- Od júna spúšťa poisťovňa Generali druhý ročník projektu Srdce ciest, v ktorom môže verejnosť opäť nominovať na ocenenie svoj príbeh alebo príbeh niekoho, kto na cestách pomohol.
- Po novom sa do projektu zapája aj Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR. Len v priebehu minulého roka absolvovali záchranári v priemere 1652 výjazdov denne.
- Cieľom projektu Srdce ciest 2025 je nielen oceniť statočných ľudí, ale aj zvýšiť povedomie o dôležitosti poskytnutia pomoci.
- Pilotnou verziou projektu rezonovalo hneď niekoľko príbehov – snaha o záchranu malého dievčatka či motorkára po zrážke s autom, ale aj pomoc cyklistovi po ťažkom páde na nerovnej vozovke.
- Verejnosť môže nominovať príbehy na ocenenie Srdce ciest od 2. júna do 10. októbra 2025.
Poisťovňa Generali v spolupráci s motoristickou a dopravnou reláciou STVR Pozor, zákruta! spúšťa druhý ročník úspešného projektu Srdce ciest. Tento rok so sebou prináša novinku. Odbornú porotu posilní Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR (OS ZZS SR). Cieľom ocenenia Srdce ciest 2025 je nielen vyzdvihnúť statočných ľudí, ktorí pomohli pri ťažkých dopravných situáciách alebo zdanlivo bežných problémoch na cestách, ale upozorniť verejnosť aj na dôležitosť poskytnutia akejkoľvek pomoci. Projekt chce zvýšiť povedomie ľudí o tom, ako správne reagovať v kritických momentoch a povzbudiť ich, aby sa nebáli zastaviť a pomôcť, keď to situácia neodkladne vyžaduje.
„Len v roku 2024 absolvovali záchranári 603 017 výjazdov, čo predstavuje približne 1652 zásahov denne. Tiesňová linka 155 pritom za rovnaké obdobie prijala až 917 195 hovorov,“ uviedla Petra Klimešová, hovorkyňa OS ZZS SR. Dodala, že práve pri záchrane života rozhodujú prvé minúty. „Ak ľudia vedia, ako správne poskytnúť základnú prvú pomoc, môžu ešte pred príchodom záchranárov výrazne zvýšiť šance na prežitie zraneného. Projekt Srdce ciest je v súlade s našimi záchranárskymi hodnotami, pretože približuje verejnosti dôležitosť rýchlej reakcie a motivuje každého, aby sa nebál pomôcť. Práve preto sme sa rozhodli zapojiť do projektu.“
ODBORNÝM GARANTOM ZOSTÁVA POLICAJNÝ ZBOR SR
Do druhého ročníka sa opäť zapája aj Policajný zbor SR, ktorý zostáva odborným garantom projektu. Polícia dlhodobo upozorňuje na význam zodpovedného správania sa na cestách a zároveň víta každú iniciatívu, ktorá vedie k zvýšeniu bezpečnosti.
„Výsledky dopravnej nehodovosti každoročne ukazujú, aká dôležitá je prevencia. Aj keď zaznamenávame mierne poklesy, počet obetí a zranených nás neustále upozorňuje na to, že musíme byť na cestách obozretní, ohľaduplní a pripravení pomôcť. Bezpečnosť nie je len o dodržiavaní pravidiel, ale aj o vzájomnej solidarite. Preto sa polícia aj tento rok aktívne zapojí do projektu Srdce ciest a bude naplno podporovať jeho myšlienky a šíriť ich smerom k verejnosti,“ uviedol viceprezident Policajného zboru SR Rastislav Polakovič.
SILNÉ PRÍBEHY, SILNÝCH ĽUDÍ
Pilotný ročník projektu Srdce ciest priniesol množstvo príbehov, ktoré sa udiali naprieč celým Slovenskom, ale aj za jeho hranicami. „ Ako porota sme boli milo prekvapení, koľko výnimočných skutkov sa odohráva na našich cestách. Nominovaní konali inštinktívne a bez váhania, a vďaka ich duchaprítomnosti sa podarilo zachrániť niekoľko ľudských životov, ako aj pomôcť mnohým ľuďom v núdzi. Práve toto nás motivuje aj naďalej pokračovať v ocenení Srdce ciest a predstavovať verejnosti príbehy ľudí, ktoré sú inšpiráciou a dôkazom, že ľudskosť je v našej krajine stále prítomná,“ spomína Katarína Bobotová, členka predstavenstva poisťovne Generali pre Slovenskú a Českú republiku.
„Z desiatok nominovaných príbehov sme vybrali tri príbehy, ktoré si jednoznačne zaslúžili pozornosť. Snaha o záchranu života len osemročného malého dievčatka, boj o dva ľudské životy pri veľmi vážnej a ťažkej dopravnej nehode za hranicami Slovenska či ukážka empatie a chladnej hlavy pri pomoci motorkárovi, ktorého zrazil vodič a z miesta činu ušiel. Boli to silné príbehy statočných ľudí, ktorí neváhali ani sekundu, aby pomohli. Ako člen poroty som veľmi zvedavý, aké nominácie nám verejnosť nahlási tento rok,“ vysvetľuje Ľuboš Kasala, vedúci odboru motorizmu a dopravnej mobility STVR.
Do druhého ročníka ocenenia Srdce ciest sa môže zapojiť verejnosť aj tento rok. Svoj príbeh alebo príbeh niekoho, kto na cestách pomohol, môže nominovať na webe www.srdceciest.sk, kde sú dostupné aj príbehy minuloročných ocenených. Na webe sú aj všetky aktuality o projekte či rady a tipy o tom, ako sa zachovať, keď uvidíte nehodu a aké kroky treba podniknúť do príchodu záchranárov pri záchrane života. Nominácia príbehov je spustená od 2. júna do 10. októbra 2025.