Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vzhľadom na uvoľňovanie pásma 700 MHz pre mobilné služby a zvyšujúce sa požiadavky na televízne terestriálne vysielanie vo vysokej kvalite, európske krajiny postupne prechádzajú zo štandardu DVB-T na DVB-T2.

V tejto súvislosti Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) urobil prieskum dostupnosti televíznych prijímačov a prídavných zariadení (tzv. set-top-boxov) s podporou DVB-T2 HEVC/H.265 v dvoch najväčších internetových obchodoch na Slovensku. K 3.4.2017 boli dostupné Full HD, LED televízory s uhlopriečkou 56 cm od cca 140 EUR a prídavné Full HD zariadenia k starším alebo nekompatibilným TV prijímačom od cca 33 EUR.

Dostupné sú TV prijímače rôznych značiek, s rôznou veľkosťou obrazovky a rôznymi funkciami. Napríklad LED TV prijímač s uhlopriečkou 80 cm od cca 183 EUR, LED Full HD s uhlopriečkou 102 cm od 283 EUR a pod. V oboch internetových obchodoch sú TV prijímače a prídavné zariadenia s podporou DVB-T2 HEVC/H.265 dobre označené a ľahko sa v nich vyhľadáva.

RÚ odporúča občanom, ktorí v domácnosti alebo na chalupe prijímajú televízne programy terestriálne (t.j. pomocou „bežnej“ TV antény bez zmluvy s operátorom) a plánujú kúpiť nový televízor, aby pri jeho výbere brali do úvahy aj technologický pokrok. Rozhodnutie prijaté počas nákupu TV prijímača ovplyvní príp. potrebu budúcich investícií napr. do prídavných zariadení.  Vzhľadom na budúce zmeny v terestriálnom (pozemskom) digitálnom TV vysielaní RÚ odporúča, aby si diváci ktorí uprednostňujú terestriálny spôsob príjmu, zaobstarávali TV prijímače s podporou DVB-T2 HEVC/H.265. Toto odporúčanie sa netýka tých občanov, ktorí majú TV príjem zabezpečený prostredníctvom satelitného alebo káblového operátora.

Na Slovensku sa už takmer rok vysiela aj s použitím štandardu DVB-T2. Už v lete 2016 sa na Slovensku uskutočnil prechod štvrtého multiplexu zo štandardu DVB-T na DVB-T2 s využitím staršieho kodeku H.264. Prechod prebehol z iniciatívy spoločnosti Towercom, a.s., ktorá ho financovala a poskytovala informácie pre užívateľov tejto platenej služby. V súčasnosti ešte nie je známe, kedy na Slovensku dôjde k prechodu z DVB-T na DVB-T2 HEVC/H.265.

Značky: