Technologická pripravenosť začína byť rozhodujúcim faktorom pre mladé firmy, ktoré chcú zaujať investorov a ustáť vlastné tempo rastu. Startup Sloneek si tým prešiel a v rozhodujúcej chvíli nesiahol po externých vývojároch, ale po systematickom riešení od Labyrinth Labs. Tí dnes patria medzi najvýraznejších expertov na cloudovú infraštruktúru v regióne a vysvetľujú, prečo sa otázka cloudu už netýka len veľkých korporácií.
„Mnoho problémov, ktoré brzdia startupy, sa nezačínajú pri neúspechu. Začnú sa pri raste, ktorý predbehne ich infraštruktúru,“ hovorí Ivan Sakin z Labyrinth Labs.
Tím Labyrinth Labs si vybudoval reputáciu ako cloudový partner pre klientov ako Raiffeisen Bank, Pixel Federation či CME. Hoci sú známi najmä spoluprácami s veľkými menami, ich expertízu dnes čoraz častejšie vyhľadávajú aj menšie firmy s veľkými ambíciami, pre ktoré sa otázka infraštruktúry v istom bode rastu stáva kritickou.
Aby firmu nepredbehol vlastný rast
Sloneek je česko-slovenský startup, ktorý sa v posledných rokoch rozbehol raketovým tempom. Je najrýchlejšie rastúcim B2B SaaS HR startupom v Česku a nedávno získal investíciu vo výške 3,6 milióna eur, ktorá mu má pomôcť s prípravami na expanziu do západnej Európy.
Takýto rýchly rast však prináša aj tlak.
„Fungovali sme v cloude, ale veľa vecí sme riešili manuálne cez klikacie rozhrania. Nebolo to zlé, ale začali sa objavovať problémy, ktoré by už iba rástli,“ hovorí Ján Verešpej, CTO Sloneeku.
Pred firmou stálo rozhodnutie, o ktorom bolo jasné, že ovplyvní tempo ich rastu. Začať budovať interný tím alebo osloviť externú agentúru, ktorá im prenajme programátorov?
Rozhodli sa pre Labyrinth Labs. Namiesto budovania od nuly nasadili infraštruktúru postavenú na ich frameworku, ktorý vychádza z osvedčených princípov cloudovej architektúry AWS a využíva overené open-source komponenty. Výsledkom bolo rýchle nasadenie robustného a škálovateľného riešenia bez zbytočného zaťažovania tímu či rozpočtu.
Viac než len technické vylepšenie
Ovplyvnilo to niekoľko vecí.. Zníženie nákladov, čo zlepšilo nielen ich gross margin, ale aj pozíciu pred ďalším investičným kolom. A čo bolo pre interný tím ešte dôležitejšie:
„Znamenalo to pre nás o jeden problém menej. Namiesto riešenia infraštruktúry sme sa mohli plne sústrediť na vývoj nášho produktu,“ vysvetľuje Verešpej.
Zároveň dodáva, že technologická pripravenosť dnes hrá kľúčovú rolu aj pri získavaní investorov: „Zaujíma ich, kde sú uložené dáta, ako vyzerá infraštruktúra, či je bezpečná, stabilná a pripravená na škálovanie.“
Dnes je Sloneek príkladom firmy, ktorá rast zvládla aj preto, že urobila strategické rozhodnutie skôr, ako bolo nevyhnutné. Namiesto improvizovania v krízovej fáze sa vybrali cestou, ktorá im umožnila škálovať svoj biznis bez obmedzení.
Nie je to o veľkosti, ale ambíciách
Cloud už dávno nie je doménou len veľkých korporácií. Ťažiť z neho už môžu aj menšie, no rastúce firmy. Obzvlášť ak majú ambíciu prerásť lokálnu konkurenciu a expandovať do zahraničia.
„Nie každý musí byť hneď v cloude, ale každá firma by mala byť pripravená, že rast môže prísť skôr, než čakajú,“ dodáva Sakin, ktorý si s tímom Labyrinth Labs nedávno prevzal ocenenie AWS Consulting Partner of the Year pre región strednej a východnej Európy.
Podľa Sakina má zmysel, aby sa aj firmy na začiatku svojej cesty zamýšľali nad cloudom. Nemusia hneď riešiť celé prostredie, dôležité je mať plán. Práve v tejto fáze im môže cloudový partner pomôcť pripraviť zrozumiteľnú roadmapu, získať kredity od poskytovateľov ako AWS a ukázať, ako sa dá pripraviť infraštruktúra, ktorá zvládne rast bez chaosu. Pretože ak sa firmy na rast nepripravia vopred, môže ich prekvapiť v najhoršej chvíli, keď ich výpadky pri špičkách, pomalé nasadzovanie funkcií alebo bezpečnostné riziká môžu stáť oveľa viac než premárnenú investíciu.