SpaceX obnoví svoju základňu a plánuje pokračovať v príprave na komerčné lety do vesmíru

1

Spoločnosť SpaceX údajne obnoví svoju základňu v polovici decembra – povedal to CEO tejto spoločnosti Elon Musk v piatok v interview pre CNBC.

Firma Space X plánovala komerčné lety do vesmíru, explózia rakety Falcon 9 v septembri tohto roka však tieto plány zastavila.

Elon Musk sa vyjadril, že špecialisti z jeho firmy prišli na to, prečo raketa vybuchla a problém je už odstránený. Spôsobila to údajne neobvyklá kombinácia tekutého hélia s kompozitnými materiálmi a kyslíkom.

Výbuch na Cape Canaveral na Floride 1. septembra zničil raketu aj odpaľovaciu rampu. Zničený bol aj tovar, ktorý mal Falcon 9 do vesmíru dopraviť – komunikačný satelit AMOS-6 za 200 miliónov dolárov, ktorý Facebook plánoval nasadiť na rozšírenie internetu v sub-saharskej Afrike.

Je pochopiteľné, že septembrový výbuch odstrašil klientov, ktorí by chceli podniknúť komerčné lety do vesmíru, rovnako aj firmy pri dodávke tovaru na obežnú dráhu začali hľadať alternatívy. Čas sú peniaze a pokiaľ sa SpaceX podarí úspešný štart rakety na začiatku budúceho roka, ešte by sa dalo veľa z investícií do tejto firmy zachrániť.

Viac o komerčných letoch do vesmíru:

VIDEO: Pozrite si, ako nás Elon Musk dostane na Mars. Prví ľudia ho údajne začnú osídľovať už v roku 2023

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

Jeden komentár

  1. Zákazníkov zlyhanie moc neodstraší lebo sú si vedomí že riziko je nezanedbateľné a navyše každý štart je adekvátne poistený. Príčina sa odhalila a vyriešila tak že by sa rovnaký scenár už opakovať nemal.

Pridaj komentár