Predstavte si svet, v ktorom bojujú rytieri s vlkolakmi. Namiesto mečov a brnenia majú steampunkovú výbavu od Nikolu Teslu a boje sa odohrávajú vo viktoriánskom Londýne. Ak sa vám takáto predstava páči, The Order: 1886 si vás možno získa.

Najnovší exkluzívny titul pre PlayStation 4 začína nikdy nekončiaci boj exkluzivít medzi konzolami od Sony a Microsoftu. The Order: 1886 chce zaujať lákavým prostredím, zaujímavým dizajnom a takisto aj špičkovou grafikou, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo momentálne na konzolách (a nielen tam) nájdete. Audiovizuálne spracovanie je jednoznačným plusom novej hry a výborne dopĺňa naratívnu zložku.

The Order: 1886 je však rozporuplná hra. Vývojári sa rozhodli prepojiť niekoľko herných mechanizmov – akciu z pohľadu tretej osoby, ktorá pripomína sériu Gears of War, množstvo tzv. „cutscén“ (krátka filmová sekvencia), aké sme si v poslednej dobe užívali najmä v moderných RPG spoločnosti BioWare a QTE eventy (pasáže, kedy musíte v správny čas stlačiť znázornené tlačidlo). Problém je ten, že výsledný kokteil má veľmi výraznú chuť, ktorá nebude každému chutiť.

V hre sa objaví aj Nikola Tesla. Pozrite sa do jeho laboratória v krátkom videu

Lepší „film“ ako hra

PS4 exkluzivita dopláca najmä na veľký dôraz na filmovú atmosféru. To samozrejme nie je zlé, ak sa dokáže vytvoriť správnym spôsobom. The Order ju však buduje častým prerušovaním samotnej hry. Niekoľko minút kráčate, počúvate rozhovor postáv – prídete do miesta A, strih, spustí sa cutscéna, ktorú sledujete pár minút. Scéna skončí, strih, opäť ovládate postavu a bojujete. Po krátkej prestrelke ďalší strih a ďalšia cutscéna. A tak dokola. Intenzita cutscén je variabilná, takže v niektorých častiach budete viac hrať a menej sa dívať, inokedy sa pomer vymení.

The Order: 1886 je vďaka tejto štruktúre ideálnym titulom na rôzne Let´s Playe, ktoré teraz vládnu internetu. Na túto hru sa díva naozaj výborne. Pripomína film, čo je spôsobené častými prestrihmi, dobrou prácou s kamerou a vynikajúcou grafikou. Z priložených obrázkov to asi nie je až tak vidno (ich kvalita je o niekoľko stupňov nižšia v porovnaní s vizuálnou kvalitou počas hrania), ale The Order výborne zachytáva množstvo detailov. Zobrazenie tvárí je špičkové a to platí aj o animáciách.

Lenže, časté kúskovanie cutscénami zbytočne narúša kontinuitu hrania. Nestalo sa nám, že by sme sa do hry úplne ponorili a to je vec, ktorú bude kritizovať asi množstvo hráčov. Začnú sa sústrediť na dianie na obrazovke, avšak po chvíli ich pozornosť opadne, lebo začne „statická“ časť. Neznamená to však, že by ste si počas cutscén mohli odskočiť na záchod. V niektorých prípadoch je potrebné stlačiť tlačidlo, aby sekvencia pokračovala. V horších prípadoch bude potrebné úspešne splniť QTE event, čo je z pohľadu vývojárov obľúbený prvok, ako vytvoriť pocit interaktívneho filmu. Hráči ho však príliš radi nemajú. Našťastie sa v hre nevyskytuje príliš často.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Akcia zabaví, ale neohúri

Ak si odmyslíme všetky filmové sekvencie a nebojové časti, The Order: 1886 ponúka mierne nadpriemernú akciu. Plusom sú zbrane, ktoré poskytujú dostatočnú variabilitu. Okrem štandardných strelných zbraní sa pohráte aj s vynálezmi Nikolu Teslu, čo boj príjemne oživuje. Problémom je umelá inteligencia nepriateľov, ktorá sa vo väčšine prípadov obmedzuje iba na krytie a strieľanie. Zopár jedincov, ak to majú naskriptované, sa rozbehne aj smerom k vám. Vo väčšine prípadov je však boj priamočiary a ak budete umierať, bude to skôr vaša chyba ako šikovnosť nepriateľa. Tým netvrdíme, že hra nie je zábavná. Pri hraní sme sa dobre bavili, aj keď kvalitu Gears of War akčná zložka nedosahuje.

The Order naráža aj na ďalší problém a to je trvácnosť hry. Príbehovú kampaň dokončíte za necelých 8-10 hodín. Disk môžete následne predať alebo niekomu darovať. Nič vás nenúti vrátiť sa k nej. Hra nemá multiplayer a opätovné hranie kampane neprináša nič nové. Dodajme, že značnú časť z celkovej hracej doby sa budete staticky dívať na cutscény.

The Order: 1886 je ako horská dráha. Hra je navrhnutá tak, aby vám priniesla unikátny zážitok. To svojim spôsobom aj plní, avšak pravdepodobne nebudete nadšený zo všetkých rozhodnutí vývojárov. Akcia je kúskovaná kvôli rozprávaniu príbehu, herné mapy sú lineárne a budete chodiť stále za nosom a ak nemáte radi cutscény, potom sa pravdepodobne zbláznite. Ak sa dívame na The Order ako na bežnú hru, výsledok nie je optimálny. Sme presvedčení, že titul si svojich fanúšikov nájde – ide o fajn spôsob, ako stráviť 3-4 večery. Kultovou PS exkluzivitou sa však nestane.

The Order: 1886 - PlayStation 4

7.0 Dobrá hra

The Order: 1886 je ako horská dráha. Hra je navrhnutá tak, aby vám priniesla unikátny zážitok. Bohužiaľ na úkor samotnej hrateľnosti.

  • Hrateľnosť 6
  • Grafika a zvuky 10
  • Zábavnosť 7
  • Herná doba 5

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit