Cenovo dostupné smartfóny majú silnú konkurenciu v podobe ďalšieho modelu z radu E. Je to lacnejšie zariadenie, ktoré na pohľad neočarí dizajnom. Má však v porovnaní so svojou cenou veľmi dobré technické parametre a funkcie od Sony.

Dizajn a vyhotovenie

Telefón je širší k pomeru dlhej strany a je to na pohľad hneď vidno. Výrobca použil plastové materiály a zadný kryt zasahuje do bokov a telo kompletne lemuje. Hrany sú zaoblené a treba počítať s tým, že telefón sa môže vyšmyknúť z ruky. V každom prípade nie je problém s jeho držaním v ruke a bežným používaním. Konektor na nabíjanie je umiestnený na ľavej hrane v hornej časti. Audio konektor je na hornej strane podľa zaužívaných zvyklostí. Menej netradičné je umiestnenie tlačidiel ovládania hlasitosti. Tie sú na pravej hrane a nie sú z pohľadu používateľa nad tlačidlom zapnutia displeja ale pod ním. V praxi to znamená, že pri úchope do dlane si budete neustále prestavovať hlasitosť. Toto je trochu nepríjemné a tak bežne po zobratí telefónu do ruky vám bude vibrovať. Práve preto, že ste nedopatrením stlačili jedno z tlačidiel hlasitosti. Pripadá nám to ako „daň“ za lacnejší telefón.

Technológie a používanie

Celkovú rýchlosť telefónu ovplyvňuje hlavne 4-jadrový CPU MediaTek s frekvenciou 1,3 GHz na jadro. Kapacita RAM 1 GB je v tomto segmente štandard a na normálne používanie telefónu prakticky nevyhnutnosť. Horšie je to s integrovanou pamäťou. Len 8 GB bude treba asi rozšíriť cez pamäťové karty. Nie je pre nás prekvapením, že len do 32 GB.

Poďme však na jeden z najhlavnejších prvkov a tým je displej. Má rozlíšenie 540 × 960 px, čo je primerané, časť z neho zaberú virtuálne tlačidlá, keďže pod displejom chýba klasická zostava troch dotykových tlačidiel. Aj pri nižšom rozlíšení sa telefón dobre používal, najmä sme videli jednotlivé prvky dostatočne veľké. Podiel na tom má celkový rozmer a uhlopriečka 5“. Tu nemáme výhrady a skôr oceňujeme krok Sony pripraviť trochu širší displej.

Výrobca pridal svoje rozhranie, ktoré je prispôsobiteľné a je tu dostatok užitočných widgetov a tém, rovnako tak aj pozadí. Každý si vzhľad systému prispôsobí svojim potrebám a môžete si meniť témy podľa nálady. Toto sa nám na grafickej nadstavbe Sony vždy páčilo a je vidno, že firma dokáže spojiť štýlový dizajn a použiteľnosť.

xperiaThemes

V rámci softvérovej výbavy je tu funkcia PartyShare, ktorá umožňuje zdieľať hudbu a fotografie pre ostatných používateľov. Aj oni potrebujú do svojich smartfónov pridať túto aplikáciu, no môžete im ju veľmi jednoducho poslať cez funkciu zdieľania. Potom vytvoríte tzv. večierok a ostatní používatelia sa budú môcť na váš telefón napojiť. Je to výborná funkcia, ako jednoducho všetkým ukázať fotografie, ktoré chcete a nemusíte nič vyslovene posielať mailom. O všetko sa postará PartyShare. Fotky sa ostatným uložia v telefónoch, hudba sa streamuje bez uloženia v ostatných zariadeniach. Samozrejme, je tu ochrana súkromia a používateľ ako tvorca večierku musí do aplikácie pridať fotky, ktoré chce zdieľať. Ostatní používatelia nemajú prístup k iným dátam.

party

V telefóne sú aj funkcie na rozšírenie použiteľnosti fotoaparátu. Presne tak, ako ich poznáme aj z iných modelov. Má to ale jeden háčik. Toto je zariadenie vhodné len na bežné fotografie, teda ideálne vonkajšie s dostatočným svetlom. Nečakajte od fotoaparátu zázraky, v cene telefónu do 100 EUR nemôžete očakávať polo profesionálne výstupy. Takisto treba počítať s tým, že použitie vo forme fotenia alebo nakrúcania vyžaduje viac trpezlivosti. Jednak pri zaostrovaní a takisto aj pri viacerých pokusoch získať z optiky použiteľnú fotografiu.

Režim Ultra STAMINA je určený na predĺženie životnosti doby prevádzky na batériu. Tento krok chválime a je presne v duchu používateľov, ktorí rozmýšľajú o takomto zariadení. Nie je to „hard-core“ pracovný nástroj a preto sa hodí aj na cestovanie, kde čakáte aj vyššiu výdrž. V režime Ultra STAMINA vydrží zhruba týždeň. No nie je nutné použiť priamo Ultra režim, ale aj nižší stupeň STAMINA a bez problémov s telefónom vydržíte dva dni pri bežnom používaní.

Technické parametre

Model telefónuSony Xperia E4
Operačný systémAndroid 4.4.4
Formát SIM kartyMicro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [MB]1 000 / 8 000 / –
Procesor1,3 GHz, 4-jadrový, 32-bitový, MT6582
Displej, počet fariebLCD IPS, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5 / 540 × 960
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na kartumicroSDHC do 32 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.1, BGN, áno, áno, nie
Modul GSM, 3GQuad Band, HSPA
Fotoaparát / video5 Mpix, autofocus / 1920 × 1080, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 2300 mAh
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]12,7 / 653
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]137 × 74,6 × 10,5 / 144
ZapožičalSony Slovakia
Cena [EUR s DPH]99
Výsledky testov
Smartbench 2012 – Productivity / Gaming index4170 / 2985
Quadrant Standard – Total score8589
AnTuTu Benchmark – Total score18322
A2 Benchmark HQ test – Total score112955
PCMark for Android – Work performance1791
3DMark Extreme – Total score2114
Graphic1746
Physics8077

Výhody

 • širší displej
 • softvérová nadstavba systému
 • retušovanie autoportrétov
 • dlhá výdrž na batériu a režim STAMINA

Nevýhody

 • nevhodne umiestnené tlačidlá hlasitosti
 • pomalší fotoaparát
 • pri nízkej úrovni svetla zašumené fotografie

Cena: 99 EUR

Zapožičal: Sony Slovakia

Verdikt touchIT

Sony Xperia E4 je smartfón, ktorý má modernú grafickú nadstavbu a s tým súvisiace pohodlie pri používaní. Funkcia PartyShare je príjemný bonus navyše, rovnako tak aj používanie vo forme prehrávača v štýle Walkman. Oceňujeme jeho dlhú výdrž na batériu. Pri danej cene mu niektoré nedostatky odpúšťame a predpokladáme, že to bude veľmi silná konkurencia podobným smartfónom na trhu. V celkovom hodnotení je to smartfón s vynikajúcim pomerom výkon/cena,

A nemýľte si tento telefón s modelom Sony Xperia E4g, ktorý obsahuje aj podporu pre rýchlu sieť 4G sieť. Ten sa bude predávať v cene okolo 169 Eur.

Prvé dojmy – VIDEO

Prvé dojmy z tohto telefónu nájdete aj na našom videu

Fotogaléria

5.0 Nádherné

Sony Xperia E4 je low-end, ktorý zaujme. Nielen cenou ale aj funkciami, ktoré Sony pre svojich používateľov do smartfónov pridáva. Je vhodný pre používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupný smartfón vhodný na prehrávanie hudby a s dlhšou výdržou.

 • Dizajn a konštrukcia 5
 • Výbava / cena 6
 • Dodatočné funkcie 4
 • Výdrž 5
Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.