HPE GreenLake predstavuje nový model, ako prevádzkovať firemné IT

GreenLake je služba od HPE, ktorá funguje na princípe everything- as -a servise. K dispozícii máte hardware a všetky služby HPE, ktoré potrebujete.

Funguje na podobnom princípe ako operatívny leasing – pay as you use alebo pay as you grow. Umožňuje Vám využiť presne to, čo potrebujete a flexibilne reaguje na zmeny Vašich firemných potrieb.

Firmy ho dnes nemusia kupovať, ak to pre ne nie je ekonomicky výhodnejšie. To zistia pri posúdení ich požiadaviek v súvislosti s GreenLake. Mať výpočtový výkon vo forme prenájmu môže byť ekonomicky výhodnejšie.

Pre niektoré firmy bude vhodný klasický model – teda kúpiť hardvér a ten si prevádzkovať. Iné firmy zase ocenia prenájom hardvéru vo forme produktovej línie GL.

Aké výhody má GreenLake?

  • Máte vždy dostatok výkonu, aký v danom čase potrebujete
  • Platíte len to, čo používate
  • Na konci dňa vidíte náklady za aktuálny deň
  • Možnosť rozpočítať náklady aj po oddeleniach vo firme
  • Výkonová rezerva

Tento spôsob prevádzkovania hardvéru je vhodný pre firmy, ktoré počítajú s ročným nárastom od 15 %. Ako ale odhadnúť, čo presne potrebujete? Presne, ako pri nákupe hardvéru za plnú sumu vo forme jednorazovej investície, aj tu budete mať možnosť vypracovať návrh komponentov, vašich potrieb – skrátka hardvéru, ktorý bude v nejakej konfigurácii potrebný.

Na rozdiel od bežnej jednorazovej investície je tu menšie riziko, že predimenzujete svoje potreby. Podľa prieskumu HPE, až 74 % podnikov kúpi v počiatočnej fáze viac hardvérového výkonu, ako reálne potrebuje. Súvisí to so schvaľovaním nákupu IT infraštruktúry vo firme. Pre náročnosť celého procesu sa teda spraví radšej jedna väčšia investícia, než po čase žiadať o schválenie rozpočtu na navýšenie výpočtového výkonu.

Čo všetko zahŕňa GreenLake?

Z praktického pohľadu nie je firma limitovaná, aké produkty zvolí. Až na menšie výnimky sa dá povedať, že máte rovnaké možnosti pri kúpe hardvéru a technologických riešení.

green lake

Po zistení, čo všetko firma potrebuje na základe analýzy od HPE, dostáva firma hardvér pravidla do 14 dní od objednávky.

GreenLake je vhodný pre firmy, ktoré potrebujú rozbehnúť nový projekt prípadne už majú skúsenosti s cloudom. Firmy s dopadom na IT a ťažko predvídateľnými potrebami na výkon v budúcnosti, sú takisto vhodnými adeptmi na prechod do GreenLake.

HPE totiž tento systém nerobí striktným a ponecháva rozumný prístup pri využívaní objednaných zdrojov. Ak teda povedzme na pár dní prekročíte povolený (zaplatenú) diskovú kapacitu, nebude sa to okamžite účtovať. Je to rezerva pre firmu a akýsi buffer.

Tu je rozdiel pri kúpe hardvérovej výbavy v klasickej forme. Ak by ste kúpili málo diskovej kapacity, nemali by ste ju kam prekročiť a bol by to problém. Na druhú stranu, keby ste kúpili kapacity nadbytok, vôbec by ste ju nemuseli využívať a mali tak zbytočne drahé zariadenia.

dns logo

V prípade otázok sa neváhajte obrátiť na distribútora HPE – spoločnosť DNS a.s.

 

Zdroj: dns.sk

Prečítajte si aj:

Čo všetko zvládne distribútor v IT? Zdieľané služby na Slovensku

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.