Základom ponuky najmladšieho slovenského operátora boli vždy mobilné dáta.

4ka prišla na slovenský trh 4. októbra 2015 a od začiatku sa netajila odvážnymi ambíciami. Už pri spustení svojich služieb potešila cenami, ktoré boli verné jej mena. Za minútu hovoru, odoslanú SMS správu a 1 MB prenesených dát si účtovala 4 centy. Platilo to na Slovensku aj v Európskej únii a išlo o skutočne atraktívnu ponuku. 4ka v dobe svojho vstupu na trh síce neponúkala žiadne paušály, v portfóliu však mala balík GIGA, ktorý obsahoval 1 GB predplatených dát za 1 euro a vhodne dopĺňal kreditový spôsob platenia za využité minúty a SMS správy.

Tento balík tiež naznačoval, akým smerom sa bude nováčik uberať a svojou bezkonkurenčnou cenou pútal pozornosť používateľov aj konkurencie. Balík GIGA bol častým dôvodom pre otázky, ktoré novinári začali klásť ostatným operátorom: „Aké sú náklady na 1 GB dát? Aká je reálna cena 1 GB dát, keď to 4ka ponúka za 1 euro?“ Konkurencia argumentovala nerentabilným biznisom a za rovnaký objem dát si pýtala niekoľkonásobne viac. Taktiež odmietala navyšovať dáta ako reakciu na príchod nového operátora.

4ka mala ťažké začiatky, nakoľko musela bojovať s pokrytím, ktoré nebolo počas prvých mesiacov ideálne ani vo veľkých mestách. Sieť najmladšieho operátora sa však utešene rozrastala a spolu s tým prichádzali aj nové nápady. Jedna vec sa však nemenila – 4-centová cenová politika fungovala ďalej a funguje dodnes a to aj napriek tomu, že mnohí neprajníci čakali, kedy operátor tieto ceny zvýši. Namiesto zvýšenia cien TO. však prišlo.

SIM kartu 4ky sme si boli 5. októbra 2015 kúpiť na pošte aj my

Príchod doby dátovej

TO. boli predplatené balíčky, ktoré možno označiť aj pojmom paušály. S ich príchodom oznámila 4ka nástup doby dátovej, čo je pojem, ktorý v Česku od mája tohto roka s veľkou pompéznosťou používa aj české O2. Je fajn, že u nás sa tešíme z doby dátovej už viac ako dva roky. Teda, aspoň Štvorkári. Ostatní operátori sa na túto vlnu naladili iba nedávno a bolo potešiteľné počuť pojem „doba dátová“ aj z úst konkurenčného operátora. Uvedomili si to, konečne.

4ka je najmladší a najmenší slovenský operátor. Začínala od nuly a hoci kvôli technickým obmedzeniam frekvencií, ktoré vlastní, nebude mať také pokrytie vlastnej 4G siete ako ostatní operátori na trhu, tento nedostatok sa snaží riešiť v prospech používateľov. Aj preto tento rok spustila národný roaming v sieti Orangeu a to vrátane možnosti využívať jeho 3G sieť. Razom tak so SIM kartou 4ky môžete využívať pripojenie do internetu v 3G sieti Orangeu v 95% pokrytí populácie Slovenska. Vlastná 4G sieť 4ky už pokorila hranicu 70% pokrytia obyvateľstva SR. Aktuálnu mapu pokrytia 4ky nájdete na tejto webovej stránke.

Takto začala na Slovensku doba dátová

4ka niektoré veci urýchlila

3G národný roaming bol jeden z kľúčových bodov, ktorý výrazne prospel k zlepšeniu používateľského zážitku. Druhou praktickou novinkou bolo zakomponovanie predplatených dát do národného roamingu, takže balík GIGA aj paušály SLOBODA môžete využívať nielen v sieti 4ky, ale aj v sieti Orangeu. A 4ka tento rok tiež pridala dátovanie v EÚ roamingu, čím odstránila prakticky posledný svoj nedostatok.

4ku nemusíte mať radi a nemusia vám ani vyhovovať služby tohto operátora, pretože možnože bývate v mieste, kde sa láme jeho vlastná sieť s národným roamingom, čo môže ovplyvňovať váš používateľský zážitok. Avšak jednu vec nemožno 4ke odoprieť. Reálne ovplyvnila slovenský trh a kto vie, či by to bez nej teraz O2 preháňalo s dátami a Telekom výrazne navyšoval svoje dátové balíčky v paušách ÁNO. Áno, k určitému navyšovaniu by dochádzalo v rámci prirodzeného vývoja, avšak dosahovalo by to dnešných rozmerov?

Dnešné paušály SLOBODA

Neobmedzený paušál za 20 eur

Totiž, bez ohľadu na to, či služby 4ky využívate alebo nie, pre značnú časť používateľov ide o atraktívnu alternatívu k veľkej trojici operátorov. Či už vo forme druhej SIM karty, ktorú využívajú na dáta alebo vo forme hlavnej SIM karty v telefóne, používatelia 4ky tvoria nezanedbateľnú skupinu a svoju spokojnosť so službami najmladšieho operátora verejne prezentujú na diskusných fórach alebo v komentároch na sociálnych sieťach.

Aj na našom Facebooku sa vždy po predstavení novej ponuky ostatných operátorov pripomínajú používatelia 4ky, ktorí nezabúdajú zdôrazňovať, že za 20 eur majú neobmedzené volania aj dáta a sú vysmiati. A ostatní operátori si to dobre uvedomujú.

4ka nedávno oslávila 3 roky

Stručná história 4ky: Ako sa menil telekomunikačný trh na Slovensku

Nemusíte s našim názorom súhlasiť. Pripomeňme si však, ako to vyzeralo v dobe príchodu 4ky na slovenský trh a kde sa nachádzame dnes:

4. október 2015 – Na slovenský trh vstupuje štvrtý operátor a prináša cenu 4 centy za minútu, SMS, 1 MB dát a balíček GIGA s predplateným objemom 1 GB dát za 1 euro. Priama konkurencia ponúka rovnako veľký balíček od 6 eur a vyššie. Samozrejme, je tu ešte výrazný rozdiel v pokrytí.

16. septembra 2016 – 4ka oznamuje dobu dátovú a spúšťa predaj balíčka TO.10. Ten obsahuje 10 GB dát v sieti operátora 4ka, 100 minút / SMS doma aj v EÚ a volania po 3. minúte v sieti 4ky zadarmo. Priama konkurencia ponúka v tejto dobe paušály s cenou od 10 eur do 15 eur so 100 MB predplatenými dátami.

19. októbra 2016Prichádza skutočné nekonečno. TO.∞ obsahuje neobmedzené volania aj SMS zo SR a do všetkých sietí v SR ako aj neobmedzené dáta, ktoré v tomto prípade zahŕňajú aj národný roaming – v tej dobe v 2G sieti Telekomu. Balíček stál 30 eur.

1. februára 2017 – Začínajú sa prebúdzať aj ostatní operátori. O2 má nové dátové paušály, napr. 10 GB dát s mesačným poplatkom 20 eur. To je už použiteľná ponuka.

25. septembra 2017 – Najmladší operátor zjednodušuje ponuku balíčkov a prináša aj cenovo výhodnejšie dátové nekonečno za 12 eur.

27. október 2017 – 4ka znižuje poplatok za 1 MB dát bez balíčka zo 4 centov na 1 cent a zvyšuje cenu balíka GIGA z 1 eura na 2 eurá. Ide stále o atraktívnu cenu. Zdraženie dáva zmysel o necelého polroka, po oznámení národného roamingu v 3G. Balíček GIGA je možné čerpať aj v sieti Orangeu s 95% pokrytím.

30. október 2017 – Orange predstavuje dátové paušály Go Data.

5. marca 2018 – 4ka začína predávať paušály SLOBODA. Cena začína od 5 eur pre základný balíček s predplatenými minútami a 1 GB dát. Za 8 eur môžete mať balíček s predplatenými minútami, 10 GB dát v sieti 4ka a 1 GB dát v sieti 4ka + v národnom roamingu. Najvyšší nekonečný balík stojí 20 eur. V tej dobe je už k dispozícii 3G národný roaming od Orangeu a z hľadiska pomeru cena/množstvo dát je 4ka stále niekoľkonásobne lacnejšia ako priama konkurencia.

22. júna 2018 – Balíčky SLOBODA je možné využívať v EÚ roamingu.

7. septembra 2018O2 to prehnalo s dátami. Zlatý O2 Paušál ponúka za 30 eur až 15 GB a Platinový O2 Paušál má za 45 eur až 30 GB dát. 20-eurový Strieborný O2 Paušál však obsahuje stále iba 1 GB dát. Našťastie je v ponuke paušál Strieborné O2 Dáta s 10 GB dát.

24. októbra 2018 – Telekom navyšuje dáta pre paušály ÁNO. ÁNO L za 30 eur ponúka až 15 GB dát, ÁNO XL za 40 eur až 30 GB dát a ÁNO XXL za 70 eur až 45 GB dát. Potešiteľný je nový paušál ÁNO M Dáta s mesačným poplatkom vo výške 20 eur a s až 8 GB dát.

14. novembra 2018 – Aktuálne porovnanie paušálov s mesačným poplatkom vo výške 20 eur a so zameraním na dáta:

PaušálSLOBODA ∞ +ÁNO M DátaGo Data 20 €Strieborné O2 Dáta
Cena za minútu/SMSNeobmedzene v EÚ100 minút / 0,07 eur0,10 eur / 0,06 eur0,10 eur / 0,06 eur
Predplatené dátaNeobmedzene v 4ka + 1 GB v celej SRaž 8 GB v skupine Magenta 16 GB + 5 GB bonusaž 10 GB
Cena20 eur20 eur20 eur20 eur

 

Aktuálne porovnanie paušálov s mesačným poplatkom do 10 eur a so zameraním na dáta, ak je to možné:

PaušálSLOBODA 100 +ÁNO SGo 10 €
Cena za minútu/SMS100 minút / SMS100 minút / 0,07 eur100 minút / 0,06 eur
Predplatené dáta10 GB v 4ka + 1 GB v celej SR250 MB250 MB + 2 GB bonus
Cena8 eur10 eur10 eur

poznámka: O2 má najlacnejší paušál s mesačným poplatkom vo výške 15 eur. Cena dátovo orientovaných paušálov začína v Telekom na úrovni 20 eur, v Orangei a O2 od 15 eur

Prečítajte si aj:

4ka: Prehľad všetkých balíčkov. Poradíme, ktorý je pre vás najlepší (doplnené)

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit