Čo tak si vytvoriť vlastnú bezpečnú sieť spravovanú odkiaľkoľvek to potrebujete? Netreba na to nejaké extra znalosti. Zapojenie zariadení typu Meraki je skutočne jednoduché a prekonáva zapojenie domáceho routera. S tým rozdielom, že toto je riešenie do firmy, reštaurácie, kaviarní, skrátka hodí sa všade.

Netreba prebudovávať žiadnu existujúcu sieť, meniť poskytovateľa ani nič podobné. Zariadenia Meraki sú vo forme switchov, security gateway alebo access pointov. My sme vyskúšali Meraki Go – Outdoor WiFi Access Point. Pripojenie do existujúcej siete je potrebné spraviť cez ethernetový kábel. Postačí mobilná aplikácia a riadiť sa návodom v nej. Naskenujete QR kód a k zariadeniu Meraki sa dá okamžite pripojiť. Následne sa dá nastaviť tak, aby splňovalo vaše bezpečnostné požiadavky. Jeho správa je cez cloud, a tak nemusíte byť priamo v sieti, aby ste sledovali stav zariadenia, vyťaženie siete alebo pripojené zariadenia.

Výhoda je v tom, že zariadenia navzájom spolupracujú. Máte tak jednoduchú možnosť ako pokryť veľké alebo členité plochy. Meraki sieť sa dá ľahko rozširovať a popri tom sa nestratíte v konfigurácii. V zapojení, kedy tvoria jeden celok siete sú označené ako Mesh Repeater. Takýchto prístupových bodov môžete mať viac a zapojiť si ich podľa potreby.

Jeden z prvkov, ktoré celkovo uľahčujú konfiguráciu je informačná LED dióda zapustená v hornej časti krytu. Na základe jej farby a blikania sa dá určiť, čo sa so zariadením práve deje. Konfigurácia je ale taká jednoduchá, že s najväčšou pravdepodobnosťou nenarazíte na závažný problém.

Meraki Go

Takto vyzerá sledovanie siete v aplikácii

Mobilná aplikácia nielenže poskytne graf o tom, aký je dátový prenos vo vašej sieti, ale aj to, aké aplikácie a weby sa pokúšali pripojiť. Tu sa dá zobraziť, koľko prenosu bolo na OneDrive, koľko zhltol YouTube, Facebook alebo napríklad Spotify či iné prenosy. Dokážete nastaviť rýchlostný limit na daný typ prenosu pre všetky zariadenia v Meraki sieti alebo na vybrané zariadenie.

Na AP sa dá nastaviť, aby sa po pripojení používatelia dostali na nejakú hlavnú stránku. To poznáte napríklad z pripojenia v MHD alebo vlakoch. Takisto sa dá nastaviť blokovanie vybraných webov. Zamedzíte tým nadmernému zaťaženiu siete alebo jej zneužívaniu, pri ktorom by dochádzalo k prezeraniu neželeného obsahu. To všetko sa spravuje z mobilnej aplikácie.

Jednou z výhod, ktorá vyplýva zo spôsobu použitia, je možnosť manažmentu bežným používateľom. Či už to budete vy alebo poveríte ostatných kolegov, je na vás. Každý môže dostať prístup k nastaveniam zariadení Meraki cez aplikáciu. Predstavte si, že máte plánovanú videokonferenciu, no internetové pripojenie je niečím vyťažované. Cez aplikáciu zistíte, kto a čo presne zahlcuje linku a rýchlosť môžete obmedziť. Netreba volať administrátorovi, ani zisťovať, či je problém vo vašej rýchlosti alebo u poskytovateľa služby. Pohľadom na aplikáciu zistíte v čom je problém a tomu prispôsobíte nastavenia vašej siete.

V prípade, že chcete bezpečnostné riešenie so zabezpečením od Cisca, máte k dispozícii riešenie Meraki Go Security Gateway. Takto vybudujete bezpečnostnú bránu do vašej firmy, ktorá má firewall s dátovou priepustnosťou 250 Mbps a je vhodná do 50 pripojených používateľov. Cena takéhoto zariadenia je 164 eur a k tomu si dokupujete ochranu a aktualizácie zabezpečenia od Cisca. Je viac licencií, ročná pre tento produkt stojí 162 eur.

Security Gateway Meraki Go

Security Gateway Meraki Go, Zdroj: Cisco

Verdikt

Meraki Go Outdoor WiFi Access Point je jedno z riešení systému Meraki, ktoré hľadáte do firmy, domáceho pracoviska, kaviarne alebo kdekoľvek, kde chcete mať Wi-Fi pre vás, prípadne zároveň návštevníkov. Všetko je zabezpečené tak, aby sa nedostali do vašej siete, no mohli využívať internet. Nastavíte ho jednoducho cez mobilnú aplikáciu. Jednoduchšie to už byť nemôže.

Zapožičal: ASBIS SK

Cena: 219 €

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.