kurzorových šípok na klávesnici sa na túto položku dostaňte a stlačením Enteru ju prepnite na možnosť Enabled (Povolené).

Notebook sa následne už bude môcť prebúdzať na stlačenie ľubovoľného klávesu externej klávesnice, a to aj v prípade, že je veko displeja zavreté.

O autorovi

Profesionálnej žurnalistike sa venujem od roku 2006. Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z prostredia hardvéru, výrobných procesov polovodičov, umelej inteligencie a ďalších technológií. Mojou doménou je takisto servis hardvéru aj softvéru.

7 komentárov

 1. Stále nieje vyriešené to, čo má čitateľ záujem vyriešiť a to že on by chcel ten notebook zapínať/vypínať a nie uspávať/prebúdzať. Dalo by sa to (vzhľadom na to že je to už starší notebook) ak by bol čitateľ zručný a technické riešenie notebooku by to umožnilo, paralelne k tlačidlu na notebooku prispájkovať a vyviesť káblom na stôl nové/druhé tlačidlo. Keďže ten notebook je trvalo pod doskou Taký nápad 🙂

   • Ja som to vyriešil na mojom 4 ročnom Asuse odmontovanim LCD. Takisto tým trošku zmieriš teplotu, nakoľko väčšina notebookov „nasáva“ vzduch v oblasti notebooku.

 2. Ja som do mojho Asus-u priletoval kablik na zapinacie tlacitko a vyviedol som na bocnu stranu notebooku do volneho miesta kde som dal maly jack connector. Cez jack connector a dalsi kablik som mal pripojeny microspinac, ktory som si prelepil suchym zipsom na bok monitoru.

 3. Dobrý článok. Bežne sa toto rieši dokovacou stanicou ak to zariadenie nedovoľuje Máme ešte niekoľko možností ako tento problém zdolať. V BIOSe môžme zapnúť funkciu resume on AC loss. Po zapnutí predĺžovačky kde je Pc zapojený sa automaticky spustí. Iba možnosť je v BIOSe povoliť funkciu wake on lan, následne v routeri nastaviť port forwarding tak aby sme mohli robiť subnet directed broadcast čiže forwardovať UDP na všetky IP adresy za routerom. Potom treba nastaviť v device manageri wake on magic packet či tak nejak sa to volá a je to. Počítač zapneme kľudne mobilom. Ak máme statickú verejnú IP či DDNS tak aj z Austrálie.

  Omnoho jednoduchšie je nainštalovať napríklad Team viewer ten takúto funkciu má

  • František Urban on

   Mýlite sa. Tieto články sú tvorené z mailových otázok, ktoré mi ľudia zasielajú a ubezpečujem vás, že problém bol vyriešený k spokojnosti dotyčného človeka.

   V tejto konkrétnej situácii je najschodnejšie riešenie práve uspávanie počítača a jeho následné prebúdzanie pomocou periférii. V rámci poradne sa snažím vždy nájsť riešenie, ktoré pomôže najväčšiemu množstvu ľudí.

   Riešenie s hardvérovou úpravou sa drvivá väčšina používateľov zľakne. Ak je napríklad vaša odpoveď „odmontujte si displej“, tak takáto rada bude 99 % ľudí s týmto problémom k ničomu, pretože notebook je napr. v záruke, alebo si ľudia nechcú vziať možnosť raz za čas aj odniesť inam (napr. do práce či školy) a podobne.

   Ak je vaša odpoveď „rozmontujte tlačidlo a vyveďte si ho na káblikoch mimo notebooku“ tak takáto odpoveď je znova neužitočná pre 99 % ľudí s týmto problémom, pretože to nezvládnu a je to ako im dávať rady typu – problémy s grafickou kartou sa riešia prepájkovaním kondenzátorov.

   Riešenie s dokovacou stanicou je možné, v tomto prípade som sa ale rozhodol vyriešiť to už s vecami, ktoré daný človek a aj ostatní ľudia k notebooku už pripojené majú a teda sú bez ďalšej investície. Mimochodom, daný človek uspávanie notebooku už používal a preferoval, čo je prípad väčšiny používateľov notebookov (a zároveň aj dôvod, prečo Microsoft musel agresívne riešiť vynucovanie reštartov po aktualizáciách, pretože drvivá väčšina používateľov svoje notebooky odjakživa uspáva zaklapavaním displeja, namiesto vypínania).

Pridaj komentár