Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Tohtoročná medzinárodná robotická súťaž pre stredoškolákov FIRST Global sa nesie v znamení uhlíkovej neutrality. Prípravy tímov boli zamerané na zostrojenie robotov a vytvorenie projektov určených na zachytávanie oxidu uhličitého z atmosféry.

Slovenský tím prišiel s nápadom, ako prispieť k zachytávaniu emisií oxidu uhličitého aj vďaka vozidlám so spaľovacími motormi v podobe kapsule umiestnenej vo vnútri vozidla. Automobil vďaka nej dokáže vypúšťať očistený vzduch a zároveň znižovať emisie skleníkových plynov v cestnej doprave, ktoré predstavujú jednu z najväčších zdrojov znečistenia ovzdušia.

Slovenskej reprezentácii sa podarilo svojím nápadom prebojovať do svetovej top 10 a svoj projekt budú

Celosvetová robotická súťaž FIRST Global Challenge každoročne spája študentov stredných škôl z viac ako 160 krajín sveta, aby mohli hľadať riešenia a vyvíjať stratégie v robotike. Tímy spolupracujú na výzvach inšpirovaných problémami, ktorým čelí naša planéta. Tento rok sa bude niesť v znamení dôležitosti udržania uhlíkovej neutrality.

FIRST Global Slovakia je slovenské občianske združenie, ktorého úlohou je každoročne vyberať, mentorovať a sprevádzať slovenskú reprezentáciu na medzinárodnú olympiádu v robotike. Inšpiruje k potrebe lepšieho porozumenia a dôležitosti spolupráce riešiť problémy sveta, ktoré v konečnom dôsledku môžu zlepšiť kvalitu života všetkých.

Značky: