Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Dobrá správa pre všetkých – druhý slovenský Maker Faire bude! A bude už tento piatok a v sobotu pre všetkých zadarmo on-line na mall.tv alebo www.mfbratislava.online.

Pôvodne naplánovaný festival sa mal konať začiatkom novembra, no zasiahla vyššia moc, prišli prísne protipandemické opatrenia, ktoré všetko zastavili. Fyzický makerský veľtrh sa tak tento rok už neuskutoční, ale ako náhradu sa tím zmobilizoval a v spolupráci s Mall.tv a partnermi, pripravil pre všetkých makerov „Mikulášsky darček“ v podobe dvojdňového on-line festivalu pod heslom ZOSTAŇTE DOMA, PRÍDEME AJ K VÁM!

Program štartuje už tento piatok 4.12.2020 od 16.00 úvodným video blokom o lokálnych maker space, makerské dielne, ktoré môžete navštíviť aj vy keď nemáte doma potrebné vybavenie a chcete niečo vytvoriť. Dozviete sa kde sa nachádzajú tie najväčšie v Bratislave, ako fungujú, aj aké majú vybavenie. V piatkovom bloku sa tiež dozviete detaily z pripravovaných worshopov, ktoré budú nasledujúci deň.

Celá sobota bude patriť praktickým návodom a worshopom. Nosnou témou bude ako obvykle 3D tlač, čo je technológia, ktorú dnes využíva pri svojich projektoch väčšina makerov. Youtuber a 3D Guru Juraj Červeňan vám ukáže 3D tlač trochu prakticky a zároveň vás naučí, ako si vytvoriť vlastný model pre 3D tlač (konkrétne stojan na mobilný telefón) vo webovom editore Tinkercad.

Ak sa vám to zdá náročné, predstavíme vám aj webové stránky, kde si môžete vyhľadávať a sťahovať hotové modely. Keď sa vám doma niečo zlomí (napríklad kryt batérií na diaľkovom ovládači od TV), alebo keď potrebujete rýchlo nejaký držiak, háčik, hračku, či peknú sošku, stačí pár klikov na internete a môžete si to doma vytlačiť sami.

Dozviete sa tiež ako a čím maľovať hotové 3D výtlačky. Jednou z modelárskych maliarskych techník je airbrush, ktorý vám viac predstaví Marian Záhorský (@mazahordesign). Mnoho obchodov pre 3D tlač už má vo svojom portfóliu na e-shopoch zaradené aj farby, kompresory alebo pištole pre airbrush. Uvidíte tiež čo si môžete doma sami vyrobiť pre airbrush, keď máte trochu fantázie alebo 3D tlačiareň.

Luboslav Lacko vám predstaví novinky z oblasti IoT a malých mikropočítačov (micro:bit, Arduino, Raspberry, STM32Nucleo, CyberPI Go,… a ďalších). Vo svojom workshope vás naučí základy robotiky a ukáže vám, ako si môžete doma alebo v škole vytvoriť vlastné robotické autíčko, prípadne si sami naprogramovať systém na riadenie a ovládanie inteligentnej domácnosti.

Juraj Bednár z Paralelnej Polis pre vás pripravil zaujímavý workshop o mesh sieti Disaster Radio, čo je nezávislá sieť fungujúca mimo internetu alebo mobilných operátorov vhodná napr. aj pre prípad apokalypsy. Prvé prístupové body sú už inštalované na Slovensku a ako sami uvidíte, do projektu sa môžete veľmi jednoducho zapojiť aj vy a pomôcť rozšíriť jej dosah a časom nepochybne aj možnosti.

V druhom workshope nám Paralelná Polis ukáže ako si postaviť BLESKOMAT, čo je veľmi zjednodušene akýsi bitcoinový automat vhodný napr. do kaviarne na mikro platby v kryptomene. Postaviť si ho môžete už za pár euro, čiže je to zaujímavé projekt určite aj pre veľmi malé prevádzky rodinného typu.

Počuli ste už o Macrame? Je to technika, pri ktorej sa zo šnúry splietajú uzly bez pomoci ihlíc a háčikov. Môžete si ňou vytvoriť časť odevu, opasky, náramky, kabelky alebo rôzne bytové doplnky. Aby ste si mohli vyrobiť originálne dekorácie alebo šperky, stačí zvládnuť len základné uzly a tie vás naučia Laura a Robo z dielne Creative Point. Do tradičnej ručnej techniky zapojili aj počítačom riadený laserový vyrezávač, ktorý hravo prereže aj drevenú dosku.

Workshopy Creative Point sú naozaj zaujímavé. Robo s Peťom vám online ukážu, ako si vyrobiť potlač tričko a svojou troškou prispeje aj Andrej, ktorý si na 3D tlačiarni vyrobí samurajskú masku na tvár a následne ju namaľuje. Ak vás teda nebaví chodiť po ulici v rúšku, skúste sa inšpirovať a vytvorte si vlastný kúsok cosplay.

Tešíme sa na vás v piatok a sobotu 4. a 5. 12. 2020 on-line na stránkach www.mfbratislava.online a https://sk.mall.tv/, alebo snáď už na jar 2021 aj naživo na ďalšom festivale Mini Maker Faire Bratislava.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.