Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ak vás láka kariéra profesionálneho fotografa, treba sa pripraviť na dobrodružnú cestu plnú neustáleho učenia sa a objavovania.

Treba si ale uvedomiť, že úspech neprichádza okamžite, ale je výsledkom tvrdej práce, nekonečného experimentovania a schopnosti vidieť svet trochu inak. Fotografia nie je len o technike, ale predovšetkým o umení zachytiť emóciu a atmosféru prostredníctvom svetla, kompozície a farieb. Práve farbám sa venujeme na nasledujúcich riadkoch.

Cesta od amatéra k profesionálovi

Prvým krokom je pochopiť základy fotografickej techniky. Nestačí mať len dobrý fotoaparát, dôležité je vedieť, ako s ním pracovať. Každý profesionál začínal ako amatér a postupne sa vypracoval štúdiom, praktikou a neustálym sebavzdelávaním. Kľúčom je nebáť sa experimentovať, vyskúšať si prenájom fotoateliéru a ochota učiť sa, neraz aj na vlastných chybách.

Zdroj: elements.envato.com

Zámerné porušovanie pravidiel sa oplatí

Experimentovať s farbami môžete pri rôznych fotografických cvičeniach, pričom platí, že pravidlá síce existujú, no môžete ich porušiť, ak chcete na fotke vytvoriť dojem napätia, nepokoja či disharmónie. Nezabudnite ale na to, že by malo ísť o porušenie zámerné, a teda aby mala vaša snaha efekt, tieto pravidlá by ste mali najprv poznať. No a ako získať na farby ten správny cit? Knižnice sú plné publikácií nielen o farbách, ale aj o maliaroch, grafických konceptoch a samozrejme o fotografoch a ich tvorbe. Niektoré farby je dokonca dobré zažiť „na vlastnej koži“ ako napríklad v prevádzke farby Žilina. Inšpirácia ale na vás čaká aj v galériách a mnohých výstavách, pričom aj online nájdete nepreberné množstvo materiálov.

Ako teda začať? Skúste experimentovať s farebnými filtrami, ktoré dokážu úplne zmeniť náladu fotografie. Vyskúšajte napríklad kontrast teplých a studených tónov alebo pracujte s monochromatickou škálou, kde jeden farebný odtieň dominuje celému obrazu. Ďalšou zaujímavou technikou je hranie sa s farebným pozadím, ktoré môže úplne transformovať výraz fotografovaného objektu. Osvojte si tiež techniku farebného presahu, kedy jedna farba plynulo prechádza do druhej.

Porozumejte psychológii farieb

Keď sme už vyššie spomenuli pravidlá, tak sa určite oplatí upriamiť pozornosť na psychológiu farieb. Farby totiž predstavujú komplexný nástroj vizuálnej komunikácie. Farebná harmónia vytvára pocit stability a estetickej vyváženosti, zatiaľ čo farebný kontrast evokuje dynamiku a napätie v obraze. Profesionálni fotografi sami využívajú princípy psychológie farieb na cielené ovplyvňovanie emocionálneho vnímania diváka.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.