Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Popri odklade splátok je druhým najčastejšie preferovaným opatrením z pohľadu bankových klientov dočasné zrušenie poplatkov za účet. Túto možnosť by podľa prieskumu agentúry 2muse privítalo takmer 40 % ľudí. Približne tretina by pritom chcela zrušiť poplatok natrvalo. Na získanie účtu zadarmo, prípadne zľavy z poplatku za jeho vedenie musia klienti štandardne splniť v bankách viacero podmienok. 

„V dnešnej dobe nie je nič nezvyčajné mať účet vo viacerých bankách naraz. Získať ho bez poplatku alebo so zľavou však býva spravidla podmienené viacerými viac či menej komplikovanými podmienkami. To môže byť jeden z dôvodov, prečo by ľudia v rámci protipandemických opatrení ocenili práve účet zadarmo. Vhodnou zmenou banky a prechodom na účet, ktorý je bez poplatku a bez podmienok, môžu ušetriť aj desiatky eur ročne,“uvádza Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Pravidelný príjem v stanovenej výške, transakcie kartou v určitom počte alebo objeme, trvalé príkazy a inkasá. Aktivita na účte spolu s ďalšími depozitnými či úverovými produktmi najčastejšími podmienkami na to, aby mohli klienti využívať účet zadarmo alebo získať zľavu z poplatku za jeho vedenie.

Okrem zrušenia poplatkov za účet takmer pätina bankových klientov považuje za dôležité, z pohľadu opatrení na pomoc pri prekonaní následkov koronavírusu, aj bezkontaktné platby. Tie sa už počas prvej vlny pandémie zvýšili z pôvodných 20 eur na 50 eur. Zároveň sa zmenil maximálny kumulatívny limit po sebe nasledujúcich transakcií bez zadania PIN, a to zo 100 eur na 150 eur.

Z pohľadu bezpečnosti je však stále najlepšou voľbou platiť mobilom alebo hodinkami. V tomto prípade spravidla nie je potrebné zadávať PIN ku karte, a to ani pri vyšších sumách. Platbu totiž autorizujeme odtlačkom prsta, skenom tváre resp. heslom v mobile, vďaka čomu sa môžeme úplne vyhnúť priamemu kontaktu s platobným terminálom, uzatvára Gáliková.

Značky: