Elon Musk chce začať testovať raketu, ktorá má lietať na Mars, už v prvej polovici budúceho roka

0

Priznáva však, že jeho časové plány sú niekedy príliš optimistické.

Spoločnosť SpaceX po úspešnom štarte rakety Falcon Heavy ohlásila, že vyvíja raketu BFR (Big Fucking Rocket). Tá má byť prostriedkom, ktorý nás dostane na Mars a môže tiež spôsobiť revolúciu v cestovaní okolo Zeme. S maximálnou rýchlosťou takmer 29 tisíc km za hodinu sa dokáže dostať v priebehu hodiny na hocaké miesto na Zemi.

BFR má výšku 106 metrov a využíva 37 motorov Raptor. 31 z nich využívajú podporné rakety, 6 je zabudovaných priamo v BFR. Raketa vyniká aj veľkým nákladným priestorom pre 150 ton nákladu, jej kľúčovou výhodou však má byť to, že sa bude dať kompletne opätovne využiť a že ju bude možné natankovať aj priamo vo vesmíre.

SpaceX pôvodne oznámil, že prvé misie na Mars plánuje uskutočniť v roku 2022. Elon Musk však na festivale SXSW prezradil, že prvé testovacie lety rakety BFR plánuje už začiatkom budúceho roka. Nezabudol však s úsmevom dodať, že jeho časové plány sú často až príliš optimistické. Na druhej strane je jasné, že s testami netreba príliš otáľať, keď má raketa začať lietať na Mars už v roku 2022. Musk tiež prezradil, že náklady na jeden let by mali byť nižšie ako tomu bolo v prípade rakety Falcon 1 (5÷6 miliónov dolárov).

BFR nás má dopraviť na Mars. Má tiež spôsobiť revolúciu v cestovaní po Zemi

Zdroj: cnbc.com

Prečítajte si aj:

Štart rakety Falcon Heavy bol úspešný, Tesla putuje vesmírom. Pozrite si video

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie, hry a konzoly pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa špecializujem na operačné systémy, zaujímavé služby, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006.

Pridaj komentár