Barcelooona – tak kedysi spieval Freddie Mercury, dnes je táto katalánska metropola minimálne raz za rok miestom, kde sa stretnú všetky zariadenia z oblasti mobilnej komunikácie. Firmy, ktoré pracujú v tejto oblasti sa na výstavu MWC vždy starostlivo pripravujú. Je to výstava s vhodným načasovaním na jarné obdobie a práve tu spoločnosti odkrývajú svoje karty. Tento rok bola táto výstava zameraná hlavne na nositeľné zariadenia, videli sme množstvo inteligentných hodiniek, ale aj okuliarov. Je jasné, že tento sortiment si firmy obľúbili a bude to predajný hit hlavne na Vianoce. Dovtedy sa trh vykryštalizuje, ceny sa stabilizujú, jasne sa stanoví rozdiel medzi značkou a napodobeninou.

MWC2

Z hľadiska smartfónov samotných bola situácia trochu iná. V okamihu, ako Samsung ohlásil svoj zámer predstaviť práve deň pred začiatkom výstavy svoju novú vlajkovú loď, bolo jasné, že toto predstavenie bude na seba pútať najdôležitejšiu pozornosť. V podstate boli len šiesti významnejší hráči, ktorí sa pustili do boja so Samsungom novými smartfónmi – Acer, Alcatel, HTC, Lenovo, Microsoft a Sony. Z toho HTC najvýraznejšie aj s exkluzívnou tlačovou konferenciou.

Tak poďte spolu s nami na krátky pohľad z vtáčej perspektívy na výstavu MWC do Barcelony.

Všetko začalo už v nedeľu ráno, keď Acer v jednom z historických budov usporiadal prehliadku svojich produktov. Ukázal podarený smartfón za 199 Eur – Liquid Acer Z. Ten obsahuje 5-palcový HD IPD displej, poháňa ho 64-bitový procesor Mediatek, podporuje sieť LTE. V zadnej časti je 13 Mpx kamera s F1.8, v prednej je 5 MPx kamera s F2.2. Nás zaujal aj telefón s Windows 8.1 Liquid M220 so 4-palcovým displejom. Telefón je pripravený na upgrade na Windows 10, keď bude tento operačný systm k dispozícii. Zdá sa teda, že s týmto operačným systémom naozaj budú aj iné značky ako Microsoft. Cena je priaznivá – len 79 Eur.

Acer-2Liquid_M220

O HTC One M9 sa vedelo už dlhšie, pravdepodobne riadenými únikmi sme mohli 10 dní pred MWC vedieť o tomto telefóne úplne všetko. K dispozícii boli aj fotografie. Pripomeňme, že ide v porovnaní s modelom One M8 skôr o evolúciu, dizajn je prakticky rovnaký, vylepšenie je na strane softvéru. Základom je procesor Snapdragon 810, k tomu až 20 MPx fotoaparát. Technológia Ultrapixel ostala v prednom fotoaparáte, kvalita ostala zachovaná ako je u HTC zvykom. Telefón bude k dispozícii od polovice marca. HTC tiež predstavila športový inteligentný náramok HTC Grip s piatimi špeciálnymi senzormi a HTC Vive čo sú okuliare pre virtuálnu realitu. Tlačovú konferenciu sme pokryli minútu po minúte.


HTC-8 HTC-3

Sony Xperia M4 Aqua sa toho tak veľa nehovorilo, skôr sa od Sony očakával nový tablet, ktorý aj prišiel na svetlo sveta práve tu. Sony sa drží svojho osvedčeného pravidla, že používatelia si vyberú model so stupňom krytia IP 68 a vynikajúcimi multimediálnymi vlastnosťami z hľadiska zvuku aj obrazu. Podstatné je, že USB port na nabíjanie už nie je treba zakrývať krytkami, je otvorený a pritom je stále dodržaná odolnosť IP 68. Sony Xperia M4 aqua je telefón s cenovkou modelu strednej triedy, ktorý sa dosť podobá na vlajkovú loď Xperia Z3. Pár vlastností mu síce chýba, je tu použitý trochu iný materiál, ale pre bežného človeka je to telefón so všetkým, čo k tomu patrí. Vynikajúci na multimédiá, odolný, zadné sklo je navyše mierne zdrsnené, takže sa Xperia M4 aqua nešmýka.

Sony-14 Sony-11

 

Nový Sony Xperia Z4 Tablet má užšie rámčeky a je tu 2K displej. Je to predovšetkým multimediálny tablet, ale existuje k nemu aj klávesnica. Ako sme si vyskúšali, dobre zapadá k tabletu a tvorí kompaktný celok. Pozrite si kompletnú fotogalériu.

Sony-8 Sony-6

Microsoft vystavoval presne v tomto istom stánku ako pred rokom Nokia a celé dianie počas predstavenia Microsoft Lumia 640/640XL bolo presne v štýle ako to robila Nokia. Microsoft sa zameral hlavne na cenu. Za 139 Eur (model s podporou 3G) ponúka model s 5-palcovým HD displejom, výborným 8 MPx fotoaparátom a celkom efektným dizajnom. A to s prísľubom upgrade operačného systému na Windows 10, keď bude k dispozícii. Fotogaléria je tu a viac o telefóne tu.

Microsoft-19Microsoft-26

Čiernym koňom výstavy bol Huawei, viac o víziách tejto firmy nájdete v našom rozhovore s prezidentom pre centrálnu Európu. Tento čínsky výrobca, o ktorom pred pár rokmi nikto ani nevedel s výnimkou mobilných operátorov, je už dnes veľmi silný výrobca, s ktorým treba určite počítať. Skôr potichu predstavil štýlový tablet MediaPad X2 s hrúbkou iba 7,18 mm. Nás na stánku upútal najmä minimalistický rám okolo displeja, vďaka ktorému pôsobí tablet na pohľad veľmi efektne.

MediaPadX2-4 MediaPadX2

Bol to práve Huawei, ktorý na MWC prekvapil svojimi hodinkami. Teda prekvapil skôr tým, že presne dodržal, čo „uniklo“ tesne pred konaním výstavy. Huawei Watch sú dizajnovo najkrajšie inteligentné hodinky, aké boli predstavené na MWC. Sú tenké, precízne spracované a v luxusnom dizajne. K tomu prezident Huawei predstavil ďalšie nositeľné zariadenia aj s uvedením ich ceny, o cene a dostupnosti hlavného ťaháku tlačovej konferencie však nepadlo ani slovo.

MWC-28MWC-29

Spoločnosť LG sa rozhodla na začiatku roka prekvapiť a ako jedna z mála firiem uviedla svoj zakrivený LG G Flex 2 už o pár týždňov skôr na výstave CES v Las Vegas. Pripomeňme, že ide o vynikajúci smartfón výrazne zakrivený s posilnenou vlastnosťou automatického obnovenia zadného krytu po tom, ako sa poškriabe. Na CESe sme videli aj úžasné hodinky LG G Watch R. Hlavnú pozornosť na stánku LG však hrali iné hodinky a to LG Watch Urbane LTE. Sú viac luxusné, precízne spracované, ale mierne hrubšie ako je to konkurencii. Podstatné na nich je však to, že má na pevno zabudovanú SIM kartu, sú založené na operačnom systéme Web OS (aj keď firma to viac-menej tají) a vo výbave je viacero zaujímavých aplikácií. Špecialitou je možnosť platby s týmito hodinkami cez NFC a spolupráca s automobilkou AUDI. Hodinkami môžete svoje vozidlo tejto značky aj otvoriť. Vyskúšali sme si ich detailne a je to príjemné ovládanie a celkovo dobrý pocit z ich používania a ovládania.

MWC-32 MWC-31

ASUS predstavil verejnosti svoje ZenWatch a mali sme ich konečne v rukách. Svojim dizajnom sa blížia k tomu, čo ľudia považujú za hodinky, nie je to nič hrubé a exotické. Páčil sa nám aj náramok, ktorý je vyhotovený z prémiovej kože a dá sa ľahko vymieňať. Základom ASUS ZenWatch je operačný systém Google Wear, hodinky sa dajú ovládať aj hlasom. Spojenie so smartfónom zabezpečuje vlastná aplikácia, potom ktorej napr. vyhľadáte hodinky, resp. smartfón, zmeníte si ciferníky. ZenWatch dokážu aj monitorovať tep srdca, dokovacia nabíjacia stanica sa prepája pomocou špeciálneho konektora v spodnej časti hodiniek. Okrem toho ukazoval ASUS aj svoj smartfón Zenfone 2.

ASUSWatch-12 ASUSWatch-19

Lenovo rozohralo veľkú hru a v celej Európe. Najväčšiu pozornosť na MWC pútal smartfón VIBE Shot, čo je smartfón zameraný na fotografovanie. Vzadu je 16 MPx fotoaparát so šesťdielnou šošovkou. Výrobca použil trojfarebný blesk, ktorý svoju prácu riadi podľa okolitých svetelných podmienok. Potom je tu optická stabilizácia obrazu aby ste nemali rozmazané fotografie. Základom je ale rýchlejšie infračervené zaostrovanie a mechanické tlačidlo spúšte. VIBE Shot obsahuje 5-palcový FHD displej, operačný systém Android 5.0 Lollipop a procesorom Qualcomm Snapdragon s 32 GB úložiska + microSD. Predný fotoaparát má 8 MPx. Telefón bude dostupný v červenom, bielom alebo sivom farebnom vyhotovení. Okrem toho Lenovo predstavilo nové tablety a aj smartfón A7000, prvý s technológiou prehrávania hudby v Dolby Atmos.

MWC-5 MWC-3

Alcatel predviedol v Barcelone OneTouch Idol 3 so 4,7-palcovým (HD) alebo 5,5-palcovým FullHD displejom. Jeho hlavným lákadlom je to, že je to telefón, ktorý si môžete otáčať v ruke a používateľské rozhranie sa bude otáčať spolu s telefónom. Je celkom zaujímavé, že toto ešte nenapadlo nikoho. Na tlačovej konferencii pri uvedení tohto telefónu potom Alcatel predstavil partnerov, ktorí sa podieľali na jeho vývoji. A sú to zvučné mená ako JBL, MIXVIBES, technicolor, FOTONation a ďalší. Znamená to, že toto je telefón, ktorý je multimediálne pripravený na súčasný svet.

Alcatel-3 idol3

Favoritom výstavy MWC však bol Samsung Galaxy S6 a hlavne Galaxy S6 edge. Je to smartfón, pri ktorom sa Samsung zameral na dizajn. Vypočul spätnú väzbu od používateľov a radikálnym spôsobom zmenil to, ako jeho vlajková loď vyzerá. Nevychádza z predchádzajúceho modelu S5, voči nemu nemá niektoré vlastnosti (slot na microSD kartu, vysoký stupeň odolnosti voči prachu a vode), ale pridáva nové vlastnosti. Sú tri – lepší displej, v prípade Galaxy S6 edge aj zakrivený po oboch stranách, ďalej je tu rýchlejšie nabíjanie batérie a podstatne vylepšené fotografovanie. Pripočítajte k tomu ešte zjednodušenie nadstavby touchwiz a máte super rýchly telefón v zaujímavých farebných vyhotoveniach.

Unpacked-28 Unpacked-3

Podrobnú správu o výstave MWC v Barcelone pripravujeme, podobne aj videá. Sledujte touchIT.sk.

Za pozvanie ďakujeme spoločnostiam Samsung a Orange. 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.