Viac hláv viac rozumu. Alebo viac kapusty, vlákniny, vlákien. V kremíkovom svete procesorov to budú práve tie vlákna. Čím viac ich máme, tým rýchlejšie a viac toho za nejaký časový úsek dokážeme stihnúť. Za predpokladu, že to, čo chceme robiť sa viacerými hlavami robiť dá. A tu je kvantita jednoznačným benefitom. Intel Core i7-6950X z rodiny procesorov Broadwell E má jadier rovno desať. Zvládne desaťkrát viac práce?

Procesory piatej generácie Intel Core s označením Broadwell postávali tak nejak na okraji ponuky procesorov. Išlo viacmenej o predchádzajúcu generáciu Haswell, pričom výrobný proces sa zmenšil z 22 na 14 nanometrov, presne podľa Tick-Tock rytmu, v ktorom produkcia procesorov Intel tiká už pekných pár rokov. Najprv sa uvedie nová architektúra, potom sa zmenší výrobný proces, nasleduje nová architektúra, zmenšenie výrobného procesu a tak ďalej.

broadwell-e-specs

Pre socket LGA 1150 by ste ich spočítali na prstoch jednej ruky, no entuziasti čakali na Broadwell-E a nami testovaný Core i7-6950X je vrcholom toho, čo táto architektúra v desktopovom svete ponúka. Broadwell-E sa zatiaľ predstavil v podobe štvorice nových modelov, ktoré spoznáte podľa prvej cifry v štvorčíselnom označení a je ňou číslo šesť. Dobrou správou hneď na začiatok je, že po aktualizácii BIOS/UEFI ich prijmú aj staršie dosky s čipsetom X99, keďže procesory sú kompatibilné so socketom LGA2011. Štvorica modelov pokrýva celkom široké spektrum, z hľadiska využitia a v neposlednom rade aj z hľadiska ceny. Najlacnejším kúskom je Core i7-6800K so šiestimi fyzickými jadrami (12 vlákien) a s frekvenciou 3,4 resp. 3,6 GHz pri automatickom pretaktovaní. Zaplatíte zaň ešte celkom prijateľných 450 EUR, o celé dve stovky viac stojí jeho vyššie taktovaný súrodenec i7-6850K s frekvenciami vyššími o 200 MHz.

Osem fyzických jadier a teda šestnásť výpočtových vlákien ponúka Core i7-6900K so základnou frekvenciou 3,2 GHz a Turbo Boostom na 3,7 GHz. V obchodoch si zaň vypýtajú parádnych 1099 EUR no ale ani to ešte nie je všetko. Na vrchole ponuky totiž stojí Core i7-6950X, na ktorom sa hompáľa cenovka 1799 EUR.  Procesor v cene veľmi, veľmi slušného herného počítača.  Základná frekvencia 3 GHz (3,5 GHz pre Turbo Boost), desať fyzických jadier, na ktorých môže vďaka Hyper-threadingu bežať 20 výpočtových vlákien a aplikáciám, ktoré také čosi podporujú sa roztrasú kolená od vzrušenia.

Broadwell-E

Ako sme už spomenuli vyššie, Broadwell v desktopovom segmente predstavovalo doposiaľ len málo modelov. Presnejšie len dva; Core i7-5775C a Core i5-5675C, inak už nad všetkými cenovými triedami rozprestreli svoje krídla novšie procesory architektúr Skylake. Tick-tock hodiny Intelu tikajú stále celkom presne. Začali sme s 32 nm Sandy Bridge, z ktorého vznikol vďaka 22 nm výrobnému procesu Ivy Bridge (druhá generácia Core). Výrobný proces sa odladil a tak mohla byť nasadená nová architektúra Haswell a z nej sa prešlo na 14 nm Broadwell. Na 14 nm vznikol následne nová architektúra – aktuálny Skylake a aj ten sa dočká die-shrinku na 10 nm. Takže z architektúry Haswell-E zoberme to všetko čo fungovalo, pridajme pár jadier, väčšiu L3 cache, vylepšime pamäťový radič a vyrobme to štrnástimi nanometrami. A máme Broadwell-E.

haswell-e-die

Testovali sme vlajkovú loď tejto generácie, procesor Core i7-6950X. Už na prvý dotyk je výnimočným produktom, veľký a prekvapujúco ťažký, po vybalení budete držať v ruke slušný kus kremíku a tento pocit aspoň trochu posunie plač peňaženky do pozadia. Prívlastok X v mene ho zaradzuje ešte vyššie než sú procesory série K. Špecifikácie na papieri vyzerajú rovnako brutálne, ako jeho cena. Desať jadier, dvadsať vlákien, základná frekvencia 3 GHz, Turbo Boost na 3,5 GHz, 25 MB L3 cache, 40 PCI Express 3.0 liniek, štvorkanálový pamäťový radič s podporou DDR4 modulov s frekvenciou do 2400 MHz a to všetko v obálke 140 W TDP. Tieto parametre z i7-6950X robia hrubú silu prakticky na akúkoľvek činnosť, od hrania hier, cez VR až po tvorbu obsahu. A s dobrými ostatnými komponentmi máte aj kvantum priestoru pre hranie sa s frekvenciami. Entuziasti si zakrochkajú blahom.

intel-2011-v3-1

A nebudú ani musieť vymieňať svoje súčasné riadiky. Po aktualizácii UEFI/BIOS zvládnu aj staršie dosky s čipsetom X99 nové procesory bez problémov a samozrejme, nemení sa ani socket. LGA 2011-V3, pre ktorý sú novinky primárne určené má rovnaké rozmery i počet pinov ako LGA 2011. Nie je síce spätne kompatibilný s čipsetom X79, ale existujúce vzduchové chladiče a bloky vodného chladenia si môžete pri upgrade ponechať.

Štvorkanálový pamäťový systém bol jeden z najväčších ťahákov platformy X99. Naposledy nám pamäťový kanál pribudol na platforme X58 v roku 2008. S podporou 2400 MHz úsporných DDR4 modulov dosahuje pamäťový systém priepustnosť 68 GB/s. S tým, ako budú výrobcovia pamätí svoje produkty časom vylepšovať, stúpnu rýchlosti a klesnú latencie, sa výkon pamäťového systému ešte zvýši. A hoci čísla sú len čísla, v reálnom svete, v scenároch využitia, pre ktoré si i7-6950X zrejme kúpite budete štyri kanály cítiť.

To isté platí aj o podpore PCI Express Gen 3. Nie je to síce žiadna horúca novinka, ale dvojnásobná priepustnosť v porovnaní s predchádzajúcou generáciou nie je na zahodenie. 1 GB/s na jednu PCI Express linku je v prípade plnohodnotného slotu pre grafickú kartu parádnych 16 GB/s v jednom smere. To je už slušná priepustnosť a pekné číslo, lenže počet liniek je to, čo nás zaujíma najviac. Viac liniek znamená viac potenciálu pre využitie výkonu grafických kariet v multi GPU zapojeniach, ale aj širšie a rýchlejšie komunikačné kanály pre ďalšie zariadenia, akými sú napríklad SSD. Core i7-6950X má liniek hneď 40, takže dve grafické karty v SLI dostanú plných 16 liniek a tej tretej ešte stále ostane osem. V reálnom svete je to síce len málo využiteľné, keďže súčasné grafické karty nemajú potenciál takéto široké rozhranie využiť, ale v tomto segmente jednoducho platí, že čím viac, tým lepšie. A 40 liniek je vlastne aj maximom, ktorý zvládne čipset X99.

x99

Ani ten svojimi parametrami nezaostáva, k procesoru je pripojený širokou DMI 2.0 zbernicou, natívne podporuje desať SATA 6 Gb/s portov, 6 USB 3.0 a 8 USB 2.0 portov, a nástroj Intel Extreme Tuning pre plnohodnotné pohranie sa s možnosťami systému.

Jedným z významných vylepšení Broadwell-E je Turbo Boost Max 3.0. Podporuje aj Turbo Boost 2.0, v prípade i7-6950X je základná frekvencia 3 GHz a Turbo Boost 2.0 frekvencia 3,5 GHz. Pri záťaži sa krátkodobo zvýši napájanie a frekvencia niektorých jadier a v aplikáciách, ktoré sú viac orientované na hrubý výkon jedného, alebo malého počtu jadier tak procesor podáva vyšší výkon. Turbo Boost Max 3.0 však funguje trochu odlišne. Vyžaduje sa inštalácia ovládača a funkcia má aj vlastný nástroj na jej správu. Každý procesor dostane už v továrni po výrobe a otestovaní informáciu, ktoré jadro sa „vydarilo“ najviac a teda ktoré dokáže podávať najvyšší výkon. Všetkých desať jadier sa zoradí podľa ratingu a Turbo Boost Max 3.0 bude primárne využívať a zvyšovať frekvenciu pre nie náhodné, ale to najlepšie jadro zo všetkých desiatich. V nástroji na správu tejto funkcie je možné definovať afinitu jadier pre jednotlivé aplikácie, alebo dostane prioritu aplikácia bežiaca v popredí. Turbo Boost Max 3.0 však musí podporovať základná doska, musí byť povolený v BIOS a v BIOS treba nastaviť aj maximálny multiplikátor pre konkrétne jadro. Časom sa však s novými revíziami BIOS na doskách bude efekt tejto funkcie zlepšovať.

intel-6950x-2

Intel v porovnaní s predošlou generáciou prepracoval aj teplotný rozvádzač procesora. Pretože PCB procesora je tenšie, mohol rozvádzač trochu narásť do výšky, aby ostala zachovaná identická výška. Vďaka odlišnému tvaru, väčšej ploche i výške a dvojici výstupkov, pomocou ktorých sa dá s procesorom ľahšie manipulovať. Aj preto je procesor ťažší a aj účinnosti chladenia to len pomôže.

Ak sa vám už teraz Core i7-6950X páči, skúste si najprv predstaviť, ako vy ste ho chceli využívať. Cieľovou skupinou budú entuziasti, hráči s neobmedzeným balíkom na stavbu nového stroja a ľudia ktorí pracujú s videom, renderujú a vytvárajú vizuálny obsah. Tí budú zrejme prechádzať zo staršej platformy X79, alebo nahrádzať existujúce procesory vo svojich X99 systémoch. Broadwell-E jednoducho nie je platforma, ktorú sa oplatí kúpiť, je to niečo, čo budete chcieť. Na hranie hier a prácu v programoch, ktoré nie sú silne viacvláknovo orientované sa viac oplatia štvorjadrové procesory architektúry Skylake, kde ušetríte veľa aj na doske a môžete viac investovať do grafickej karty. Na serióznu zostavu s Core i7-6950X si pripravte minimálne tri tisícky a to ešte budete mať stále veľa priestoru pre ďalšie investície.

intel-2011-v3-2

Intel Core i7-6950X sme testovali na základnej doske Gigabyte X99 Ultra Gaming, ktorá predstavuje jeden z modelov novej generácie dosiek so socketom LGA 2011-v3. Jej výbava i možnosti sú parádne a bližšie sa jej budeme venovať v samostatnej recenzii. Procesoru robila štvorica 4 GB DDR4 modulov ADATA taktovaných na 2133 MHz a grafická karta GeForce GTX 1080 ROG Strix od ASUS. Na zostave bežal Windows 10 Pro 64 bit zo systémového SSD Intel 530. Procesor chladil vzduchový chladič Phanteks PH-TC14CS.

6950x-tabulka

V našich redakčných testoch zlomil procesor hneď niekoľko rekordov, najmä v benchmarkoch, ktoré dokázali využiť potenciál 20 vlákien. Z hľadiska výkonu na jedno jadro je na tom taký i7-6700K oveľa lepšie, vyššia frekvencia jednoducho vyhráva. Dobre to vidieť v teste Cinebench R10, kde bol i7-6950X pri renderovaní scény jedným jadrom asi o pätinu pomalší. Všetko si však vynahradil pri teste, kde boli zapojené všetky vlákna a tam bol oproti 6700K asi o polovicu rýchlejší. Výrazne výkonnejší je aj pamäťový systém, štyri kanály oproti dvom predstavujú ohromný rozdiel a priepustnosť pamäťového systému je takmer dvojnásobná. Veľký rozdiel sme zaznamenali aj v syntetických benchmarkoch, kde 6950X podáva vysoký výkon pri kryptovaní  a aritmetických benchmarkoch.

Pretaktovanie

Vo všeobecnosti platí, že čím viac jadier, tým ťažšie bude hranie sa s frekvenciami procesora. Napriek tomu bol náš kúsok celkom ochotný, aj keď so vzduchovým chladením, ktoré sme mali k dispozícii boli naše možnosti obmedzené. Tak či onak, 4 GHz pre všetky jadrá pri 1,25V je hodnota, ktorú by ste nemali problém dosiahnuť s akýmkoľvek kusom i7-6950X a s dobrým chladením (odporúčame aspoň vodný AiO s 240 mm radiátorom) je bezpečná aj pre dlhodobejšiu prevádzku.

Vysoký výkon, nie však pre každého

Intel Core i7-6950X je aktuálne najvyspelejším procesorom v spotrebnom segmente a Intel si za to nechá patrične zaplatiť. Výber tých najlepších Broadwell-E čipov jednoducho nemôže byť lacný a spolu s ďalšími komponentmi budete potrebovať na novú mašinu s týmto procesorom poriadne veľa peňazí. S novými modelmi X99 dosiek a novou generáciou grafických kariet však dostanete skutočne výkonný stroj s ktorým môžete stvárať veci v kvalite a v čase, o ktorom sa v desktopovom svete zatiaľ nechyrovalo. Len to chce tie správne aplikácie.

Na hry a v reálnom svete bežných denných aktivít budú stále vhodnejšie vyššie taktované štvorjadrá Skylake, keďže len málo aplikácii v súčasnosti dokáže využiť viac ako štyri výpočtové vlákna. Ak by všetky aplikácie dokázali plne využiť desať jadier, i7-6950X by nemal konkurenciu v žiadnom ohľade. Slzy dojatia sa tisnú nielen pri pohľade na výkon procesora, ale aj ne cenovku, ktorá sa na ňom hompáľa. Aktuálne je to zhruba 1700 EUR a to je sumička, za ktorú si postavíte veľmi slušný herný počítač, ktorý bude v hrách dosahovať lepšie výkony. Broadwell-E však nemusíte ihneď oželieť a ak vyžadujete silný multitasking alebo veľa renderujete, je v ponuke aj 6850K s ôsmimi jadrami (3,6 GHz – 4 GHz) za 650 EUR, alebo 6800K so šiestimi jadrami (3,4 – 3,8 GHz) za 450 EUR.

Značky: