Ponuka smartfónov je veľmi pestrá a neraz sa v nej ťažko orientuje.

Veľa mobilných zariadení je na prvý pohľad vyrovnaných a záujemcovia sa rozhodujú iba podľa tabuľkových parametrov. Reálne rozdiely aj pri zdanlivo rovnakých smartfónoch sa dajú zistiť až pri skutočnom porovnaní “face to face”, kedy sú rozdiely väčšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

V tomto teste sme proti sebe postavili zástupcov strednej triedy, ktorí sú pravdepodobne na nákupných zoznamoch viacerých záujemcov. Porovnávacím testom v našej redakcii prešla Motorola moto g6 Plus, Samsung Galaxy A6+ a Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera

Máte svojho favorita? Na konci testu možno zmeníte názor.

Displej

Kvalita a podanie farieb displeja je základným a podstatným vnemovým faktorom. Veľa používateľov sa rozhoduje pri kúpe smartfónu napríklad na základe rozlíšenia displeja, niektorí podľa technológie (LCD, OLED), alebo podľa aktuálnej kvality prevedenia a podania farieb.

 • moto g6 Plus                       5.9”, 1080 × 2160, LCD, 18:9, 409 ppi
 • Galaxy A6+                              6”, 1080 × 2220, Super Amoled, 18,5:9, 411 ppi
 • Xiaomi Redmi Note 5     5,99”, 1080 × 2160, LCD. 18:9, 403 ppi

Samotné preferencie sú rôzne a pri aktuálnych displejoch testovaných zariadení sa nedá definitívne určiť, ktorý je ten skutočne najlepší z nich. Na samotnú veľkú tému je iba porovnávanie LCD a Amoled panelov.

Všetky tri panely vynikali dostatočným maximálnym jasom, ako aj tým minimálnym. Galaxy A6+ samozrejme na „plnej čiare“ vyhráva pri podaní čiernej farby, ktorá je aj v tme čierna, vďaka vypnutým pixelom. Pri porovnaní s ostatnými displejmi je badať prvý “nedostatok”, ktorým je podanie bielej farby.

Amoled panely majú bielu farbu žltkastú, pričom ostatné farby sú sýte a kontrastné. Pokiaľ preferujete práve toto podanie farieb, Galaxy A6+ vám bude vyhovovať. Aktuálne generácia Amoled displejov je výrazne lepšia v podaní bielej farby oproti predchodcom. V celkovom ponímaní hodnotíme panel ako výborný.

Blízko farebnému podaniu Amoled panelov, aj napriek LCD displeju je druhý z testovanej trojice, moto g6 Plus. Farby sú sýte a kontrastné, pričom celkovo je LCD panel ladený do teplejších tónov, čo má za následok taktiež žltkasté podanie bielej farby. Počas veľkého testu nás moto g6 Plus prekvapoval kvalitou displeja a nestratil sa ani pri tomto porovnávacom teste.

Tretí zástupca – Xiaomi Redmi Note 5, vyniká prirodzeným vykresľovaním farieb v celom rozsahu a snehovo jasným podaním bielej farby. V kategórii Displej dostáva od nás najlepšie hodnotenie za kvalitu a prevedenie.

Konečné poradie – Displej:

 • Xiaomi Redmi Note 5 
 • moto g6 Plus
 • Samsung Galaxy A6+

Zvuk

Zvukový prejav smartfónov je taktiež pre veľa používateľov kľúčový. Častokrát sa smartfón používa ako jediný hudobný prehrávač, ktorý pripájame k slúchadlám a reproduktorom pomocou kábla, alebo bezdrôtovo. Testovanie v prípade trojice Moto, Samsung a Xiaomi bolo zamerané na káblové počúvanie, ako aj zvukový prejav cez hlasitý reproduktor.

V prípade zvuku je pomerne ťažké vybrať najlepšie hrajúce zariadenie. Každý používateľ preferuje iný zvuk, hudobný štýl alebo celkovo má iný hudobný vnem. V teste sme použili slúchadlá Sennheiser CX-300 a rovnaké nastavenia equalizéra. Bez výraznejších problémov sa víťazom testu stalo zariadenie od Xiaomi. Presvedčilo nás čistým a dynamickým hudobným prejavom.

Druhú priečku obsadilo Galaxy A6+. Pri tomto smartfóne musíme vyzdvihnúť možnosti nastavenia zvuku a personalizáciu cez aplikáciu Adapt Sound. Pri Samsungu máme jednu výhradu, ktorá môže byť iba našim subjektívnym postrehom. Pri niektorých skladbách sa pre nás zvuk stával predigitalizovaným.

Tretie miesto obsadila Motorola moto g6 Plus. Aj v našej recenzii sme zvuk pripomienkovali ako málo výrazný, čo sa prejavilo aj v tomto porovnávacom teste. Zvuk Moto nie je zlý a určite nespadá do priemeru. Len jednoducho na dvojicu Xiaomi a Samsung mu chýba väčší dynamický rozsah. Moto g6 Plus odporúčame pre poslucháčov, ktorí vyznávajú menej výrazný hudobný prejav.

Konečné poradie za zvuk – slúchadlá:

 • Xiaomi Redmi Note 5 
 • Samsung Galaxy A6+
 • moto g6 Plus

Druhá kategória zvukového testu sa týkala hlasitého reproduktora. Prehrávanie cez hlavný reproduktor zariadenia nás sprevádza každý deň. Smartfóny častokrát nahrádzajú malé Bluetooth reproduktory pri počúvaní hudby, ako aj pri hraní hier.

Tu je jasným víťazom Motorola moto g6 Plus. Pochvalu si zaslúži za umiestnenie reproduktora na prednej strane nad displejom, dostatočnú dynamiku a hlasitosť. Druhé miesto obsadilo Xiaomi Redmi Note 5 za vyváženú reprodukciu. Oproti Moto G6 Plus bola zrejmá chýbajúca basová zložka zvuku. Tretie miesto v tejto kategórii obsadil Samsung Galaxy A6+ za najmenej presvedčivý prejav.

Konečné poradie za zvuk – reproduktor:

 • moto g6 Plus
 • Xiaomi Redmi Note 5
 • Samsung Glaxy A6+

Test je rozdelený do troch častí:

 1. Displej a zvuk
 2. Fotoaparát
 3. Batéria, rýchlosť a vyhodnotenie

1 2 3

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.