Bezpečnostné chyby Bluetooth nie sú ničím výnimočným.

Aspoň podľa webu PhoneArena, ktorý upozorňuje na ďalšiu zraniteľnosť na základe zistenia skupiny vedcov z University of California San Diego. Tí zistili, že podľa vysielania Bluetooth sa dajú identifikovať zariadenia. To aj v prípade, že Bluetooth ako také je vypnuté.

Ide o tzv. Bluetooth Low Energy a aj vďaka tomu vám telefón ohlási nové slúchadlá (ak majú podporu Fast Pair) aj keď ste ich ešte neotvorili z nabíjacej škatuľky alebo nezapli a neprepli do režimu párovania. Takto funguje nízko energetické Bluetooth, ktoré sa tvári ako vypnuté, no vysiela zanedbateľné množstvo energie a dokáže takto prebudiť kompatibilné zariadenia v dosahu. Toľko k tomu, či je Bluetooth naozaj vypnutý, keď ho na zariadení vypnete. Nie je a jediný recept by bol vypnúť celé zariadenie.

Podľa zistení má až 40 % Bluetooth signálu jedinečnú signatúru. Zbierali signály zo 162 zariadení od ľudí, ktorí sa pohybovali v rôznych prostrediach, napríklad kaviarni, knižnici alebo jedálenských priestoroch. Pre každý priestor išlo o hodinové zaznamenávanie. Po dvoch 10 hodinových zaznamenávaniach našli až 47,1 % zo 647 unikátnych zariadení znova a vedeli ich jednoznačne identifikovať.

Toto je niečo, čo by mohlo viesť k sledovaniu ľudí a ešte jednoduchšie v spojitosti s rôznymi sledovacími aplikáciami. Napríklad takými, ktoré boli spustené v súvislosti s ochorením Covide-19. Aplikácie tohto typu sú v poriadku, no ich používaním má čoraz viac používateľov zapnutý Bluetooth, nehovoriac o čoraz častejšom používaní bezdrôtových slúchadiel a celkovo väčšiemu počtu využívania tejto technológie než v minulosti. Zariadenia s iOS na tom boli rovnako ako zariadenia so systémom Android.

Zdroj: PhoneArena

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.