Yaris od Toyoty je tu s nami už dlhšie, je to úspešná modelová séria. Medzi bračekmi od pôvodného modelu je už aj Yaris Croos.

Je to nový cross-over v segmente B. Keďže sme u Toyoty, niet pochýb o tom, že si môžete vybrať aj hybridnú verziu, teda kombináciu benzínový spaľovací motor a elektrina.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Yaris už ako ako segment B-SUV

V modeli Yaris Cross sa snúbia odborné znalosti, ktoré má Toyota z oblasti mestských automobilov s tým, ako sa vyrábajú spoľahlivé SUV. Yaris Cross tak spája SUV zážitok s vysokým sedením za volantom a zároveň elegantný a priestranný interiér. 

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Toyota tiež prináša súhru hybridnej technológie a inteligentného pohonu všetkých kolies (4×4, AWD-i). Yaris Cross tak kombinuje vysokú svetlú výšku, veľké zliatinové kolesá a široký postoj s kompaktnými rozmermi celého vozidla. Yaris Cress je jednoducho kombináciou auta, ktoré sa cíti ako ryba vo vode v meste ale keď na to príde, nezľakne sa ani ťažšieho neupraveného terénu. V meste oceníte pohodu pri parkovaní aj na menšej ploche a cez víkend pokojne zájdete aj k horskej chate.

Yaris Cross vychádza z toho, že segment B-SUV výrazne rastie v rámci celkového predaja vozidiel. Väčšina automobiliek sa však v tomto segmente sústreďuje len na pohon pomocou spaľovacieho pohonu, zatiaľ čo Toyota pre Yaris Cross pripravila aj veľmi dobrú hybridnú verziu.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Na dizajne Yaris Cross si všimnete výrazné podbehy kolies, zliatinové disky od 16- po 18 palcov a charakteristický štýl inšpirovaný diamantmi. Tiež sú tu hliníkové strešné lyžiny a LED predné hmlové svetlá.

Univerzálne vozidlo

Vďaka spojeniu skutočne odvážneho dizajnu s priestranným interiérom a výborným výhľadom na cestu ponúka Yaris Cross výhody SUV v kompaktnom prevedení. Yaris Cross rozmerovo leží medzi modelom Yaris a CH-R pričom veľkou výhodou je zväčšenie batožinového priestoru až na 320 litrov v prípade pohonu všetkých štyroch kolies, resp. až 397 litrov pri pohone prednej nápravy.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

To robí z Yaris Cross dokonalé rodinné auto aj na dlhšie víkendové pobyty. Ak ste podnikateľ, pokojne ho využijete na rôzne pracovné výkony. Batožinový priestor Toyota Yaris Cross je poriadne veľký vzhľadom na konkurenciu v tomto segmente.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Podľa výbavy je delenie zadných sedadiel 40:20:40 alebo 40:60 a môžete si priať aj elektrické dvere batožinového priestoru. To sa potom dá otvoriť s využitím snímača na pohyb nohy pod zadným prahom. V zadnej časti nájdete aj háčiky na uchytenie batožiny.

Motorizácie na výber

V prípade Yaris Cross máte vždy možnosť voľby. K dispozícii je klasický benzínový motor alebo hybridná verzia, kde je možnosť výberu pohonu predných kolies alebo pohonu všetkých štyroch kolies. Hybridný pohon potom kombinuje benzínový motor s objemom 1,5 litrov a elektrinu pri výkone 116 koní. Tento motor poskytuje výkon a účinnosť, ktorá je v danej triede unikátna. Zažijete plynulý prechod z benzínu na elektrický pohon a rýchlou odozvou, výbornou spotrebou paliva a nízkymi emisiami CO2.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Pre konvenčný motor je to 1,5 Dynamic Force s výkonom 125 koní a to s manuálnou prevodovkou alebo automatickou prevodovkou CVT.

Bezpečnosť na prvom mieste

Yaris Cross je vybavený bezpečnostným systémom T-Mate. To v preklade znamená predkolízny bezpečnostný systém, zmierňovanie rizika kolízie v križovatkách pri rýchlosti od 10 o 25 km/h a tiež núdzový asistent riadenia fungujúci pri rýchlostiach od 40 do 180 km/h. Yaris Cross už v štandardnej výbave je systém rozpoznávania dopravných značiek, inteligentný adaptívny tempomat, udržiavanie auta v jazdnom pruhu a automatické prepínanie tlmené/diaľkové svetlá.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Hovorili sme o tom, že Yaris Cross sa nezľakne terénu a práve tu oceníte aj asistenta pre zjazd z kopca, ako aj jazdný režim Trail. Vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies majú viacprvkové zavesenie zadných kolies.  Špeciálny jazdný režim je určený na výjazd zo snehu aj s povolením preklzovania kolies.

Multimediálny systém a mobilná aplikácia

Centrom systému Toyota Smart Connect je 9-palcový displej s HD rozlíšením, ktorý je ale doplnený aj o mechanické tlačidlá pre najdôležitejšie funkcie.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Samozrejmosťou je podpora Apple CarPlay a Android Auto. Priamo s vozidlom dostávate na 4 roky predplatené cloudové služby, ktoré obsahujú navigáciu cez internet s aktuálnymi mapami a okamžitým stavom dopravy. Tiež je tu mapa stacionárnych radarov, čo oceníte hlavne pri pobyte v zahraničí.

Postupne sa na Slovensko dostanú aj ďalšie služby k tomuto vozidlu, ako je jednoduché parkovanie, asistent pri výbere čerpacej stanice. Softvérová výbava Yaris Cross sa dá aktualizovať na diaľku (OTA).

K vozidlám Toyota patrí aj mobilná aplikácia MyT. V prípade Yaris Cross je jej aktivácia jednoduchá a to priamo pomocou zobrazenia QR kódu vo vozidle. V aplikácii vidíte základné služby, ako sú údaje o jazde, zistíte ako je to s hybridným pohonom, nájdete svoje vozidlo na preplnenom parkovisku, viete aký máte aktuálny dojazd a pod. Služby sú k vozidlu na 10 rokov využívania zadarmo.

S aplikáciou MyT môžete aj na diaľku ovládať klimatizáciu v aute (pre verzie so Smart Entry), zasvietiť výstražné svetlá alebo otvoriť vozidlo na diaľku. Tieto služby sú zadarmo na 4 roky používania a cez portál MyT sa dá dokúpiť predĺženie o 1 alebo 2 roky.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Ďalšou funkciou pre Yaris Cross je poloautonómny parkovací systém. Funguje pre vozidlá s paketom Smart a umožňuje automatické brzdenie, zrýchľovanie ale aj ovládanie volantu pri pozdĺžnom alebo kolmom parkovaní, resp. pozdĺžnom vyparkovaní. K dispozícii je pohľad z vtáčej perspektívy na vozidlo pri parkovaní a tiež pamäťová funkcia, ak stále parkujete na rovnakých miestach. Má to byť veľmi rýchly a efektívny systém parkovania.

Čo to bude stáť?

Cena sa líši od toho či to bude čisto benzínový alebo hybridný systém a samozrejme podľa výbavy. Yaris Cross pri konvenčnom pohone vo verzii Active je pri štandardnej cene dostupný za sumu od 16 990 eur. Hybridná veria je dostupná v 5 stupňoch výbav a začína na sume 20 190 eur.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross

Vozidlo je možné individualizovať podľa potreby rôznymi doplnkovými paketmi. Výber farieb je naozaj široký.

Celkovo ide o auto s výborným pomerom cena/kvalita s vysokou úrovňou vybavenia už v štandardnej dodávke.

Zdroje: vlastné, Toyota

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.