Už niekoľko rokov sú nanotechnológie trendom a veľkým marketingovým lákadlom.
Len si predstavte okná, ktoré sa čistia samé alebo špeciálne ošetrené koberce, pri vám ani nenapadne zháňať profesionálne čištění koberců, pretože budú po desiatky rokov spoľahlivo odpudzovať nečistoty. Znie to ako sci-fi? Pozrime sa, čo už v súčasnosti skutočne nanopovrchy dokážu a čo zatiaľ patrí iba medzi priania prikryté fantastickými marketingovými vyhláseniami.
Zázračné nanotechnológie v praxi?
Za uplynulé roky by sa mohlo zdať, že čokoľvek, čo má prívlastok „nano“, je lepšie ako čokoľvek iné. Realita je samozrejme trochu odlišná a príkladom sú aj rôzne nano povrchy. V skutočnosti nanopovrchy fungujú na molekulárnej úrovni, kde vytvárajú extrémne tenký film tenký len niekoľko nanometrov.
Tento film napodobňuje takzvaný „lotosový efekt“ – jav, pri ktorom voda po povrchu steká a berie so sebou aj nečistoty. V praxi sa najčastejšie využíva oxid titaničitý (TiO2), ktorý v kombinácii s UV žiarením vytvára fotokatalytický efekt, aktívne rozkladajúci organické nečistoty.

Realita vs. marketing
Laboratórne testy potvrdzujú, že kvalitné nanopovlaky znižujú potrebu čistenia okien o 40-50 %. Nie je to však zázračné riešenie a vôbec to neznamená, že by ste už nepotrebovali pravidelné čistenie výkladov – povrchy stále vyžadujú pravidelnú údržbu, aj keď menej častú. Životnosť nanopovlakov je prinajlepšom 5 rokov, v závislosti od vystavenia rôznym externým vplyvom. Pri výbere sa však majte na pozore. Mnohé dostupné „nano“ produkty sú totiž len bežné hydrofóbne nátery bez akejkoľvek pokročilej technológie.
Ekonomická realita a praktické využitie Profesionálna aplikácia nanopovlakov, ktoré skutočne fungujú stále nie je lacnou záležitosťou. Pri komerčných budovách sa investície vrátia vďaka úspore na čistení relatívne rýchlo. Pre bežné domácnosti je návratnosť dlhšia, no jednoduchšia údržba a lacnejšia robia z nanopovrchy zaujímavú voľbu najmä pre najnáročnejších.