Telefón od Nokie nebude taký, ako by ste čakali.

Doplnené 24. 4.: Riaditeľ čínskej pobočky spoločnosti Nokia, Mike Wang, potvrdil pre čínske média, že spoločnosť využije R&D centrum a továreň v meste Sichuan pre výrobu smartfónov so systémom Android. Výroba začne budúci rok.

Pôvodná správa: Spoločnosť Nokia bola jedným z najväčších a najúspešnejších výrobcov mobilných telefónov. Pred rokom ju však kúpil Microsoft za 7,2 miliardy dolárov. Presnejšie povedané, odkúpil divíziu telefónov a získal právo používať značku Nokia v rámci svojich produktov.

Táto dohoda však je časovo obmedzená a jej platnosť vyprší začiatkom budúceho roka. Microsoft to netrápi – spoločnosť pred pár mesiacmi vyškrtla slovo Nokia z názvu a smartfóny premenovala na Microsoft Lumia.

Divízia Nokia Technologies, ktorá nebola súčasťou akvizície, medzičasom nelenila a predstavila tablet so systémom Android, Nokiu N1. Ide o prvé mobilné zariadenie s USB portom typu C a nielen podľa nás je to najlepší tablet, ktorý si u nás zatiaľ nekúpite. Je dostupný iba v Číne.

Nokia Technologies momentálne pripravuje koncept smartfónu, ktorý ukáže svetu začiatkom budúceho roka, keď vyprší dohoda s Microsoftom. Prekvapením je, že Nokia nebude telefón masovo vyrábať a predávať pod svojou hlavičkou. Namiesto toho predstaví zariadenie, ktoré následne predá inej spoločnosti. Hoci pôjde o Nokia smartfón, pravdepodobne ho nekúpite pod týmto menom.

Bez ohľadu na to, ako sa bude smartfón od Nokie nazývať, fínska spoločnosť sa pripravuje na (snáď veľký) comeback na trh s telefónmi. Táto úloha je pre spoločnosť veľmi dôležitá, avšak v žiadnom prípade nebude ľahká. Predsa len, používatelia majú dnes iných obľúbených výrobcov smatfónov.

Zdroj: CNET

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit