Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Už samotná tvorba webových stránok môže pre mnohých predstavovať nemalú položku v rozpočte.

Ak si nájdete tvorba web stranok cena a výška týchto súm vás prekvapí, vedzte, že zďaleka nejde o jediný náklad. Pravidelné aktualizácie obsahu, drobné zmeny dizajnu, pridávanie nových podstránok, to všetko sú úkony, za ktoré treba platiť. Čo ak by ste však tieto činnosti dokázali vykonávať sami, bez potreby neustálej technickej podpory? Zamerali sme sa na tri kľúčové oblasti, vďaka ktorým sa o správu webu zvládnete postarať aj sami!

Aby CMS bolo vaším priateľom

Kľúčom k samostatnej správe webu je kvalitný redakčný systém (CMS – Content Management System). Prehľadné používateľské rozhranie, kde možno obsah upravovať podobne jednoducho ako v známych kancelárskych programoch. Rôzne open-source CMS už v súčasnosti ponúkajú tisíce dostupných šablón a rozširovacích modulov, vďaka ktorým môžete web upravovať a rozširovať jeho funkcionality bez potreby programátora.

Zdroj: elements.envato.com

Dodávateľa si preklepnite

Pri výbere dodávateľa je to poobne, ako keď chcete aby vám niekto spracoval daňové priznanie, poskytol poradenstvo či poskytol iné dielo a teda, oplatí sa všímať si niekoľko základných kritérií. Po prvé, overte si referencie a venujte pozornosť predchádzajúcim projektom. Po druhé, uprednostnite použitie štandardného, no rozšíreného CMS systému namiesto špecifických riešení. Po tretie, jasne si dohodnite odovzdanie všetkých prístupových údajov a vlastníckych práv k webstránke a doméne. Štvrtým dôležitým bodom je aj dokumentácia k webu. Kvalitný dodávateľ by vám mal poskytnúť minimálne základný manuál a školenie na správu web stránky.

Nestaňte sa rukojemníkom dodávateľa

Jednou z najnebezpečnejších pascí pri správe webu je tzv. vendor lock-in – stav, keď sa stanete úplne závislým od jedného dodávateľa, systému alebo programátora. Takáto závislosť vám nielen zväzuje ruky, ale často vedie aj k neprimerane vysokým cenám za služby. Pri výbere riešenia preto uprednostnite otvorené platformy, ktoré vám umožnia v prípade potreby jednoducho zmeniť dodávateľa služieb. Pamätajte, ide o váš web a tak práve vy by ste mali mať nad ním úplnú kontrolu. Vďaka tomu nielen ušetríte, ale získate aj strategickú výhodu v podobe dostatočnej flexibility.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.