Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Udalosti posledných týždňov ukázali ľuďom potrebu sa čoraz viac chrániť. A to nie len v prenesenom význame, ale najmä fyzicky, za pomoci ochraných rúšok. Neodmysliteľnou pomôckou predovšetkým pre zdravotníkov sú však aj celotvárové ochranné štíty, ktoré aktuálne poznáme najlepšie od tlmočníkov do posunkovej reči. Prvotná idea dizajnérskeho štúdia Subdigital tak priniesla prototyp výrobku, ktorý po niekoľkotýždňovom testovaní a zdokonaľovaní dospel do svojej finálnej podoby.

“Nedostatok ochranných prostriedkov pre ľudí v prvej línii nás viedol k myšlienke vývoja vlastného ochranného štítu. Evidovali sme snahy vyrobiť štíty za pomoci 3D tlače, s ktorou máme sami bohaté skúsenosti, a tak dobre poznáme jej výhody, ale aj obmedzenia,“ prezrádza Ján Pernecký, zakladateľ Subdigital.

“Preto sme sa ako skúsení dizajnéri pustili do niečoho efektívnejšieho a lepšieho vďaka použitiu lasercut technológie. Navrhli sme celotvárový štít, ktorého výrobné náklady sú zhruba tretinové oproti 3D tlači a rýchlosť výroby je mnohonásobne vyššia,” dodáva.

Produkcia laserom vyrezávaného štítu je približne 240-krát rýchlejšia v porovnaní so spomínanou 3D tlačou. Najefektívnejšie 3D tlačené štíty trvajú približne hodinu, výroba štítu z dielne Subdigital trvá 25 sekúnd. Za 6 hodín tak dokážu na jednom stroji vyrobiť vyše 1000 kusov.

Štít sa vyrába z plochého materiálu, teda z platne tenkého priehľadného plastu, ktorý sa dezinfikuje lepšie ako porézny výrobok z 3D tlačiarne. Okrem toho sa dá ľahko skladovať a dopravovať v rozloženom stave. 50 kusov zaberie miesto zhruba ako škatuľa na pizzu.

Vďaka týmto vlastnostiam vie spoločnosť dosiahnuť, že sa štít môže dostať všade tam, kde je potrebný.

“Prvých sto kusov sme poslali do ružomberskej nemocnice ako dar, kde bude ochraňovať zdravotnícky personál v prvej línii,” ozrejmuje Pernecký a dodáva: “Hlavným zámerom bolo pomôcť čo najviac ľuďom. Preto sme spravili aj open-source verziu, ktorú zdieľame s celým svetom. Od nášho prototypu sa mierne líši, aby si štít vedel vyrobiť človek doma. Každému tak stačí iba vhodný materiál, teda nejaká hrubšia pevnejšia fólia, a ostré nožnice. Výsledok dokonale zakrýva celú tvár a je tak veľmi bezpečný. V neposlednom rade ide o slovenský výrobok a jeho kúpou podporíte prácu ľudí na Slovensku.”

SUBDIGITAL je štúdio, ktoré zoskupuje architektov, dizajnérov a programátorov. Vo svojej práci vytvárame priestory, objekty a dizajn prepájajúci fyzický a digitálny svet. Snažíme sa tak robiť fyzický svet zaujímavejším a lepším.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.