Nová vlajková loď spoločnosti Huawei predstavuje evolúciu vo všetkých smeroch. Najviac poteší vylepšeným fotoaparátom.

Huawei uviedol novú generáciu svojej vlajkovej lode o niečo skôr, ako sme boli zvyknutí. P8 a P9 boli predstavené v apríli, tohtoročná P10 sa dočkala oznámenia na MWC v Barcelone a do predaja zamieri už o 2 týždne.

Výborná ergonómia, ale väčšie rámiky nad a pod displejom

Huawei P10 ide na prvý pohľad v šľapajách svojich predchodcov a nezaprie ani sesterskú značku Honor. Má totiž dizajn, ktorý sa značne podobá na Honor 8. Minimálne v prípade modrej farebnej verzie, ktorú sme mali k dispozícii na testovanie. To nie je kritika a ani netvrdíme, že P10 kopíruje Honor. Nie. Ale podobnosť telefóny nezaprú. Druhým dychom treba dodať, že Huawei P10 má lepšiu ergonómiu a v ruke sa subjektívne drží lepšie ako Honor 8 aj ako P9. Takisto sa nám viac páči spracovanie zadnej strany, ktorá je v prípade P10 jemne vzorkovaná a krásne láme svetlo. Škoda, že sa pomerne ľahko uťapká, čo je pod určitým uhlom dobre vidieť. K čisteniu budete potrebovať jemne navlhčenú handričku.

P10-ka môže niekomu pripomínať aj iPhone. Najmä pri pohľade na prednú stranu je spracovanie podobné, avšak Huawei P10 má viac obdĺžnikové tlačidlo domov. Faktom je, že zatiaľ čo na Huawei Mate sme vždy obdivovali malé rámiky nad a pod displejom, P10 má rámiky pomerne veľké. Sú dokonca o niečo väčšie ako v prípade P9 a asi aj preto má novinka o 0,1 palca menší displej s uhlopriečkou 5,1 palcov. Počas používania tento rozdiel prakticky nepostrehnete, avšak je to škoda. LG G6 a Samsung Galaxy S8 ukazujú, že sa dá vyrobiť telefón s minimalistickými rámikmi a P10 robí v tomto smere krok späť.

Huawei P10 môže niekomu spredu pripomínať iPhone. Telefón má výbornú ergonómiu a štýlový chrbát. Len škoda, že sa ľahko upacká

Predný snímač odtlačkov prstov sme si zamilovali

V prípade spodného rámika môže Huawei argumentovať tým, že dôvodom pre jeho zväčšenie je snímač odtlačkov prstov. Ten bol doteraz vždy zabudovaný na zadnej strane, avšak v prípade P10 má umiestnenie na prednej strane. Podobne ako v prípade iPhonu 7, aj Huawei P10 ponúka dotykový snímač, ktorý môže fungovať aj ako tlačidlo domov a nejde pritom o mechanické tlačidlo.

Snímač odtlačkov prstov nás počas používania potešil z dvoch dôvodov. V prvom rade je rýchly a presný. V tomto smere nemáme k P10-ke výhrady, patrí medzi lídrov na trhu. Druhou výbornou vlastnosťou sú pohybové gestá, ktoré Huawei testoval už v prípade tabletu MediaPad M3. Počas používania tabletu sme tieto gestá v praxi až tak neocenili, pretože tablet obvykle nedržíte a nepoužívate v jednej ruke. Smartfón však áno a aj preto dávajú gestá v prípade Huawei P10 väčší zmysel. Snímač je doslova vždy poruke (alebo poprste?).

Predný snímač a najmä jeho gestá sú praktickou novinkou. Mimochodom, displej je vonku lepšie čitateľný, ako by naznačovala posledná fotka

Gestá fungujú jednoducho. Krátkym priložením prsta k snímaču odtlačkov prstov aktivujete funkciu Späť. Dlhšie priloženie funguje ako tlačidlo Domov a pohybom prstom doľava či doprava zobrazíte posledné otvorené aplikácie. Faktom je, že na túto novinku sme si rýchlo zvykli a po 2 týždňoch používania telefónu sa omylom snažíme gestá aktivovať aj pri používaní iPhonu či v rámci testovania tabletu Samsung Galaxy Tab S3. Voči tejto funkcii sme boli pôvodne skeptickí, nakoniec sme si ju zamilovali.

Nie je však bez chýb a niekomu môže napr. vadiť, že sa nedá aktivovať funkcia Google Now podržaním tlačidla domov, resp. že neaktivujete multitasking podržaním tlačidla pre zobrazenie posledných aplikácií. Toto tlačidlo totiž pri využívaní gest nie je dostupné. Pripomienku máme aj k tomu, že gesto doľava / doprava pre zobrazenie posledných aplikácií sa nám nepodarilo vždy vykonať korektne a niekedy treba spraviť tento pohyb viackrát. Gestá sú však voliteľnou funkciou a v prípade záujmu si môžete nechať zobraziť dotykové systémové tlačidlá v spodnej časti displeja. V našom prípade sme používali gestá, pozitíva prevažovali – najmä jednoduché a pohodlné ovládanie.

Huawei P10 je štýlový telefón

Recenzia je rozdelená do štyroch častí:

1. strana: dizajn a konštrukcia
2. strana: výkon a operačný systém
3. strana: výdrž batérie a fotoaparát
4. strana: verdikt

1 2 3 4

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit