Vyzerá to ako online hra, ale je to prevádzka výrobnej haly či firmy priamo v telefóne. Vďaka inovácii od slovenskej tech firmy twinzo majiteľ či riaditeľ firmy v reálnom čase vidí, čo sa v podniku deje. Nielenže zistí, keď výroba nečakane stojí alebo kedy hrozí strojom opotrebenie, ale dostáva o tom na svoj telefón notifikáciu. To výrazne znižuje prestoje i náklady. Projekt digitálnej dvojičky mal pôvodne pomáhať organizátorom veľkých podujatí monitorovať čašníkov. Dnes vďaka Michalovi Ukropcovi, zakladateľovi twinzo, pomáha firmám ako Škoda, BEKO (predtým Whirlpool), či Benteler.
Digitálna dvojička je vlastne virtuálne 3D zobrazenie výrobných hál a logistických centier. Dokáže simulovať životný cyklus prevádzky v reálnom čase. Na pomoc pri rozhodovaní sa a manažovaní procesov využíva už aj umelú inteligenciu. Umožňuje aj testovanie nových nápadov bez toho, aby sa narušil chod výroby či skladovania. Monitoruje parametre ako poloha, teplota či vlhkosť, či hluk. Zároveň identifikuje opotrebovanie logistických prostriedkov a vie včas upozorniť na potrebnú údržbu.
Medzi lídrov v tomto segmente patrí aj slovenský startup twinzo. Jeho zakladateľom je Michal Ukropec, odborník na priemysel a digitálne inovácie. „Projekt digitálnej dvojičky začal otázkou potenciálneho klienta, či je možné technológiou monitorovať a koordinovať pohyb čašníkov na veľkých eventoch s tisíckami hostí. Možné to je, ale toto odvetvie zatiaľ z rôznych dôvodov nie pripravené na pokročilú technológiu trackovania. Idea sa nám však zapáčila, akurát sme sa sústredili na segment výroby a logistiky,“ vysvetľuje M. Ukropec.
Zákazníkov majú z USA, Japonska, Číny, Indie aj z Emirátov, presvedčili ich výsledky
Podľa klientskych dát twinzo zavedenie digitálnej dvojičky prináša preukázateľné výsledky:
- 20 %-nú redukciu využívania vozového parku vo výrobe, keďže aplikácia pomáha optimalizovať trasy, po ktorej sa vozidlá pohybujú,
- o 45 % efektívnejšie využitie vysokozdvižných vozíkov či iných logistických prostriedkov,
- o desiatky minút denne kratšie prestoje vďaka naplno využitým operátorom.
Aplikácia je kompatibilná so všetkými operačnými systémami. Interaktívne 3D teplotné mapy si zodpovední manažéri vedia pozrieť v mobile, na tablete či v počítači.
Aktívne používanie digitálnej dvojičky navyše dokázateľne skracuje čas procesov, náklady na tovar a v neposlednom rade aj emisie skleníkových plynov. Virtuálna dvojička má podľa portálu 3ds.com predpoklad do roku 2030 ušetriť až 7,5 Gt CO2 a prináša ekonomickú návratnosť vo výške 1,3 bilióna USD.
Digitalizácia neznamená automaticky úspech, až 2/3 firiem zlyhajú
Hoci celosvetovo tri štvrtiny spoločností naštartovalo svoju digitalizáciu, len tretina z nich je vo svojich snahách úspešná. Dôvodom býva nedostatočná IT infraštruktúra, odmietanie noviniek zo strany zamestnancov či zákazníkov, ale aj dáta, ktoré sú rozložené vo viacerých systémoch s nejasnou štruktúrou. „Digitálne dvojča umožňuje dať všetky tieto dáta pod jednu strechu a pozerať sa na nich v reálnom čase odkiaľkoľvek na svete,“ dopĺňa Ukropec.
Digitálna dvojička od twinzo monitoruje výrobné haly či logistické centrá viacerých svetových biznisov. „Momentálne používa ich aplikáciu 32 klientov, vrátane spoločností ako Whirlpool či globálneho dodávateľa v automobilovom priemysle – Benteler. Projekt podporil aj start-upový program svetového giganta v oblasti výroby čipov – NVIDIA Inception. Je totiž komplementárny voči ich technológii,“ vysvetľuje Tomáš Vojtek, zodpovedný za strategické smerovanie twinzo.
I keď má twinzo klientov väčšinou mimo Slovenska, ich prvým zákazníkom bola lokálna firma. „Tu sme si otestovali, že to vie mať reálny prínos. Systém sme pôvodne urobili na mieru a za obdobie niekoľkých mesiacov to majiteľom ušetrilo viac ako 40.000 eur,“ spomína M. Ukropec. „Má to zmysel zaviesť pre každú priemyselnú firmu, ktorá chce svoj potenciál využívať naplno.“ uzatvára.