Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Profesionáli aj študenti si môžu vyskúšať účasť v kyberbezpečnostnej hre

Európe chýba 168-tisíc profesionálov kybernetickej bezpečnosti, Slovensko odhaduje aktuálne potreby na 10-tisíc odborníkov vo všetkých segmentoch a rôznej špecializácie. Dopyt sa zvýšil v ostatných dvoch rokoch v celom svete. Prispievajú k tomu práca a vzdelávanie na diaľku, nástup cloudových a virtuálnych technológií aj agresívny nárast kybernetickej kriminality.

„V kybernetickej bezpečnosti sa spájajú technológie, legislatíva aj sociálne vedy. Dynamika sektoru je taká obrovská, že riešenie nám prinesie iba intenzívna spolupráca rôznych sektorov,“ vysvetľuje Rastislav Janota, riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. „Potrebujeme pracovať na zvýšení povedomia, doplniť vzdelávanie a zároveň postaviť do prvej línie skúsených odborníkov. A najmä otvorene komunikovať.“

Príspevkom odbornej komunity k vzdelávaniu aj budovaniu povedomia je kyberbezpečnostná hra CyberGame určená pre študentov, talentovaných hráčov, programátorov aj profesionálov rôznej úrovne. Začína sa 1. marca, bude trvať desať týždňov a obsahuje úlohy rôznej náročnosti. Je určená pre individuálnych hráčov a v prípade firiem a inštitúcií môže slúžiť ako skvelá tréningová platforma.

Slovenskej ekonomike aj správe štátu chýbajú audítori aj manažéri kybernetickej bezpečnosti, zamestnávatelia hľadajú vývojárov, developerov, architektov aj analytikov. V spoločnosti chýbajú súdni znalci a kriminalistickí špecialisti v tejto oblasti, projektoví manažéri a na všetkých úrovniach vzdelávania aj učitelia a lektori.

Pre odborníkov z kybernetickej bezpečnosti sa zároveň vytvárajú stále nové oblasti uplatnenia v zdravotníctve, vzdelávaní, školstve, priemysle aj online službách. Platí to pre všetky oblasti, akými sú dáta, siete, koncové zariadenia, aplikácie aj cloudové úložiská.

Značky: