WWDC začalo veľkolepou rekapituláciou nových služieb, ktoré Apple predstavil začiatkom roka (News+, TV+, Apple Card). Následne Tim Cook lákal na novinky, ktoré onedlho spoznáte aj vy. Poďme na to!

tvOS

Ešte pred samotnými novinkami v tvOS nás Apple zaujímavou upútavkou láka na nový dokument, ktorý znázorňuje cestu na mesiac. Bude sa volať – For All Mankind. K veci! tvOS ponúka nové pomocné menu s rýchlym prepínaním užívateľov, ktorí sú zapojení v rodinnom zdieľaní. Každý z členov môže mať prispôsobenú základnú plochu tvOS a rôzne parametre podľa seba. Apka TV bude vedieť zobrazovať hovorený/spievaný text a samozrejme pribudnú aj nové pozadia, paráda :)! Zaujímavosťou však je, že Apple TV bude podporovať ovládače z Xbox One S a PlayStation Dual Shock. Viac toho nie, nakoľko samotná aplikácia Apple TV je nová a viac sa o nej dozviete v našom článku – TU.

watchOS 6

Ako inak, prvá informácia je oznámením, že Apple Watch sú najpredávanejšie smart hodinky na svete. Hneď na začiatku boli prezentované nové ciferníky, ktoré majú nové možnosti prispôsobenia a musíme povedať, že vyzerajú výborne. Niektoré ciferníky majú aj funkciu oznamovania každej hodiny – Apple objavil kukučku :). Vítanou správou sú nové aplikácie, ktoré týmto hodinkám veľmi chýbali – ide o kalkulačku s funkciou rýchleho rozpočítavania účtu (napr. za obed s priateľmi), druhou aplikáciou sú audio knihy a do tretice je to aplikácia – hlasové poznámky (diktafón).

Predstavený bol aj avizovaný AppStore pre Apple Watch, vďaka ktorému bude možné inštalovať aplikácie do hodiniek nezávisle od iPhonu, čo je fajn. AppStore pre hodinky pripomína ten klasický, akurát v menšom vydaní. Ďalšia inovácia sa týka aplikácie zdravie, ktorá ponúkne ešte viac informácií o vašej aktivite, inovované kruhy aktivity, a taktiež uvidíte váš progres pohybu v grafe. Ak sa budete málo hýbať, bude vás to štvať, lebo deň predtým to šlo. K dispozícii budú aj trendy aktivity, takže si budete môcť brať príklad od iných používateľov. Predstavená bola aj očakávaná funkcia sledovania menštruačného cyklu, čo dámy určite ocenia. My o tom veľa nevieme. Dodajme, že všetky spomenuté novinky budú aj v inovovanej iOS aplikácii zdravie.

Celkom nás zaujala nová funkcia, ktorá bude merať okolitý hluk, pričom vás bude upozorňovať, či je, resp. nie je pre vás škodlivý. Úroveň decibelov bude prehľadne zobrazená v grafe, ktorý môže byť aj na ploche v rámci ciferníku. Ukážka vyzerala použiteľne, sme zvedaví na prax. Apple používateľov ubezpečuje, že táto funkcia žiadny zvuk nenahráva, iba určuje hladinu dB. Na záver prezentácie watchOS nemôžu chýbať ani nové remienky – sezóna leto 2019. Ideme na iOS 13!

iOS 13

Najočakávanejšia časť večera je tu, privítajte iOS 13, ktorý prináša rôzne inovácie, ale zásadných noviniek veľa nie je. Základom, o ktorom veľa používateľov už dlho snívalo, je DarkMode! Musíme uznať, že v rôznych častiach systému a aplikáciách vyzerá veľmi dobre. Ešte predtým stihol Tim Cook povedať, aký je iOS skvelý a že aktuálna verzia (iOS 12) je na 85% zariadení, zatiaľ čo konkurenčný Android 9 je iba na 10% zariadení.

Takže, nový iOS 13 bude perfektne optimalizovaný, vďaka čomu bude odomykanie zariadení pomocou Face ID až o 30% rýchlejšie! Nový iOS zrýchli aj všetky podporované zariadenia, pochopiteľne. Najväčšími zmenami prešli natívne aplikácie, ktoré robia iOS tým, čím je. Avizovanou zmenou prešla apka pripomienky, ktorá ponúka nové radenie pripomienok, prehľadnejšie zobrazovanie udalostí a pridávanie rôznych príloh. Ak máte v ekosystéme svojich priateľov a budete meškať na poznačené spoločné/zdieľané stretnutie, tak pripomienky danej osobe automaticky odošlú správu, že meškáte a kedy asi dorazíte (záleží to od viacerých faktorov).

Inováciou prešli aj Apple Mapy, ktoré budú ponúkať prehľadnejšie prostredie, zložky práca/domov, nové body záujmu a pod. (pripomína to trošku Google Mapy). Apple nanovo zmapoval USA, vďaka čomu sú nové mapy prehľadnejšie a ponúknu viac informácií, vrátane obrázkov po kliknutí na dané miesto na mape. K dispozícii bude aj funkcia podobná Google Street Wiew, ale iba pre USA (na konci roku 2019). Zlepšená je aj samotná navigácia. Tieto novinky nám (v EU) zatiaľ veľmi nepomôžu, ale veríme, že raz dorazia aj k nám.

Ďalšou zaujímavou novinkou bude možnosť prihlásenia sa do rôznych aplikácií pomocou Apple účtu. Podobne, ako sa to dá cez Google konto alebo Facebook účet. Pôjde to jednoducho – aj s pomocou Face ID. Oproti konkurencii to však má pár výhod – pomocou prihlásenia sa do aplikácie/služby prostredníctvom novej funkcie jej prevádzkovateľ o vás nezíska žiadne informácie (pokiaľ to vy nechcete). Ak je vyžadovaná emailová adresa, tak systém vygeneruje špeciálny jednorazový mail s kompletnými údajmi, vďaka čomu budete do budúcna (po odhlásení a pod.) oslobodení od reklamného balastu. Ďalším pánom na holenie je funkcia HomeKit Secure Video, ktorá bude analyzovať a vyhodnocovať rôzne parametre obrazu z pripojených HomeKit kamier od partnerov (Logitech, NetAtmo, Eufy Security). Táto služba funguje na báze Cloudu, a teda bude možné záznamy ukladať priamo na cloud, čo nás potešilo. Uložené videá budú šifrované a prístup k nim budete mať iba vy alebo osoba, ktorej to povolíte. K dispozícii bude 10 dňový archív alebo rôzne plány –  200 GB plán pre jednu kameru alebo 2TB plán pre viac ako 5 kamier. V podstate ide o klasické HomeKit video, akurát odosielané na cloud. Viac o tejto novinke zistíme počas reálneho testu.

 

Medzi podstatnými inováciami nechýbali ani tie menej podstatné, ktorými si nové animoji/memoji s možnosťou detailného prispôsobenia – naušnice, pearcing, čapice, airpody v ušiach, rúže, šminky a pod. Proste úžasné! Okrem toho pribudnú aj memoji nálepky s možnosťou pridávania do chatu. Máme tu cieľovú skupinu takýchto noviniek?

Opäť sa dostávame k novinkám, ktoré sú užitočné a týkajú sa fotiek/galérie. iOS 13 ponúkne nové funkcie portrétu (saturácia, svetlo, farby a pod. – v reálnom čase) a podstatne viac natívnych funkcií na úpravu fotografií. Podobne, ako to má macOS. Tým pádom nebudete musieť vždy siahať po aplikáciách tretích strán. Novinkou je aj možnosť otáčania videí, čo doposiaľ nebolo možné. Galéria poteší jemne inovovaným prostredím a inteligentným triedením fotografií. Umelá inteligencia dokáže vyhľadať duplikáty fotiek, ale aj vybrať tie najlepšie zábery, ktoré ste vytvorili. Ak si pozriete fotky z dňa vašich narodením, tak sa môžu zobraziť aj fotografie z predošlých rokov, z toho istého dňa, čo je veľmi pekná funkcia. Novinkou je aj inteligentné zdieľanie fotiek s ľuďmi, ktorých systém rozpozná na fotke podľa tváre a budú vo vašich kontaktoch.

K iOS patria aj AirPody, HomePod, Apple CarPlay a Siri. Novinky tak neobišli ani tieto zariadenia/služby. Airpody budú vedieť automaticky prečítať prijaté správy s možnosťou okamžitého odpovedania. Taktiež bude možné pomocou apky hudba zdieľať aktuálne počúvanú hudbu s priateľmi. HomePod bude disponovať funkciou HandOff, čo v tomto podaní znamená, že keď sa k nemu priblížite s iPhonom, na ktorom hrá nejaká hudba, tak HomePod to automaticky prevezme a začne dané audio prehrávať. Taktiež si budete môcť na tomto zariadení spustiť pomocou Siri iHearthRadio ktoré podporuje viac ako 100 000 staníc z celého sveta. Z pohľadu Apple CarPlay je malým vylepšením prehľadnejšia základná plocha, ktorá bude zobrazovať viac informácií, vrátane úloh z kalendáru a pod. Apple CarPlay vraj podporuje viac ako 99% predaných áut v USA. Bodaj by tomu bolo tak aj u nás. Sirinka naša zlatá bude mať opäť ľudskejší hlas, úžasné! Keby ju radšej po slovensky naučili.

Na záver dodajme, že malé novinky neobišli ani aplikáciu správy, ktorá bude na základe strojového učenia ešte inteligentnejšia. Nové funkcie budú obsahovať aj Siri Skratky. Samozrejmosťou sú aj nové iOS pozadia a v aplikácii Hudbapribudnú texty prehrávaných skladieb, takže hurá na karaoke! Toto je inak fajn funkcia. Poslednou „veľkou“ novinkou je inovovaná klávesnica, ktorá bude reagovať na pohyb prsta, čiže písanie tzv. „svajpovaním“ už podporuje aj Apple (vitaj v roku 2019!).

Prezentácia pokračovala úplne novým iPadOS a macOS Catalina. O týchto novinkách sa dočítate v nasledujúcom článku.

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE