Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

O súčasnej dobe by sa v určitom kontexte dalo hovoriť ako o „dobe influencerov“. Takéto vplyvné, inšpiratívne osobnosti sa často vyznačují napríklad vysokou aktivitou na sociálnych sieťach – a na Slovensku ich podľa najnovšieho výskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia ľudia najčastejšie sledujú na Facebooku.

Tí, ktorých influenceri zaujímajú, ich sledujú najmä zo zvedavosti, ale tiež napríklad preto, že sa im páči, aké zdieľajú fotky. Najväčsiu kritiku od opýtaných tieto osobnosti dostávajú za príspevky, z ktorých je zjavné, že sa jedná o reklamu. Tohto výskumu sa zúčastnilo päťsto respondentov z internetovej populácie Slovenského národného panela starších ako 15 rokov.

Nie je prekvapivé, že Facebook je pre Slovákov sociálnou sieťou, na ktorej najčastejšie sledujú obsah zdieľaný influencermi / známymi osobnosťami – hlásia sa k tomu dve tretiny oslovených. Na druhom mieste sledujú tieto osobnosti na YouTube (40 %) a na treťom mieste na Instagrame (29 %). Najmenej využívanou sociálnou sieťou na tento účel je momentálne Snapchat (4 %). A 26 % respondentov influencerov na sociálnych sieťach nesleduje vôbec.

A aké dôvody pre sledovanie osobností na sociálnych sieťach ľudia najčastejšie uvádzajú? Vedie sledovanie „zo zvedavosti“ (47 %). 42 % opýtaných, ktorí vyjadrili záujem o influencerov a známe osobnosti, sa páčia fotky, ktoré zdieľajú, a 41 % ich sleduje preto, že sa vyjadrujú k témam, ktoré ich zaujímajú.

Výskum zisťoval aj to, čo prípadne užívateľom, ktorí influencerov sledujú, na ich príspevkoch vadí, alebo čo ich odrádza. 47 % vadí, keď je na príspevkoch vidieť, že sa jedná o reklamu, 41 % sa nepáči, keď sú príspevky neúprimné. 30 % odradia fotky, z ktorých je zjavné, že nezachytávajú reálny život osobnosti a porovnateľný počet opýtaných označilo za problém aj fotky, ktoré sú príliš retušované.

Jedna z dôležitých činností influencerov je taktiež promovanie určitých tém, ale aj značiek alebo služieb s cieľom podnietiť u fanúšikoch o nich záujem. A k akým aktivitám teda osobnosti inšpirovali respondentov výskumu? 39 % uviedlo, že si už niekedy vyhľadalo viac informácií o téme spomenutej v príspevku influencera, ktorého sledujú, 28 % sa po vzhliadnutí príspevku zúčastnilo nejakej kultúrnej akcie a 23 % si vyhľadalo informácie o propagovanom produkte.

Značky: