Škoda FABIA je najpredávanejším autom na Slovensku za uplynulé roky a dnes prichádza na náš trh so svojou aktuálnou štvrtou generáciou.

O jej obľúbenosti svedčí aj to, že počas 22-ročnej existencie tohto modelu bolo celosvetovo predaných viac ako 4,5 milióna kusov. Najnovšia generácia prichádza opäť s tými najvyššími ambíciami, ktoré vychádzajú z najmodernejších technológií, bezpečnostných, ako aj priestorových vylepšení. Zákazníci sa o nich môžu presvedčiť u autorizovaných predajcov značky ŠKODA, kde je nová FABIA k dispozícii už aj na testovacie jazdy. V predpredaji si vozidlo rezervovali už stovky zákazníkov, u ktorých prevláda výbava Style a motorizácia 1.0 TSI 81 kW (110 k).  

Škoda FabiaZdroj: Škoda
Škoda Fabia

Nová FABIA štvrtej generácie je opäť dokonalejšia a väčšia v porovnaní s jej predchodkyňou. Narástla do dĺžky o 111 mm, do šírky o 48 mm, rázvor sa natiahol o 94 mm a batožinový sa zväčšil o 50 l. Prináša technologické, bezpečnostné aj priestorové inovácie. Po prvýkrát tak ponúka napríklad možnosť deviatich airbagov, mnohé asistenčné systémy, Virtuálny kokpit, vyhrievané čelné sklo či 2-zónovú klimatizáciu. Poskytuje viac vnútorného priestoru, má najviac Simply Clever prvkov v histórii modelu a najnižší súčiniteľ odporu vzduchu vo svojej triede. Už na prvý pohľad zaujme sebavedomými proporciami, ostro rezanými prednými svetlometmi a zadnými svetlami s modernou LED technológiou.

„Nová ŠKODA FABIA je naším najpredávanejším modelom o čom svedčí aj veľký záujem motoristov o novú generáciu. Medzigeneračne výrazne dospela, ponúka viac priestoru, šikovných vychytávok  a už v základe bohatú výbavu, ako aj širšiu paletu asistenčných a bezpečnostných systémov. Zaujímavosťou je, že mnohé z nich boli doteraz známe iba v modeloch vyššej triedy. Nová FABIA tak prináša úplne novú  úroveň praktickosti, jazdného komfortu a bezpečnosti zabalenú do atraktívneho dizajnu. O tom všetkom sa môžu presvedčiť všetci záujemcovia o novú FABIU u našich autorizovaných obchodníkov už od 27. septembra,“  hovorí Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

FABIA dospela, je väčšia aj bezpečnejšia

Nová ŠKODA FABIA narástla vo všetkých rozmeroch, zväčšil sa aj jej batožinový či odkladací priestor, čo prináša naozaj vysoký komfort a praktickosť pre celú posádku. Populárny model, ktorý kraľuje v predajných štatistikách na Slovensku, štartuje na cene 11 760 eur (kompletný cenník a stupne výbavy nájdete – TU). Ponúka štyri benzínové motorizácie s výkonom od 48 kW (65 ps) až po 81 kW (110 ps). Najvýkonnejšia verzia je k dispozícii aj so sedemstupňovou automatickou prevodovkou.

Už v základe od výbavového stupňa Active obsahuje Front Assist, Lane Assist, eCall, asistent rozpoznania únavy vodiča, ktoré sú povinné v rámci nových štandardov EÚ. Ďalej má už v základe Easy Light assist, LED predné svetlomety, obmedzovač rýchlosti, Bluetooth či Maxi Dot displej. Nechýba ani na želanie dostupný Travel Assist, Park Assist, Side Assist, Rozpoznávanie dopravných značiek alebo Asistent manévrovania.

V predpredaji je záujem o vyššie výbavy a motorizácie

Najväčší záujem je zatiaľ o najvyššiu výbavu Style, ktorú si zvolila viac ako polovica zákazníkov a o stredný výbavový stupeň Ambition, čo podčiarkuje fakt, že zákazníci preferujú u našich modelov lepšie vybavené verzie. Výbavu Active si totiž objednal len približne každý dvanásty záujemca. Z pohonných jednotiek sa najväčšej priazni teší najsilnejší agregát 1.0 TSI 81 kW (110 ps). Pomerne veľký záujem je však aj o motor 1.0 TSI 70 kW (95 ps) a 1.0 MPI 59 kW (80 ps) s manuálnou prevodovkou. Zaujímavé sú aj ďalšie štatistiky z objednávok. V prípade farby karosérie vedie tradične obľúbená biela Candy, nasledovaná novou šedou Graphite metalízou a novou oranžovou Phoenix metalízou, obe v identickom pomere.

V prípade doplnkovej výbavy sú u zákazníkov ŠKODA FABIA obľúbené Akčné pakety Plus, ktoré sú k dispozícii pre všetky výbavové stupne. Tieto pakety si zvolilo až 79 % zákazníkov. Najobľúbenejší je Ambition Plus v cene 580 eur, s ktorým zákazník obohatí výbavu vozidla v hodnote 1.269 eur. Tento akčný paket zahŕňa parkovacie senzory vzadu, predné hmlové svetlomety, sklopnú lakťovú opierku vpredu s odkladacou schránkou JUMBO BOX, odnímateľný cupholder a 15“ disky z ľahkej zliatiny ROTARE.

Škoda FabiaZdroj: Škoda
Škoda Fabia

Prvenstvá štvrtej generácie modelu ŠKODA FABIA

 • prvýkrát ponúka až deväť airbagov
 • prvýkrát sedem asistenčných systémov
 • prvýkrát je vo vozidle na želanie dostupný Virtuálny kokpit
 • najviac prvkov Simply Clever v histórii modelu, päť z nich má absolútnu premiéru vo vozidle ŠKODA
 • prvýkrát použité vyhrievané čelné sklo a dvojzónová klimatizácia
 • najnižší súčiniteľ odporu vzduchu cx vo svojej kategórii
 • prvýkrát je postavená na modulárnej platforme MQB A0 koncernu Volkswagen
 • prvýkrát prekonáva dĺžku 4 metre
 • najväčší vnútorný priestor a batožinový priestor (380 l, po sklopení sedadiel 1 190 l) vo svojej triede
 • dynamickejší a emotívnejší vzhľad než kedykoľvek predtým
 • prvýkrát použité elektricky sklopné vonkajšie spätné zrkadlá s funkciou automatického stmievania na strane vodiča

Zdroj: Škoda Slovensko

Prečítajte si aj:

Značky: