Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Do aplikácie Lazarillo, ktorá je určená pre nevidiacich a slabozrakých ľudí, pribudli v Bratislave upozornenia na zaparkované e-kolobežky TIER. Cieľom tejto spolupráce je zvýšiť bezpečnosť a plynulosť presunov v mestách pre všetkých účastníkov cestnej premávky, vrátane tých, čo majú problém so zrakom.

„Zdieľaná mobilita ako ekologická možnosť presunu po meste je určite vítaný prvok, ľuďom so zrakovým postihnutím však robí problém nedisciplinovanosť užívateľov – najmä nesprávne parkovanie. Pokiaľ má nevidiaci človek v ceste kolobežku, môže veľmi ľahko dôjsť k úrazu,“ vysvetľuje Eliška Fričovská, PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Práve aplikácia Lazarillo vie v takýchto situáciách pomôcť. Upovedomí svojich používateľov, že sa blížia k bodu mikromobility a upozorní ich, aby boli opatrní. „Navigačnú aplikáciu pre nevidiacich a slabozrakých užívateľov mnohí využívajú a pomerne radi,“ dopĺňa E. Fričovská. Ako tiež uviedla, ani aplikácia nie je 100 % garancia neočakávaného stretu,  ale ako možnosť je to určite veľmi dobré a vítané.

„Cieľom našej spolupráce s TIER je bezpečnejšia mestská doprava. Vďaka integrácii bodov mobility budú môcť nevidiaci a zrakovo postihnutí ľudia získať viac informácií o svojom okolí,“ doplnil René Espinoza, zakladateľ a generálny riaditeľ, Lazarillo. Ako sa vedia užívatelia využívať aplikáciu Lazarillo si môžete v anglickom jazyku pozrieť a vypočuť tu.

E-kolobežky TIER sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti dopravných uzlov a v rušných častiach mesta. Strategické umiestnenie je možné v spolupráci s mestom na základe podnetu jednej alebo druhej strany. Dáta, ktoré obdržíme vďaka spolupráci s Lazarillo, vieme zakomponovať do rozhodovaní o umiestnení našich e-kolobežiek. Tým pomôžeme ľuďom so zrakovým znevýhodnením vytvoriť predvídateľnejšie a komfortnejšie podmienky na život v mestách,“ povedal Boris Ivan, City manažér TIER pre Slovensko.

TIER, popredný svetový poskytovateľ mikromobility, ponúka svojim zákazníkom bezpečné a udržateľné služby presunu v mestách pomocou e-kolobežiek, ktoré sú vybavené výkonnými brzdami, smerovkami a tlmením nárazov. Prevádzka TIER a jej flotila je plne klimaticky neutrálna, aby sa zabezpečil dlhodobý pozitívny vplyv na mestá.

Na Slovensku je TIER v súčasnosti aktívny v 12 mestách od západu po východ – v Bratislave, Trnave, Nitre, Košiciach, Prešove, Lipanoch, Veľkom Šariši, Kapušanoch, Sabinove, Bardejove a na Zemplínskej Šírave v obci Kaluža. V októbri sa tento zoznam rozšíril o Humenné. Celkovo TIER e-kolobežky využilo na Slovensku takmer 68 500 jazdcov. Absolvovali s nimi viac ako 360 000 jázd, z ktorých takmer 150 000 sa uskutočnilo v uplynulých 4 mesiacoch.

Značky: