Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Tachyum™ Inc. úspešne dokončila demonštráciu, ktorá poukazuje, že jej univerzálny procesor Prodigy beží rýchlejšie ako akýkoľvek iný procesor, čipy HPC alebo AI, vrátane čipov od spoločností NVIDIA a Intel. Toto je ďalší dôležitý míľnik pred budúcoročným vydaním produktu Prodigy, ktorý spoločnosť Tachyum dosiahla.

Tachyum ukázala, ako je výpočtová prevádzka a rýchlosť návrhu procesora Prodigy pomocou priemyselnej štandardnej Verilog simulácie skutočného hardvéru vynikajúcim riešením oproti súčasným konkurenčným ponukám. Prodigy nielenže vykonáva inštrukcie pri veľmi vysokých rýchlostiach, ale teraz má Tachyum aj implementovanú infraštruktúru na automatickú kontrolu správnych výsledkov z Verilog RTL. Tieto automatizované testy kontrolujú správnosť výstupu Verilogu v porovnaní s C-modelom Tachyum, ktorý sa používal na meranie výkonu. Tento výstup je teraz „zlatým modelom“ pre Verilog simuláciu, čím sa krok za krokom zabezpečujú rovnaké výsledky.

Tento míľnik v oblasti verifikácie dramaticky zvyšuje schopnosť spoločnosti Tachyum účinne otestovať čip Prodigy s cieľom nájsť chyby a opraviť ich ešte pred dokončením finálneho produktu.
Predchádzajúci míľnik v oblasti hardvéru spočíval v zostavení komponentov a ich prepojení, čo Tachyum zvládla v apríli. Najnovší míľnik v oblasti hardvéru – a výsledný nástroj – spočívajú v tom, že procesor Prodigy produkuje správne výsledky a výkon v testovacích programoch. Prodigy teraz objaví nesprávne odhady kompilátora týkajúce sa závislosti na pamäti, pričom ich deteguje, obnoví a následne vyprodukuje správne výsledky.

Vďaka IP dodávateľom je teraz spoločnosť Tachyum schopná čítať / zapisovať z komunikačnej siete Prodigy do svojich hardvérových modelov DDR5 DIMM. Globálne hodiny sú teraz prepojené z jadier PLL na Prodigy. RAMBIST a ďalšie výrobné prvky sú teraz integrované do hardvérového dizajnu Prodigy z veľkej časti vďaka partnerovi fyzického dizajnu.

„Tento posledný míľnik nášho hardvéru je dôkazom usilovnej práce technického tímu a rozsiahlych ľudských zdrojov, ktoré sme boli schopní zhromaždiť, aby sme dokončili revolučné riešenie, aké doteraz ešte nikto nevidel,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO Tachyum. „Rozhodli sme sa vyrobiť najvýkonnejší procesor s najnižšou spotrebou energie a nákladovo najefektívnejší procesor pre trhy hyperscale, HPC a AI a tieto míľniky dokazujú, že tieto ciele dosahujeme. S produktom, ktorý je rýchlejší než najrýchlejší čip Intel Xeon alebo NVIDIA A100, sa Prodigy blíži všetkým stanoveným cieľom a je na dobrej ceste, aby debutoval podľa plánu v budúcom roku.“

Tachyum Prodigy môže pomocou jednoduchého programovacieho modelu prevádzkovať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľné AI, všeobecné AI, bio AI a neurónové siete – ako aj bežné zaťaženie dátových centier – na jedinej homogénnej platforme procesorov. Používanie CPU, GPU, TPU a iných urýchľovačov namiesto Prodigy pre tieto rôzne typy pracovných zaťažení je neefektívne. Heterogénna štruktúra spracovania s jedinečným hardvérom vyhradeným pre každý typ pracovnej záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov a náročnejšiemu programovaciemu prostrediu. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi týmito rôznymi pracovnými zaťaženiami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

Prodigy výrazne zlepšuje výpočtový výkon, spotrebu energie, hardvérové (serverové) využitie a nároky na priestor v porovnaní s existujúcimi čipmi, ktoré sa dnes používajú v hyperscale dátových centrách. Umožní tiež Edge vývojárom pre IoT využívať nízkoenergetický / vysoký výkon spolu s jednoduchým programovacím modelom, ktorý z AI vytlačí maximum.

Prodigy je skutočne univerzálny procesor. Okrem natívneho kódu Prodigy prevádzkuje aj staršie binárne kódy x86, ARM a RISC-V. Vlajková loď čip Prodigy vstúpi do sériovej výroby v roku 2021. V apríli sa čip Prodigy úspešne ukázal ako životaschopný s úplným rozložením čipu presahujúcim cieľovú rýchlosť. V auguste je procesor schopný správne vykonávať krátke programy, pričom výsledky sa automaticky porovnávajú so softvérovým modelom a zároveň prekračuje cieľovú taktovaciu frekvenciu. Ďalším krokom je získanie úplne funkčného prototypu čipu FPGA koncom tohto roka, ktorý je jedným z posledných míľnikov pred sériovou výrobou.

Procesor Tachyum Prodigy prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe (na jadro) pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejší GPU od spoločnosti NVIDIA na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu.

Vďaka vysokej výpočtovej hustote a šírke pásma I/O dokážu siete procesorov Prodigy, ktoré obsahujú iba 125 HPC stojanov, dodávať kapacitu 32 tensor exaflopov (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu).

Trojnásobne nižšie náklady na procesor Prodigy (na MIPS) v porovnaní s konkurenčnými CPU, spolu s jeho 10-násobnou úsporou energie, sa premietajú do štvornásobného zníženia celkových ročných nákladov (TCO) dátových centier (TCO: kapitálové + prevádzkové náklady). Dokonca aj miera použitia produktov Prodigy vo výške 50 % zabezpečí u zákazníkov v segmente „hyperscale“, ako sú Google, Facebook a Amazon, reálne úspory rádovo v miliardách dolárov ročne.

Značky: