Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Slovak Telekom predstavil vo svojej najnovšej kampani osobnosť Jozefa Murgaša, svetového priekopníka bezdrôtovej komunikácie. Pri jej príprave spolupracoval s Klubom Jozefa Murgaša a J. G. Tajovského, ktorý sa venuje osvete diel známych rodákov a približuje ich mladej generácii.
  • Odkaz slávneho vynálezcu Telekom pripomenie aj iným spôsobom. Pri príležitosti výročia jeho narodenia vo februári predstaví niekoľko aktivít, ktoré majú povzbudiť záujem žiakov o rozvíjanie inovatívneho myslenia a nápadov.
  • Využije na to aj online prostredie, kde sa budú môcť stretnúť s jeho príbehom prostredníctvom influencerky Sandry z Dejepis inak, aj virtuálneho Instamúzea J. Murgaša
  • Priamo na základných školách si budú môcť žiaci zažiť pocit objaviteľov počas workshopov „Murgašov odkaz: Od snov k objavom“,ktoré pripravuje  Klub J. Murgaša
  • Telekom podporí aj finančnú zbierku na podporu vybudovania pamätníka slávneho slovenského rodáka

17. februára sa pred viac ako 150 rokmi narodil človek, ktorého vynálezy navždy zmenili spôsob, akým dnes komunikujeme. Slovák Jozef Murgaš, rodák z Tajova, nebol len priekopníkom bezdrôtovej komunikácie – bol vizionárom, ktorý videl možnosti tam, kde ich iní nevideli. Jeho odkaz však nenašiel po návrate na Slovensko zaslúženú odozvu a dokonca na istú dobu upadol do zabudnutia.

Telekom preto nielen oživuje príbeh tohto slovenského vynálezcu prostredníctvom aktuálnej reklamnej kampane s jeho virtuálnym „ja“, ale zároveň ukazuje cesty, ako podporiť mladých ľudí na ich vlastnej ceste, aby sa stali inovátormi budúcnosti. Spraví to zážitkovou, interaktívnou formou, a to formou osobných stretnutí či virtuálne v online prostredí.

Počas workshopov „Murgašov odkaz: Od snov k objavom“ ich organizátori ukážu žiakom, že inovácie nevznikajú v laboratóriách vzdialených svetov, ale aj v ich vlastných rukách. Žiaci zažijú praktickú ukážku Murgašovho modelu Tón systému, vyskúšajú programovanie s micro:bitmi, naučia sa, ako môžu technológie zlepšiť každodenný život, a hlavne – že inovatívne myslenie nie je len pre géniov, ale pre každého, kto sa nebojí klásť otázky a hľadať odpovede. Séria workshopov bude realizovaná v spolupráci s Klubom J. Murgaša a lektormi digitálnych zručností z programu ENTER Nadačného fondu Telekom.

Rešpekt k minulosti, investícia do budúcnosti

Telekom dlhodobo otvára spoločenské témy, ktoré presahujú technologický svet. Minuloročná vianočná kampaň zdôraznila význam búrania bariér a hľadanie toho, čo nás spája, v duchu vzájomného rešpektu. V súčasnej komunikácii sa zameriava na rešpekt k inovátorom a myšlienkam, ktoré menia krajinu.

Ako súčasť tejto iniciatívy sa prostredníctvom Nadačného fondu Telekom pripája k zbierke na vytvorenie pamätníka Jozefa Murgaša, ktorý má pripomenúť jeho prínos budúcim generáciám. Tú spustil Klub J. Murgaša a J.G. Tajovského prostredníctvom stránky https://jozefmurgas.darujme.sk/pomnik-jozefa-murgasa/.

Súčasťou priblíženia Murgašovho odkazu (nielen) mladej generácii je aj umožnenie virtuálnej prehliadky jeho vynálezov v online Instamúzeu J. Murgaša, kde vybrané exponáty doplní výklad. Okrem toho žiaci získajú nový pohľad na dielo tohto svetoznámeho vynálezcu prostredníctvom spolupráce s obľúbenou influencerkou Sandrou z Dejepis inak, ktorá Murgašov príbeh spracovala svojím originálnym štýlom na sociálnych sieťach (link na video – https://www.youtube.com/watch?v=9KDsTGxbLaU&feature=youtu.be)

Murgašov odkaz je posolstvo pre všetkých, ktorí majú svoje ciele, nech sa ich nevzdajú aj napriek neúspechom a nepochopeniu, ak sú presvedčení, že to dokážu.  A to najdôležitejšie je, že aj z malého národa môže vzísť génius, ktorý dokáže zmeniť svet k lepšiemu,” hovorí Ján Šebo, predseda Klubu J. Murgaša a J.G. Tajovského.

Prečo Slovensko potrebuje inovátorov?

Podľa prieskumu Svetového ekonomického fóra bude až 65 % dnešných školákov pracovať v profesiách, ktoré dnes ešte neexistujú. To predstavuje nevyhnutnosť, ale aj obrovskú príležitosť pripraviť mladú generáciu na svet plný nových možností. Kľúčom k úspechu je rozvíjať v školách digitálne a sociálne zručnosti, kreativitu a schopnosť hľadať inovatívne riešenia.

Slovensko má v oblasti inovácií veľký priestor na rast – aktuálne patríme v Európskom inovačnom rebríčku medzi začínajúcich inovátorov a v Globálnom inovačnom indexe obsadzujeme 46. miesto zo 133 svetových ekonomík. Slovenskí vedci, technologické startupy aj mladí inovátori napríklad z ENTER, aktuálne najväčšieho vzdelávacieho programu zameraného na digitálne vzdelávanie detí, ktorý podporuje Nadačný fond Telekom, však dokazujú, že potenciál na rozvoj v tejto oblasti je obrovský.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.