Kategória, ktorá je naozaj náročná na vzájomné porovnanie.

Výber aktualizovaný a platné pre obdobie zimy 2021. Príliš veľa zmien v porovnaní s jeseňou nečakajte. Telefóny vo svojom životnom cykle o toľko nezostarli a čakáme na uvedenie pokračovateľov. Ten by mohol tento výber zlacniť. Čipová kríza je stále s nami, takže zlacňovanie sa nemusí týkať všetkých smartfónov.

Tento prehľad vám dá jasné smerovanie, ktorý smartfón si vybrať alebo ho radšej nechať byť. Keď sa začala dva roky spätne meniť technologická výbava smartfónov, posunula sa s tým ruka v ruke cenová hladina. Telefón za 200 eur v minulosti znamenalo trápenie a bolo to tak nejak devastovanie našej planéty. Netvrdím, že dnes kúpite super delo s preostrovaním v noci a 5G procesorom. Je to ale segment, ktorý sa dá ako tak použiť.

Tým sa ale dostávame k hranici do 300 eur. Tá trochu podskočila a tak je tu nová hranica do 350 eur. Všimnite si ceny väčšiny telefónov v tomto prehľade. Existujú inak ešte aj drahšie varianty, ale mení sa buď RAM alebo úložisko. To jediné dvíha cenu. Výrobcovia pochopili, že keď ich vlajková loď môže stáť 1000 eur, stredná trieda sa môže trochu zdvihnúť. Základ je variť žabu pomaly.

Nakoniec je ale víťazom používateľ. Tých 50 eur navyše nie je tak silný cenový nárast a dnes dostávate v strednej triede neprekonateľný pomer cena / technologické vymoženosti.

Realme 8 Pro

Telefón, ktorý je podľa mňa vynikajúci práve v cene za 300 eur. Má príjemné rozmery a hmotnosť a tiež 108 Mpx fotoaparát. Najviac sa mi páčilo rýchle nabíjanie s výkonom až 50 W. Toto je totiž to, čo telefón od konkurencie najviac odlišuje.

 • Tento telefón vám dá veľmi dobrú kvalitu nočných fotiek, naozaj rýchle nabíjanie.
 • V neprospech tohto telefónu hovorí základný AMOLED displej s frekvenciou 60 Hz, iba mono reproduktor (Realme 7 Pro mal stereo) a horšia čítačka odtlačkov prstov. Naozaj ju treba dlho učiť.

Ešte stále odporúčam zvážiť kúpu Realme 7 Pro. Aktuálne stojí o 30 eur menej ako tento kus.

Cena: 299 eur za 8 / 128 GB verziu; drží si svoju cenu z jesene

Motorola EDGE 20 Lite

Podarený telefón, to treba uznať. Je väčší ako všetky Motoroly. Výrobca išiel na istotu a pridal 5000 mAh batériu. Funkcia Ready For na prepojenie s počítačom je tiež niečo, čo má vysokú pridanú hodnotu a tento mobil odlišuje od ostatných.

 • Tento telefón vám dá celodennú výdrž pri náročnom používaní. Naozaj sa netreba obmedzovať. Chválim 90 Hz displej a celkovú svižnosť telefónu. Z mojich skúseností je to najrýchlejší telefón do 350 eur práve vynikajúcou optimalizáciou a skoro čistým Androidom.
 • V neprospech ale hovorí iba základná odolnosť voči vode a prachu. Telefón ponorenie do vody poškodí. Kto chce prepracované aplikácie od výrobcu alebo iné rozhranie ako štandardnú súčasť, tu nepochodí. Najlepšie sú na tom Samsung a Xiaomi.

Cena: 349,90 eur za verziu 8 / 128 GB; drží si svoju cenu z jesene

Samsung Galaxy A42 5G

Jedna z najlepších kúp v rámci lacnejšej triedy u Samsungu. Existuje aj model Galaxy A52 5G no ten už nahradil model A52s 5G za 449 eur, takže to už je mimo našu hranicu.

 • Tento telefón vám dá rozhranie Samsung, ekosystém výrobcu a maximálne vylepšenia systému do posledných detailov. To vrátane prepracovaných aplikácií. Páčili sa mi aj fotografie spravené týmto telefónom.
 • V neprospech hovorí práve obrovská nadstavba tohto telefónu. Na Galaxy S21 je perfektná, výrobca ale zabudol, že jeho nadstavba pobeží aj na menej výkonných telefónoch. Rýchlosťou sa nemôže rovnať so žiadnym telefónom z tohto prehľadu.

Cena: 339 eur za 4 / 128 GB; drží si svoju cenu z jesene. Pripravte sa ale na horšiu dostupnosť tohto modelu

Xiaomi Mi 10T Lite

Stále veľmi dobrý telefón, ktorý odporúčam kúpiť. Má jemný displej, 6,67“ uhlopriečku a Snapdragon 750G. V teste by nevyhral, ale v praktickom živote to je rýchly telefón aj v „lajtkovej“ verzii.

 • Tento telefón vám dá veľkú batériu s kapacitou 4820 mAh a 33 W nabíjanie, 120 Hz displej a najmä svižný výkon s rozhraním od Xiaomi. Fotoaparát je ale znížený na 64 Mpx, je to predsa Lite verzia.
 • V neprospech hovorí absencia skutočnej odolnosti voči vode. To je asi jediná vec, ktorá by mi ako tak prekážala.

Mimo stanoveného limitu 350 eur je ešte model Xiaomi 11 Lite 5G NE za cenu 369 eur (6 / 128 GB). Výborný a snáď aj najľahší smartfón so 6,55“ uhlopriečkou displeja.

Cena: 299 eur za 6 / 128 GB; cena sa drží, niekde je nižšia o 30 eur. Bude to závislé od e-shopu. Takisto aj tu sa môžete stretnúť s horšou dostupnosťou vo vami používaných e-shopoch a treba hľadať inde. Napríklad v TPD.

CAT S52

Najkrajší odolný telefón, aký sa dá dnes kúpiť. Oplatí sa vtedy, keď potrebujete ozajstnú odolnosť nad rámec, ktorú dnes poskytujú telefóny bežne.

 • Tento telefón vám dá nadštandardné funkcie odolnosti, teda napríklad rýchle prístupové tlačidlo, ktorého funkcie si definujete sami alebo podporu ovládania v rukaviciach. Aj zadná strana je protišmyková, žiadne lesklé a hladké spracovanie ako na ostatných telefónoch.
 • V neprospech tohto telefónu hovorí starší Android, slabší výkon ako aj pomalšie reakcie fotoaparátu. Technické parametre sú skrátka na úkor konštrukcie a iných vyladení.

Cena: 309 eur za 4 / 64 GB verziu; drží si svoju cenu z jesene

OnePlus Nord N10 5G

OnePlus ide do nových vôd. Chce svoje telefóny zlacniť a tak vyrobil jeden z takýchto variantov.

 • Tento telefón vám dá špeciálne upravené rozhranie Androidu vo forme vlastného systému nazvaného OxygenOS. S nabíjaním na úrovni 30 W som spokojný, tiež chválim 90 Hz displej.
 • V neprospech ale hovorí absencia odolnosti voči vode a prachu. Chýbal mi tiež trojpolohový prepínač režimov, ktorými sa „skutočné OnePlus“ vyznačuje.

Cena: 239 eur za 6 / 128 GB verziu; Tu si dajte pozor, niekde je jeho cena o 40 eur vyššia ako v jesennom období 2021

Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Na rozdiel od bežného Xiaomi Mi 10T sa dá trochu ušetriť. Na to je podkategória / značka Redmi. Máte blízko k pôvodným telefónom Xiaomi, no s menšími úpravami, aby boli kusy Redmi lacnejšie.

 • Tento telefón vám dá 5020 mAh batériu a 33 W nabíjanie. Naozaj sa to takto dobre používa. Má výborný displej, je to rýchly telefón. Fotí veľmi dobre, tu to netreba nejako extra rozoberať.
 • V neprospech telefónu môže byť vyššia hmotnosť (193 gramov) alebo odolnosť voči vode iba na úrovni IP53.

Dobrou alternatívou je Xiaomi Mi 10T Lite 6 / 128 GB za cenu 329 eur.

Cena: 329 eur za 8 / 128 GB verziu; drží si svoju cenu z jesene

Motorola Defy

Odolná verzia od Motoroly, no v skutočnosti na telefóne pracovala firma Bullitt Group, ktorá má právo používať označenie CAT. Výhoda je v skutočnom zosilnení proti poškodeniu. Výbava tomu odpovedá a tak je slabšia. Cieľová skupina chce hlavne telefón, ktorý niečo prežije.

 • Tento telefón vám dá super odolnosť, niečo v porovnaní s CAT S52 a 5000 mAh batériu. Na rozdiel od CAT S52 má Android 11.
 • V neprospech hovorí slabšia výbava, tak napríklad 48 Mpx hlavný fotoaparát a procesor z nižšej série, Snapdragon 662. Rovnako aj RAM na úrovni 4 GB je naozaj na hrane aj s čistým Androidom.

Cena: 329 eur za 4 / 64 GB verziu; Teraz ho máte možnosť kúpiť o vyše 50 eur lacnejšie

Prečítajte si aj: