Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Víťazkou tohtoročného národného kola 49. ročníka medzinárodnej súťaže v písaní listov na tému „Napíš správu dospelému o svete, v ktorom žijeme“ sa stala dvanásťročná Evka Grajcárová z východoslovenskej obce Palín, okres Michalovce. Vo svojom liste, ktorý adresovala prezidentke Slovenskej republiky, píše o tom, ako sa svet po vypuknutí pandémie náhle zmenil. Opisuje, ako jej v izolácii odrazu chýbajú skutočnosti ako je škola, učitelia, stretávanie sa so spolužiakmi, či voľný pohyb, pričom ich hodnotu si dovtedy veľmi neuvedomovala.

Najkrajsi list_GR Peter Helexa odovzdal cenu vitazke Evke Grajcarovej

Generálny riaditeľ Peter Helexa odovzdal cenu víťazke Evke Grajcarovej

Napriek tomu, že na Slovenku vyhlásená mimoriadna situácia súvisiaca s pandémiou COVID-19 skomplikovala každoročnú súťaž o Najkrajší list, deti zasielali listy, aj keď nesedeli v školských laviciach. Jednou z podmienok súťaže bolo zaslanie rukou písaného listu v obálke na adresu Slovenskej pošty. Súťaž bola vyhlásená vo februári avšak s prihliadnutím na riziko šírenia ochorenia COVID-19 Slovenská pošta umožnila zaslanie listu do súťaže aj ako prílohu e-mailu, napríklad vo forme scanu alebo kvalitnej fotografie. Cieľom bolo chrániť zdravie zamestnancov ako aj zdravie detí a ich rodičov.

Celkovo na adresu Slovenskej pošty prišlo 185 listov. Do súťaže sa zapojilo 56 základných škôl a 19 jednotlivcov. E-mailom prišlo 43 scanov listov.

„Súťaž o Najkrajší list je neoddeliteľnou súčasťou a tradíciou Slovenskej pošty. Tohtoročná súťaž mala zaujímavú tému, v ktorej sa deti mali vyjadriť, ako vnímajú súčasný svet. Evkin najkrajší list je pre nás výnimočný práve reakciou na súčasnú situáciu limitovanú pandémiou. Ďakujem všetkým deťom, ktoré sa zapojili do súťaže aj v tejto neobvyklej a náročnej dobe. Veľmi si to vážime, a zároveň deťom prajeme veľa trpezlivosti a chuti do učenia aj v týchto mimoriadnych podmienkach,“ uviedol Peter Helexa, generálny riaditeľ Slovenskej pošty.

Evkin list bol adresovaný pani prezidentke Zuzane Čaputovej, preto sa jej ho rozhodla Slovenská pošta doručiť. V najbližších dňoch môže Evka očakávať pani poštárku, ktorá jej doručí odpoveď na jej „správu dospelému o svete, v ktorom žijeme“. Pani prezidentka si víťazný list prečítala a rozhodla sa Evke odpovedať. Jeho obsah však ostáva listovým tajomstvom.

Pozdrav prezidentky

Pozdrav prezidentky

Súťaž o Najkrajší list, ktorá je súčasťou iniciatívy Svetovej poštovej únie, podporuje deti vo vyjadrení ich myšlienok, rozvíja ich kreativitu, napomáha zlepšovať čitateľskú gramotnosť a jazykové schopnosti. Víťazný Najkrajší list musí mať všetky znaky tradičného listu. Rozsah listu nesmie prekročiť 800 slov. List musí obsahovať všetky formálne znaky, teda dátum, oslovenie, záverečný pozdrav a podpis. Vítané sú aj autorské ilustrácie. List musí byť písaný rukou.

Národné kolo súťaže usporadúva Slovenská pošta v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR. O víťazoch súťaže rozhodla komisia zložená zo zástupcov Slovenskej pošty a Ministerstva dopravy a výstavby SR. Deti vo svojich listoch opisovali svet okolo seba, ako ho vnímajú, zamýšľajú sa nad hodnotami tejto doby, vo svojich úvahám častokrát uvádzajú ekologické problémy, či dôsledky rýchlych informačných a technologických zmien.

Na autorov piatich slovenských najlepších listov čakajú vecné ceny – knižné balíčky od kníhkupectva Martinus a vydavateľstva Slovart, spoločenské hry od spoločnosti Otavius, darčekové poukážky na nákup školských potrieb od spoločnosti Ševt. Autorke víťazného listu venuje Slovenská pošta pobyt v horskom prostredí pre celú rodinu. Zároveň získa aj trekingový bicykel od partnera súťaže Andrea Shop. Víťazný najkrajší list bol preložený do angličtiny a putoval do medzinárodného kola súťaže. Víťaz medzinárodného kola bude známy na konci roka a dostane špeciálnu medailu Svetovej poštovej únie, pričom môže získať výlet priamo do jej hlavného sídla vo švajčiarskom Berne.

Víťazi súťaže Najkrajší list 2020:

1. miesto

 

„Život počas pandémie“

– Eva Grajcarová, 12 rokov, ZŠ s MŠ Štefana Ďurovčíka 104, 072 31 Palín

2. miesto„Zamyslenie nad hodnotami“

– Sofia Čulíková, 13 rokov, ZŠ Košická Belá 235, 044 65  Košická Belá

3. miesto„Môj bezprostredný svet“

– Lucia Obuchová, 12 rokov, ZŠ J.A. Komenského, 945 01  Komárno

4. miesto„Porovnanie dnešného sveta s minulým“

– Diana Kaščáková, 11 rokov, ZŠ Cernina 30, 090 16  Cernina

5. miesto„List babke o dnešnom svete“

– Karolína Troppová, 13 rokov, ZŠ Ľ. Štúra, Komenského 1/A, 900 01  Modra

 

Značky: