Super cena od Prestigia? Nie je to žiadne prekvapenie.

Táto značka vždy prinášala telefóny za veľmi dobrú cenu. V tomto prípade je vidno hneď na prvý pohľad, že používateľ dostáva šikovný telefón. Kruhové tlačidlo pod displejom môže imitovať iPhone, no nie je len tak samoúčelné. Ukrýva v sebe snímač odtlačkov a zároveň je to multifunkčné tlačidlo.

Reaguje na stlačenie, dotknutie a dvojité stlačenie a tiež na stlačenie a podržanie. Funkcionalitu si nastavujete sami v rámci preddefinovaných možností v menu. Nám sa tento spôsob ovládania páčil. Je ale trochu iný, než ho poznáme z väčšiny telefónov. Chvíľu nám trvalo si naň zvyknúť. Napríklad pre pohyb späť sme namiesto priloženia prsta (bez stlačenia tlačidla) využívali klasické dotykové prvky na displeji.

Konštrukcia rámu je kovová, zvyšok tela je plastový. Nám sa páčilo aj to, že má displej 5″ uhlopriečku. Grace R7 je voľbou pre tých, čo nechcú veľký telefón. Kto dbá na detaily, je tu vymeniteľný akumulátor. Hoci nepredpokladáme, že používatelia akumulátor reálne vymieňajú za nový. Odnímateľný kryt z plastu drží pevne a na výmenu dvoch Micro SIM kariet a pamäťovej karty je potrebné odobrať batériu.

Konštrukčne použil výrobca 2.5D displej značky Asahi, ktorý je odolný voči škrabancom. Súhlasíme, displej síce nie je Gorilla Glass, no počas nosenia v batohu či vo vrecku s iným telefónom sme na ňom nemali ani jeden škrabanec. Špecifikom je microUSB konektor na hornej hrane, tu je umiestnený aj audiokonektor.

Súčasťou softvérovej výbavy sú predinštalované aplikácie na čítanie elektronických kníh, prístup do špecializovaného obchodu so softvérom a tiež spomínané nastavenie domovského tlačidla. Iné, výraznejšie zásahy tu nie sú. Systém je citeľne pomalší. Je to telefón, na ktorý budete musieť občas trochu počkať.

Aplikácie sa nespúšťajú tak rýchlo, ako pri telefóne za sedem stoviek. Je to prirodzené a napriek tomu si vieme tento telefón predstaviť u mnohých používateľov. Ideálne školákov alebo tých, ktorí chcú smartfón s čítačkou za dobrý peniaz.

Fotoaparát

Fotoaparát na zadnej strane mierne vystupuje, jeho okrúhle rámovanie nie je ostré. Nebude teda škriabať povrchy pri posúvaní telefónu, napríklad na lakovanom stole. Výrobca pridal trojitý blesk v kombinácii dvoch štandardných a jedného „pleťového“.

Rozlíšenie fotoaparátu 13 Mpx by umožňovalo nakrúcanie Full HD videa, avšak tu je limit v podobe procesora od MediaTek. Je štvorjadrový, no je cítiť, že ide o model pre cenovo dostupné smartfóny. Nakrúcanie videa je teda možné v HD rozlíšení. Fotografovanie zvládne makro, detaily, texty, protisvetlo len veľmi obmedzene.

Trpezlivosťou sa treba obrniť aj pri zaostrovaní a nájdení správnej expozície. Fotografie sú väčšinou presvetlené. To využijete v tmavších podmienkach. Aj tu bude treba fotiť s bleskom. Fotografie, ktoré sme spravili boli miestami značne zašumené, na zvyšku sa podpísala kompresia JPEG. Video je segment, kde získate trochu viac.

Snímkovanie je štandardných 30 snímok za sekundu, preostrovanie scény trvá asi 1,5 sekundy a bude vidieť na výslednom videu. Inak je na video pomerne dobre použiteľný. Ak sa teda bavíme o smartfóne v tejto cenovej relácii, kde iné nezvládajú ani 30 sn./s.

Hodnotenie

+ rozmery, výhodná cena, HD video, multifunkčné tlačidlo Domov, snímač odtlačkov
– pomalší procesor

Cena: 137 EUR
Zapožičal: ASBIS SK

Verdikt

Prestigio Grace R7 je telefón, ktorého výkon vás neohúri. Postačí na bežné používanie, má slot na dve Micro SIM a snímač odtlačkov. S 2.5D displejom vyzerá pekne a je vhodný pre menej náročných používateľov.

Parametre telefónov a výsledky benchmarkov:

Model telefónuPrestigio Grace R7
Operačný systémAndroid 6.0
Formát SIM kartyDual Micro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]2 / 16
ProcesorMediaTek MT6580, 4-jadrový, max. frekvencia 1,3 GHz
Displej, počet fariebIPS LCD, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5,0 / 720 × 1280
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na pamäťovú kartumicroSDHC do 32 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFCáno, BGN, áno, áno, nie
Podpora sietíQuad Band, LTE
Fotoaparát / video13 Mpx, autofocus / HD, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostiáno, 2500 mAh
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]neuvedené
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]142 × 70 × 8 / 146
KonektormicroUSB
ZapožičalASBIS SK
Cena [EUR s DPH]137
Benchmarky
AnTuTu Benchmark – Total score24179
PCMark for Android – Performance1654
3DMark Sling Shot – Total scoreN/A
GraphicN/A
PhysicsN/A
Hodnotenie
Dizajn a konštrukcia3/5
Hardvérová výbava2/5
Rýchlosť1/5
Výdrž3/5

Tento článok vyšiel aj v tlačenom januárovo-februárovom vydaní TOUCHIT č. 1-2/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Recenzia Kodak Ektra: Retro smartfón pre vášnivých fotografov

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.