Xiaomi Mi A2 pokračuje v koncepte smartfónu s výborným pomerom cena/výkon a čistým Androidom. Výrobca vylepšil takmer všetky vlastnosti, najviac sa zameral na zdokonalenie fotoaparátu.

Jeden nedostatok však pretrváva. Ani Mi A2 nemá vo výbave NFC čip. Je to  nepochopiteľné, v tejto cene a v roku 2018 už považujeme podporu mobilných platieb za samozrejmosť. Nie každému to bude prekážať, ale určite sa nájdu aj takí, ktorým bude chýbať. A niekomu bude viac prekážať absencia 3,5 mm jacku, čo je v porovnaní s Mi A1 takisto zmena.

Displej telefónu nemá výrez, veľkosť rámikov neohúri, ale ani nebude iritovať. Nad displejom sa nachádza 20 Mpx predná kamera, reproduktor, slúchadlá a predný LED blesk. Spodný rámik je prázdny.

Chrbát je z hliníka, jeho dizajn je pomerne jednoduchý. Poteší, že výrobca šikovne „skryl“ pásiky antén. My sme testovali čiernu verziu telefónu a v jeho prípade pásiky splývali so zvyškom chrbta a nepútali pozornosť. Na zadnej strane nájdete aj rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov a duálny fotoaparát, ktorý ako keby tomu z iPhonu X z oka vypadol. Mi A2 bude v predaji aj v zlatej a modrej farbe.

Bočné hrany veľa prekvapení neprinášajú. Pravá hrana obsahuje napájacie tlačidlo a tlačidlá na reguláciu hlasitosti, pravá hrana v sebe ukrýva slot na dve nano SIM karty. Slot pre microSD kartu chýba. Poteší však USB-C port a rýchla 10 W nabíjačka v základnej dodávke. Spodná hrana obsahuje aj reproduktor, ktorý je hlasný a reprodukuje čistý a jasný zvuk.

Základom telefónu je procesor Snapdragon 660 a kombinácia 4 GB RAM/64 GB úložisko. V tejto konfigurácii sa bude Mi A2 na Slovensku predávať aj v oficiálnej distribúcii s cenovkou 299 eur. Pomer cena/výkon je veľmi dobrý a atraktívny aj v porovnaní s konkurenciou. Za hlavného konkurenta považujeme model moto g6 Plus, ktorý sa predáva za rovnakú cenu.

Mi A2 funguje veľmi svižne a výborne zvláda prepínanie medzi aplikáciami či hranie hier. V tomto smere nemáme pripomienky, používateľský zážitok je na vysokej úrovni. Operačný systém Android 8.1. obsahoval počas testovania zabezpečenie k 5. júlu 2018, nevyhnutné aplikácie od Googlu a možnosť nahlasovať chyby výrobcovi cez samostatnú aplikáciu. Predinštalované boli tiež aplikácie Mi Drop na prenos súborov a MiRemote na diaľkové ovládanie pomocou infračerveného portu. Extra funkcie alebo nastavenia teda nečakajte. Telefón má vo výbave 3000 mAh batériu so štandardnou výdržou na úrovni jedného dňa.

Predný aj zadný fotoaparát ponúka automatické HDR, rozhranie aplikácie pripomína fotoaparát v iOS. Takmer identicky sú usporiadané jednotlivé režimy. Pri fotení sme si niekedy všimli krátke oneskorenie medzi stlačením spúšte a zhotovením fotky. Neplatí to pre každú jednu fotku, ale odporúčame mať pevnú ruku a počkať po stlačení spúšte pol sekundy, kým s telefónom pohnete. V opačnom prípade môžu byť niektoré fotografie rozmazané, najmä tie nočné. Kvalita nerozmazaných fotiek je však veľmi dobrá, vzhľadom na cenu telefónu. Mi A2 tiež umožňuje záznam videa v rozlíšení až 4K pri 30 fps. Chválime aj predný fotoaparát, selfie fotky sú detailné a v dobrej kvalite.

Model telefónuXiaomi Mi A2
Operačný systémAndroid 8.1, aktualizácie 5. 7. 2018
Formát SIM kartyDual Nano SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]4 / 64
ProcesorSnapdragon 660, 8-jadro, max. 2,2 GHz
Displej, počet fariebLCD, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5,99 / 1080 × 2160, 18:9
Slot na pamäťovú kartunie
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC5.0, ABGNac, áno, áno, nie
Hlavný fotoaparát / video12 + 20 Mpx, f/1.8, 4K, 30 fps
Predný fotoaparát / video20 Mpx, f/2.2, Full HD, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 3000 mAh
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]159 × 75 × 7,3 / 166
KonektorUSB-C
ZapožičalO2
Cena [EUR s DPH]299
Benchmarky
AnTuTu Benchmark – Total score125251
PCMark for Android – Performance8313
3DMark Sling Shot Extreme – Total1272
Graphic1156
Physics1957
VRMark Amber Room – Total995
Hodnotenie
Dizajn a konštrukcia4/5
Hardvérová výbava4/5
Rýchlosť5/5
Výdrž3/5
thumbs-up-icon

Výhody

  • pomer cena/výkon
  • konštrukcia
  • pohodlie používania
  • fotoaparát vzhľadom na cenu

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • chýba NFC
  • nižší maximálny jas
  • priemerná výdrž batérie

Verdikt

Xiaomi Mi A2 opäť ponúka atraktívny pomer cena/výkon. Medzigeneračné vylepšenie sa prejavilo najmä z hľadiska fotoaparátu, ktorý nás potešil. Telefónu však stále nepochopiteľne chýba NFC, v dnešnej dobe platenia cez Google Pay je to veľká škoda

Cena: 299 €

Zapožičal: O2 Slovakia

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit