Tesne pred Vianocami sme navštívili v Topoľčanoch firmu AB-COM a pozreli sme si satelitné prijímače, ktoré práve teraz prichádzajú na trh. Je to super vybavený VU+ UNO 4K SE a šikovný VU+ Zero 4K. 

VU+ UNO 4K SE (Strongly Enhanced) vychádza z prijímača VU+ SOLO 4K a obsahuje farebný 2,4 palcový displej, na ktorom si môžete pozrieť aktuálne televízne vysielanie alebo nechať zobraziť logo práve naladenej televíznej stanice. Zapínacie/vypínacie tlačidlo vedľa displeja teraz informuje používateľa o prevádzke zariadenia. Na zadnej strane je tu rámček pre 2,5 palcový disk, na ktorý sa dajú nahrávať programy. Okrem HDMI výstupu je tu aj HDMI vstup, ktorý môžete použiť napr. na pripojenie DVD prehrávača do vášho domáceho systému (podporuje rozlíšenie 720p). Maximálne rozlíšenie prijímaného obrazu je 4K, vyskúšať to môžete ne niektorých demonštračných zahraničných kanáloch.

Základom hardvérovej výbavy je dvojjadrový procesor ARM 1,7 GHz, ktorému sekunduje 2 GB RAM DDR4 a  4 GB Flash pamäte eMMC. Z ďalších portov je tu 2× USB 3,0, Ethernet a optický výstup zvuku. Výborná vlastnosť je vymeniteľný plug-and-play FBC tuner. Použiť tu môžete napr. duálny DVB-S2, DVB-T, DVB-C modulu alebo novinku – FBC DVB-S2X tuner pre novú normu. Cena tohto zariadenia je 269 Eur.

VU+ ZERO 4K je rozmerovo malý prijímač, ku ktorému sa dá pripojiť PVR kit, ktorý sa uvedie na náš trh neskôr. Takto sa dá aj takémuto malému prijímaču pripojiť externý hard disk a nahrávať naň programy. PVR kit stojí 39 Eur.

Prijímač sa dá umiestniť aj za televízor, teda mimo dosahu očí a dopredu vyviesť len snímač pre diaľkové ovládanie. DO má inovovaný dizajn a vyzerá modernejšie ako v minulosti.

Cena tohto prijímača je 149 Eur. Prijímač má aj šachtu na CI slot a SmartCard Reader. Vzadu nájdete Enternet port, jeden USB 2.0 port a optický výstup zvuku. Prijímač Zero 4K sa dá pripojiť pomocou Etnernet káblu k inému VU+ prijímaču a z neho využívať všetky pripojené satelitné antény. Oba prijímače musia byť vtedy na rovnakej domácej sieti a stačí naozaj len obyčajný Ethernet kábel.

Zariadenia podrobne otestujeme a v najbližšom vydaní prinesieme podrobnú recenziu.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.