Neviditeľná produkcia, ktorá skutočne prináša peniaze. Všetci tu tvoria obsah v online, ale načo to je vôbec dobré a k čomu mi to pomôže?

Začnime tým, čo je to v skutočnosti PR, alebo “public relations” – asi viete, že ide o vzťahy s verejnosťou a tiež vieme, že je dobré mať dobré, alebo výnimočné vzťahy.

V skutočnosti je veľmi dobré poznať viac ľudí a hlavne viac zaujímavých ľudí, s ktorými dokážete spoločne vytvárať výnimočné synergie. V skutočnosti, pri predaji a teda získaní toho, čo by som si želal, je hlavná bariéra dôvera. A táto bariéra tu je prítomná len kvôli nedostatočnej predošlej komunikácií.

Ak by mi druhá strana dôverovala dostatočne, tak by som bol schopný ľahko predať, a je jedno či predávam myšlienku, alebo produkt za peniaze. Proste by som predal tým, že by mi verili istú kvalitu, ktorú reprezentujem, ak teda nejakú reprezentujem. Ak vidíte človeka, ktorý trpí nedostatkom naozaj čohokoľvek, tak v svojej podstate sa pozeráte na človeka, ktorý má nedostatok dôvery od ostatných ľudí.

Uvedieme jednoduchý príklad. Budem si hľadať prácu a ak mám správne kontakty, ktoré mi dôverujú, tak stačí spraviť pár telefonátov na správne miesta a mám novú prácu alebo novú zákazku. Ak si chcem kúpiť nové auto a mám dobré kontakty, tak si viem vybaviť zaujímavú zľavu a rôzne benefity, či dokonca, ak mám naozaj obrovskú dôveru spoločnosti, tak častokrát toto vozidlo dostanem výmenou zato, že sa daná značka spojí s mojím menom.

Vzťahy sa tvoria cez zážitky alebo množstvo komunikácie

Tvorenie vzťahov býva však zdĺhavý proces, pretože si to vyžaduje množstvo komunikácie, zážitkov alebo výnimočných výsledkov a väčšina ľudí to robí na individuálnej úrovni. V zásade, dôveru je možné získať množstvom kvalitnej komunikácie, alebo častokrát aj obrovským množstvom nie veľmi kvalitnej komunikácie. Takto sa dostávame k tvorbe obsahu v online svete.

Dnes už nie je tajomstvom, že ľudia, ktorí majú množstvo followerov, sledovateľov, fanúšikov majú jednoducho navrch vďaka tomu, že v nejakej miere vyriešili správny problém –  a to je problém komunikácie. Prostredníctvom jedného postu alebo jednej komunikácie dokážu svojim názorom, myšlienkou, alebo len svojou komunikáciou ovplyvniť mienku množstva ľudí, a to sa im podarilo vďaka masívnej komunikácii. Keď sa pozriete na to, kto má koľko sledovateľov na sociálnych sieťach, tak prídete na to, že sa k tomu dopracovali cez veľkú kvantitu komunikácie, alebo využili pákový efekt existujúcich médií.

Využitie pákového efektu

Čo myslím pod pákovým efektom? Jednoducho sa jedná o využitie existujúcej sily médií. Tento nástroj vidíme pred našimi očami neustále dookola. Keď sa Marvel rozhodne obsadiť nového neznámeho herca do svojho nového filmu, tak je z neho okamžite hviezda. Samozrejme, že samotný herec alebo herečka musia byť talentovaní a spĺňať isté predpoklady, no rozhodne sa k takejto príležitosti nedostali náhodne, ale aktívnym vyhľadávaním príležitostí.

Tento pákový efekt je extrémny, ale je ho vidieť aj v menšom, keď sa nejaký influencer na sociálnych médiách spojí s ďalším človekom, ktorý nie je známy a priloží časť svojej dôvery na iného človeka alebo spoločnosť, ktorá automaticky získava dôveru istej cieľovej skupiny ľudí. Áno, stojí to peniaze, alebo to stojí určitú energiu, ale je to v skutočnosti  – skratka v čase. Ak som schopný vymyslieť, alebo zorganizovať týchto skratiek v čase 5-6 za mesiac, alebo kľudne aj za rok, tak využívam pákový efekt ako vytvoriť PR.

Ako to však celé súvisí s tvorením obsahu? Celkom jednoducho, pretože stále tu riešime komunikačný problém, a teda kvalitu a kvantitu komunikácie. Využitie pákového efektu je len jedno riešenie. To ďalšie riešenie je využitie príkladu masmédií.

New York Times je denník, ktorý má viac obsahu akoby dospelý človek dokázal skonzumovať. Konkrétne, New York Times mal 14. septembera 1987 výtlačok, kde publikoval 1612 strán a jeden výtlačok vážil viac ako 5.4 kilogramu. Prečo by bol niekto tak šialený? Prečo by Netflix ponúkal také množstvo obsahu, ktoré smrteľník nedokáže skonzumovať? Prečo by len Chuck Norris dokázal prečítať celú Wikipediu, alebo pozrieť celý Instagram?

Pretože masmédiá tvoria také veľké množstvo obsahu, že to strhne pozornosť naozaj širokého spektra ľudí a poskytne riešenia z pohľadu obsahu skutočne pre každého. Momentálne sociálne siete a média vo všeobecnosti robia túto prácu a na základe modelu, ktorým majú obrovské množstvo pozornosti.

Masívny počet sledovateľov

Koľko stojí 1000 followerov na Instagrame? Zrejme nič. Ale týchto 1000 ľudí, ktorí majú stiahnutú aplikáciu Instagram, majú pre spoločnosť Facebook hodnotu presahujúcu 200 000 Eur. Ako je to možné? Je to celkom jednoduché – trhová kapitalizácia Facebooku je na úrovni cez 750 miliárd amerických dolárov. Podľa stránky statista.com má facebook 2,7 miliardy používateľov, whatsaap 2 miliardy používateľov a instagram cez 1.1 miliardy aktívnych používateľov.

Mohli by sme povedať, že zo všetkých aktívnych používateľov internetu – čo je 4.6 miliardy  – podľa stránky statista.com využíva služby Facebooku takmer 2/3 všetkých používateľov. Dôvod, prečo ich nie je viac je aj ten, že v Číne je zakázaný Facebook, ako aj jeho dcérske produkty (WhatsApp/Instagram). Ako sa dopracovali k týmto číslam? Našli spôsob, ako vytvoriť z každého človeka na planéte redaktora a dali mu priestor vo svojich vlastných radoch.

Naša úloha nebude zrejme rovnaká, našou úlohou totiž nie je vytvoriť ďalšie masmédium podobné Facebooku alebo YouTubu, ale ak chceme preraziť, tak rozhodne by sme mali hľadať spôsoby, ako komunikovať naozaj veľké množstvo informácií, ktoré sú relevantné a zaujímavé pre našu cieľovú skupinu.

V tomto článku nebudeme mať priestor dať vám celý náhľad na informácie – ako na to, ale v ďalšom článku, ktorý sa bude týkať tvorenia obsahu na sociálnych médiách, sa budeme vo veľkom rozsahu venovať tomu, ako na to a ako to zvládnuť tak, aby nám to doslova “nezožralo” náš cenný čas, ale na druhej strane prinieslo aj požadovaný efekt! Medzičasom si vyhrňte rukávy a začnite pozorne sledovať, čo sa deje okolo vás v masmédiách, pretože v ďalšej časti tieto informácie rozhodne využijeme.