Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Rumunsko prešlo za posledných 14 mesiacov pozoruhodnou zelenou transformáciou, ktorá priniesla čistejšie životné prostredie, rastúce recyklačné zmýšľanie a ekologické návyky obyvateľov, ktoré podporujú cestu krajiny k udržateľnosti. Zavedený zálohový systém (DRS) prekonal všetky očakávania, čo odráža aj rastúce odhodlanie občanov aktívne prispievať k ekologickejšej budúcnosti.

Vplyv systému je nepopierateľný, pričom jeho úspech podčiarkujú kľúčové štatistiky. V súčasnosti 98 % Rumunov pozná zálohový systém, 90 % z nich aspoň raz vrátilo obaly a 6 z 10 sa na zálohovaní aktívne zúčastňuje. V prvom roku fungovania systému sa vyzbieralo viac ako 3,5 miliardy obalov, čo výrazne posunulo rumunskú cirkulárnu ekonomiku, a pomohlo dosiahnuť environmentálne ciele a priniesť širšie prínosy pre spoločnosť.

Míľniky dosiahnuté od spustenia 30. novembra 2023

  • Viac ako 3,5 miliardy vyzbieraných obalov
  • Viac ako 230 000 ton materiálov určených na recykláciu
  • 7 zriadených triediacich centier
  • Viac ako 800 vytvorených ekologických pracovných miest, ktoré podporujú miestne komunity a lokálne ekonomiku
  • Rekordná miera návratnosti 84 % v októbri 2024

Rumunsko vyniká v Európe vysokým počtom obchodníkov v pomere k počtu obyvateľov. Ak by sa do systému zapojili všetci predajcovia nápojových obalov, Rumunsko by sa mohlo pochváliť najvyššou hustotou zberných miest v Európe – jedno na každých 220 obyvateľov, čo výrazne prevyšuje 1 000 až 3 000 obyvateľov na jedno miesto v iných krajinách so zavedenými systémami vrátenia záloh.

IT riešenie spoločnosti Sensoneo: Pilier úspechu

Kľúčovým faktorom tohto úspechu je aj IT systém vyvinutý slovenskou spoločnosťou Sensoneo, ktorý slúži ako základ celého systému. Integráciou všetkých zainteresovaných strán a agregáciou dát z každej fázy procesu zabezpečuje softvér efektívnosť, transparentnosť a bezproblémovú koordináciu.

Martin Basila, riaditeľ spoločnosti Sensoneo, hodnotí úspešnú spoluprácu s rumunským správcom zálohového systému, spoločnosťou RetuRO: „Skutočne si vážime dôveru, ktorú nám spoločnosť RetuRO prejavila, a jej rozhodnutie vybrať si nás ako partnera pre IT systém. Je to obzvlášť významné vzhľadom na to, že rumunský zálohový systém je s počtom až 90 000 účastníkov najrozsiahlejším systémom na svete.“

Gemma Webb, generálna riaditeľka RetuRO SGR, potvrdzuje kľúčovú úlohu spoločnosti Sensoneo ako kľúčového dodávateľa zodpovedného za IT infraštruktúru: „Dôležitosť silných partnerstiev bola kľúčovou lekciou, ktorú sme sa naučili pri implementácii najväčšieho centralizovaného zálohového systému na svete. Naše partnerstvo so spoločnosťou Sensoneo bolo pre úspech zálohovania v Rumunsku kľúčové, pretože zabezpečilo transparentnosť, presnosť a bezprecedentnú škálu vďaka integrácii všetkých zainteresovaných strán do centralizovanej platformy. Naša misia v spoločnosti RetuRO pokračuje so zameraním na optimalizáciu prevádzky a zlepšenie skúseností spotrebiteľov aj predajcov. S inovatívnym technologickým partnerom, akým je Sensoneo, po našom boku sme presvedčení, že sme na správnej ceste stať sa medzinárodným benchmarkom v oblasti obehového hospodárstva a stanoviť nový štandard udržateľnosti v celej Európe.“

Vďaka spolupráci spotrebiteľov, obchodníkov, výrobcov, industriálnych partnerov a poskytovateľov technológií, ako je Sensoneo, stanovuje RetuRO nové meradlo pre efektívny model cirkulárnej ekonomiky a posilňuje pozíciu Rumunska ako lídra v oblasti udržateľnosti v celej Európe.

Cristian Mihai, IT riaditeľ spoločnosti RetuRO; Gemma Webb, generálna riaditeľka spoločnosti RetuRO; a Martin Basila, zástupca spoločnosti Sensoneo, počas návštevy centrály RetuRO v Bukurešti, Rumunsko.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.